ایدز

رابطه جنسی پرخطر چیست؟

رابطه جنسی پرخطر چیست؟

رفتارهای جنسی دارای درجات متفاوتی از خطر پذیری هستند. و طیفی از رفتار های جنسی داریم که در یک سوی آن پرهیز کامل و در سوی دیگر آن ، ارتباطات بسیار پرخطر چند پارتنری وجود دارد.

در اینجا ما به تعریف هر کدام از انواع روابط جنسی ایمن، خطر متوسط و پرخطر خواهیم پرداخت و مصداق و مثالهایی را برای هر کدام را بیان می‌کنیم.

 1-  رابطه جنسی پرخطر:

در رابطه جنسی پرخطر احتمال جراحت یا انتقال بیماری زیاد است. هر گونه تبادل خون در روابط جنسی بدون دخول (مثلا بوسه فرانسوی وقتی تازه مسوال زدن و مویرگ‌های لثه پاره شده) و هر نوع رابطه جنسی همراه دخول که در آن از کاندوم استفاده نشود یا  درست استفاده نشود  رابطه  پرخطر محسوب می‌شود.  در صورت ابتلا یكی از طرفین رابطه به HIV ، و  عدم استفاده از محافظ حتی در زمانی كه رابطه بین زن و شوهر باشد رابطه پر خطر  محسوب می‌شود.

مثال‌هایی از رابطه جنسی پرخطر و ریسک فاکتورهای آن :

1- هرگونه رابطه جنسی دخولی بدون کاندوم

2- رابطه جنسی مقعدی بدون کاندوم (به مراتب از رابطه مهبلی پُرخطرتر است).

3- نزدیکی در زمان قاعدگی

4- مسواک و خلال کردن و نخ دندان کشیدن بلافاصله قبل از نزدیکی

5- وجود بیماری های مُقاربتی مثلا زگیل یا تبخال تناسلی  چون لایه سالم و محافظ پوست از بین رفته است. ( مروری بر بیماری‌های مقاربتی مهم )

6- رابطه های  آزاد چند پارتنری و خارج از چارچوب زناشویی

7- رابطه جنسی با افرادی که روابط جنسی زیادی داشتند.

 2- رابطه جنسی با خطر متوسط

شامل بوسه‌های طولانی، عمیق و مرطوب ( در صورت عدم تبادل خون ) و هر گونه رابطه‌ی جنسی همراه دخول که در  آن به  درستی از کاندوم استفاده شود با فردی كه اطمینان كامل بر سالم بودن او نیست. در این موارد نیازی به حساسیت و فوبیا نیست با این حال توصیه می‌شود حداقل سالی یک‌بار فرد تست ایدز بدهد و افرادی که زیاد این نوع رابطه را تجربه می‌کنند هر سه ماه یک‌بار تست ایدز بدهند. ( زمان مناسب آزمایش ایدز)

3- رابطه جنسی ایمن و بی خطر

رابطه جنسی ایمن به هر نوع ارتباط جنسی گفته می‌شود که احتمال انتقال بیماری و  یا جراحت از طریق آن به هیچ وجه وجود نداشته باشد. هر گونه لمس پوستی بر روی  پوست سالم و بدون خراش، روبوسی و رابطه جنسی انحصاری زن و شوهر در صورتی  كه هیچكدام از آنان خارج از ازدواج ارتباط جنسی نداشته و دخیل در رفتار پرخطر نظیر  تزریق مشترک نباشند نیز در این دسته قرار می‌گیرد. بهترین رابطه جنسی این نوع  رابطه می باشد. با این حال طبیعی است که همه افراد نمی‌توانند این نوع رابطه را داشته باشند. اولین رابطه خود را تجربه کردن دلیلی بر کمتر شدن خطرات نیست وهمواره توصیه بر رعایت موارد احتیاطی می‌شود.

با  استفاده از کاندوم و دانستن وضعیت ایدز و هپاتیت خود، رابطه جنسی ایمنی را تجربه کنیم و  از گسترش این ویروس‌ها جلوگیری کنیم.

کلمات کلیدی:   ایدز،  انتقال ایدز از طریق مقعدی ،  انتقال ایدز از طریق واژن ،   راه های انتقال ایدز از دهان ،  درصد احتمال انتقال ایدز در اولین رابطه ، کیت خودارزیابی ایدز،  آزمایش ایدز در خانه

این مطلب برایتان مفید بود؟
[کل: 0 میانگین: 0]

2 نظر در “رابطه جنسی پرخطر چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *