ایدز

دندانپزشکی و انتقال ایدز

دندانپزشکی و انتقال ایدز

یکی از موارد بسیار مهمی که در هر مطب دندانپزشکی باید موشکافانه و دقیق رعایت شود ضدعفونی وسایل جانبی و استریلیزاسیون کلیه وسایلی است که به طور مستقیم با دهان بیمار ارتباط دارد. در صورت عدم رعایت موازین ذکر شده، بیماری هایی که می تواند بین بیماران در مطب دندانپزشکی انتقال یابد شامل: ایدز،،هپاتیت B، هپاتیتC، عفونت هرپس (تبخال)، سل، عفونت  CMV،EBV  و سایر بیماری های عفونی و ویروسی است.

با ضدعفونی کردن وسایل بسیاری از این ویروس ها و باکتری ها تخریب شده و از انتقال آنها بین بیماران جلوگیری می شود. بعنوان مثال با غوطه ور سازی ابزار آلوده به ایدز در محلول های دارای پوتنسی بالا، بعد از چند دقیقه ویروس ایدز تخریب می گردد، اما تعدادی از ویروس ها و باکتری ها مثل ویروس هپاتیت C ، اسپور سل و … به محلول های ضدعفونی کننده بسیار مقاوم بوده و فقط از طریق استریلیزاسیون در اتوکلاو (تحت دما و فشار بالا) از بین می روند. استاندارد آلودگی زدایی در مطب دندانپزشکی، صرفا استریلیزاسیون توسط اتوکلاو بوده (نه فقط محلول های ضدعفونی) و در بسیاری از مطب هایی که تحت نظارت سازمان نظام پزشکی بوده و با پروانه طبابت (که سالانه تمدید می شود) مشغول به خدمت رسانی هستند به طور دقیق اجرا می شود، اما مطب های بسیاری نیز هستند که بصورت مخفی، زیر زمینی، بدون پروانه و بعضا توسط دندانپزشکان تجربی و فاقد سواد علمی با “تعرفه های درمانی پایین”  ، به زعم خود درحال اراﺋه خدمات و در واقع انجام خیانت در حق بیماران و سلامت عمومی جامعه هستند.

توصیه ها

توصیه ما این است که هنگام مراجعه به یک مطب دندانپزشکی، هوشیار باشید و حتما به موارد ذکر شده در ذیل توجه فرمایید:

وارد مطب که می شوید حتما به تابلوی دندانپزشک (نه دندانساز تجربی ) توجه فرمایید.
هر دندانپزشک ملزم است پروانه مطب را در بازدید عموم بیماران قرار دهد، درجستجوی آن روی میز یا دیوار مطب باشید.
دستگاه اتوکلاو باید روی میز کار مطب باشد. برای یافتن آن جستجوگر دقیقی باشید.
تمامی قسمت های یونیت(صندلی) دندانپزشکی باید کاور شده باشد و بین بیماران این کاورها تعویض گردد.
ماسک و دستکش دندانپزشک بین بیماران باید تعویض گردد.
درصورت مراجعه جهت جراحی (جراحی لثه، جراحی دندان عقل نهفته و …) دقت کنید تمامی وسایل جراحی مقابل چشم شما از پک جراحی خارج شود.
به تعرفه خدمات دندانپزشکی دقت کنید، اگر تعرفه آن از حد معمول بقیه مطب ها کمتر است، به خدمات آنجا شک کنید.

در پایان اینکه مراقب سلامتی خود و عزیزانتان باشید.

……………………

مقاله مرتبط: ایدز ؛ علائم، راه‌های انتقال، تشخیص و درمان و پاسخ به سوالات متداول

……………………

* نویسنده این مقاله یکی از همکاران دندانپزشک است که مدرک کارشناسی علوم آزمایشگاهی نیز در رزومه خود دارند  و اشراف به ویروس‌ها، ضدعفونی و دندانپزشکی دارند.

کلمات کلیدی: درصد ابتلا به ایدز در دندانپزشکی ، کنترل عفونت در دندانپزشکی ، انتقال هپاتیت در دندانپزشکی ، نحوه انتقال بیماری در دندانپزشکی ، سریعترین راه تشخیص ایدز ، تست ایدز

این مطلب برایتان مفید بود؟
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *