ایدز

بارداری و ویروس ایدز

بارداری و ویروس ایدز

ویروس HIV  در هرکدام از مراحل بارداری، زایمان و شیردهی ممکن است از مادر به نوزاد منتقل شود. خبر خوب اینکه می‌توان با انجام سه کار زیر احتمال انتقال را به زیر 1 درصد رساند :

مادر داروی ضد ویروس ایدزخود را بصورت منظم طبق تجویز مصرف کند.
به نوازاد متولد شدهتا 4-6 هفته پس از تولد دارو داده شود.
به نوزاد تازه متولد شده شیرمادریا غذای جویده شده مادر داده نشود. ( در بعضی از کشور‌ها بدلیل نبودن جایگزین مناسب شیر مادر، و احتمال گرسنه ماندن نوزاد اجازه استفاده از شیر مادر مبتلا داده شده است )

اگر برنامه بچه دار شدن و بارداری دارید و یا در تلاش برای آن هستید در اولین فرصت خود و پارتنرتان تست ایدز بدهید و از وضعیت ایدز خود آگاهی یابید.در آزمایش ازدواج تست ایدز انجام نمی‌شود و ابتلا یاعدم ابتلای فرد مشخص نمی‌شود.

اگر فرد مبتلا باردار است یا نوزاد شیر می‌دهد، بخاطر سلامتی خود و نوزادش هرچه سریعتر باید درمان خود را شروع کند. این درمان‌ها بسیار موثر است و لود ویروس در بدن را بسیار کم می‌کند.

اگر پارتنری دارید که مبتلا به ویروس ایدز است برای محافظت از خود و نوزادتان با پزشک خود برای مصرف داروهای PrEP مشورت کنید.

اگر زن و شوهر هر دو مبتلا به ویروس ایدز هستند و قصد بچه دار شدن را دارند حتما حتما با مرکز مشاوره بیماری‌های رفتاری خود در این باره‌ مشورت کنید و سرخود اقدام نکنید.

مقاله مرتبط: علائم ایدز در زنان

منبع: مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های آمریکا (CDC)

طبق آمار مرکز مدیریت بیمار‌های واگیروزارت بهداشت 1.5 درصد مبتلایان به ویروس ایدز در ایران از طریق انتقال مادر به جنین بوده است و با رعایت نکات فوق می‌توانیم این تعداد را به نزدیک صفر برسانیم.

……………………………..

برای خواندن و تفسیر جواب آزمایش بارداری و پیش از بارداری خود توسط پزشک، به سایت دکتر لاندا مراجعه کنید و هر جای دنیا که هستید، سوال خود را بپرسید و بصورت اورژانسی، تخصصی، دقیق و محرمانه ویس تفسیر جواب آزمایش خود یا عزیزانتان را از زبان پزشکان بشنوید.  ( شروع تفسیر آزمایش دکتر لاندا )

……………………………..

کلمات کلیدی:     آیا در آزمایش ازدواج ایدز مشخص میشود؟ ،   تست ایدز نی نی سایت ، ازمایش ایدز در بارداری نی نی سایت ،  میترسم ایدز داشته باشم نی نی سایت ، کیت خودارزیابی ایدز ،  وسواس ایدز نی نی سایت

این مطلب برایتان مفید بود؟
[کل: 0 میانگین: 0]

یک نظر در “بارداری و ویروس ایدز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *