ایدز

حس می کنم ایدز دارم

حس می کنم ایدز دارم

حس میکنم ایدز دارم چطور تشخیص دهم؟

از اقدامات مهم در مواجهه با عفونت ایدز، کسب اطلاعات صحیح و معتبر در رابطه با  انتقال، پیشگیری و درمان ویروس اچ‌آی‌وی است (۱). در این مقاله سعی می‌کنیم با بیان حقایقی از منابع معتبر به افرادی که در مواجه با سوال حس می‌کنم ایدز دارم، از ابتلا به عفونت ایدز نگران هستند کمک کنیم.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا (CDC) توصیه می‌کند تمام افراد ۱۳ تا ۶۴ سال حداقل یک بار آزمایش اچ‌آی‌وی را انجام دهند (2). بیماری ایدز ممکن است سال‌ها هیچ علامتی نداشته باشد و آزمایش تنها راه تشخیص عفونت‌ ایدز می‌باشد.
آزمایش‌های غربالگری ایدز سه ماه پس از برخورد احتمالی با ویروس و با دقت ۹۹.۸ درصد
انجام می‌شود.

انجام آزمایش به‌موقع نقش مهمی در درمان عفونت ایدز دارد. داروهای ضد رتروویروسی مانع تکثیر ویروس اچ‌آی‌وی در بدن می‌شوند و هرچه بیماری سریع‌تر تشخیص داده شود با مصرف منظم داروها توانایی سیستم ایمنی در مبارزه با میکروب‌ها حفظ می‌شود (۳).

سوالات متداول درباره بیماری ایدز:

آیا عفونت ایدز به راحتی منتقل می‌شود؟

ویروس اچ‌آی‌وی در فعالیت‌های معمول روزانه، به دیگران منتقل نمی‌شود. پوست سالم اولین سد طبیعی برای جلوگیری از ابتلا به HIV است و تماس پوست سالم با مایعات بدن افراد آلوده باعث ابتلا به ایدز نمی‌شود.

فعالیت در باشگاه ورزشی، شنا در استخر، آلوده شدن لباس با مایعات بدن افراد اچ‌ای‌وی مثبت و استفاده از وسایل بیماران مبتلا، باعث ابتلا به عفونت‌ مذکور نمی‌شوند. اچ‌آی‌وی در محیط خارج از بدن انسان بسیار سریع غیرفعال شده و قدرت تکثیر خود را در این محیط از دست می‌دهد.

این ویروس برخلاف ویروس آنفلوانزا از طریق تنفس و هوا منتقل نمی‌شود. بیش از 90% ویروس اچ‌آی‌وی در خارج بدن انسان، طی چند ساعت غیرفعال می‌شوند. بنابراین عفونت‌ ایدز یک بیماری خطرناک و کشنده است اما بسیار سخت به دیگران منتقل می‌شود.

راه‌های اصلی انتقال ویروس اچ‌آی‌وی کدام است؟

برای انتقال عفونت ایدز باید مایعات بدن افراد آلوده از طریق یک زخم باز درحال خونریزی یا از طریق غشای مخاطی آسیب‌دیده (بافت داخلی واژن، مقعد یا نوک آلت تناسلی مردان) وارد خون فرد سالم شده و به سلول‌های ایمنی متصل شود.

– رابطه جنسی محافظت نشده مقعدی خطرناک‌ترین راه انتقال ویروس اچ‌آی‌وی است. از هر ده هزار رابطه جنسی مقعدی
با افراد اچ‌ای‌وی مثبت، ممکن است ۱۳۸ مورد (۱.۳۸ درصد) به عفونت ایدز مبتلا شوند.

– استفاده از سوزن مشترک برای تزریق مواد مخدر، رابطه جنسی واژینال و ابتلای نوزاد از طریق مادر اچ‌ای‌وی مثبت، از
دیگر راه‌های اصلی انتقال ویروس اچ‌آی‌وی است (۴).

 آیا ایدز از طریق رابطه جنسی دهانی منتقل می‌شود؟

تعداد این ویروس در بزاق بسیار کم است و آنزیم‌های بزاق نیز ویروس را ازبین می‌برند. بنابراین احتمال انتقال عفونت ایدز از طریق رابطه جنسی دهانی بسیارپایین است. تنها در صورتی که لایه مخاطی دهان در حال خونریزی و دارای زخم باز باشد و با مایع منی فرد آلوده در دهان تماس پیدا کند، احتمال بسیار کمی برای ابتلا به عفونت‌ ایدز وجود خواهد داشت.

بوسه معمولی نمی‌تواند راهی برای انتقال ویروس اچ‌آی‌وی باشد. اما درصورتیکه قبل از بوسه عمیق فرانسوی، انجام خدمات دندانپزشکی یا  استفاده از مسواک و خلال باعث خون‌ریزی لثه افراد شود، احتمال بسیار نادری برای انتقال ویروس وجود دارد.

چه افرادی باید بیشتر نگران ابتلا به بیماری ایدز باشند؟

– افراد مبتلا به بیماری‌های مقاربتی و بیماری هپاتیت

– افرادی که شریک جنسی متعدد دارند یا بدون اطلاع از سابقه رفتارهای پر خطر با شریک جنسی جدید در رابطه هستند.

– افرادی برای تزریق مواد مخدر از سوزن مشترک استفاده می‌کنند.

– رابطه جنسی محافظت نشده با فردی که از ابتلا به عفونت‌ اچ‌ای‌وی خود مطمئن است (۵).

آیا افراد مبتلا به بیماری ایدز می‌میرند؟

علت اصلی نگرانی در افرادی که حس می‌کنند ایدز دارند، مرگ به واسطه عفونت ایدز است؛ اما باید توجه کرد که امروزه بیماری ایدز کاملا قابل کنترل است و ابتلا به این بیماری به خطرناکی گذشته نمی‌باشد. نسل جدید داروهای ایدز، تکثیر ویروس اچ‌آی‌وی را در بدن کنترل می‌کنند، به طوریکه این بیماری قابل انتقال به دیگران نباشد و افراد بدون بروز هیچ علامتی،  سال‌ها زندگی طبیعی داشته باشند.

زمان استفاده از داروهای ضد رتروویروسی در کنترل عفونت ایدز بسیار مهم است. افرادی که درگیر جمله “حس می‌کنم ایدز دارم” هستند، باید هرچه سریعتر آزمایش داده و درصورت نیاز از داروهای مذکور استفاده کنند. مقاومت دارویی در بیمارانی که عفونت را سریعتر تشخیص داده و درمان راشروع کنند، کمتر است (۲).

علائم سرماخوردگی دارم وحس می‌کنم ایدز دارم؟

علائم عفونت ایدز در مرحله اولیه بیماری، شبیه آنفلوانزا است، گرچه این علائم غیر اختصاصی بوده و نباید باعث نگرانی افراد شوند. درصورتیکه این علائم ۴ تا ۶ هفته پس از برخورد احتمالی با ویروس در فرد بروز پیداکند، شخص می‌تواند 45 روز پس از حادثه مدنظر آزمایش غربالگری ایدز را انجام دهد. توصیه می‌شود تست تشخیصی 45 روز پس از غربالگری اولیه نیز تکرار شود.

افرادی که مورد تجاوز جنسی قرار می‌گیرند و نگران ابتلا به عفونت‌ ایدز هستند، می‌توانند پس از گذشت سه روز از حادثه، با مصرف قرص‌های PEP ایدز تا حد بسیار زیادی از بیماری جلوگیری کنند. این داروها مانع ورود ویروس به درون سلول‌های ایمنی شده و از تکثیر ویروس پیشگیری می‌کنند. داروهای PEP در افرادی که به تازگی در معرض ابتلا به ویروس اچ‌آی‌وی قرار گرفته‌اند، باید در یک دوره ۲۸ روزه استفاده شوند.

تشخیص قطعی بیماری

افرادی که نگران ابتلا به ویروس اچ‌آی‌وی هستند می‌توانند با استفاده از کیت‌های خانگی ایدز، آزمایش خودارزیابی ایدز را به صورت کاملا محرمانه و در خانه انجام داده و در کمتر از 30 دقیقه از وضعیت سلامتی خود آگاه شوند‌‌. دقت کیت‌های مذکور، سه ماه پس از ابتلا به ویروس اچ‌آی‌وی، ۹۹.۸ درصد است.

 

منابع:

(۱)https://www.healthline.com/health/hiv-aids/transmission-myths

(۲)https://www.cdc.gov/hiv/basics/hiv-testing/hiv-self-tests.html

(۳)https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6776834/

(۴)https://www.medicalnewstoday.com/articles/chances-of-getting-hiv#transmission

(۵) https://www.webmd.com/hiv-aids/how-catch-hiv

این مطلب برایتان مفید بود؟
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *