ایدز

دوره کمون ایدز چقدر است؟

دوره کمون ایدز چقدر است؟

ایدز بیماری است که توسط ویروس HIV ایجاد شده و باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن می‌شود. این عفونت دارای سه مرحله‌ است شامل اولیه، مزمن و مرحله آخر و کشنده به نام ایدز که علائم آن در هر مرحله متفاوت است. علائم مرحله اولیه عفونت‌ ایدز ۴ تا ۶ هفته پس از ورود ویروس به بدن (در بعضی منابع ۲ تا ۴ هفته) بروز پیدا می‌کنند و معمولاً بعداز مدتی بدون نیاز به درمان برطرف می‌شوند.

دوره کمون HIV چیست؟

به دوره‌ای که ویروس HIV در بدن شخص وجود دارد اما باعث بروز هیچ نشانه‌ای نمی‌شود، دوره کمون گفته می‌شود. در این مرحله ویروس درون سلول‌های ایمنی بدن مخفی شده و با کاهش سرعت تکثیر و جهش در ژنوم خود از دست سیستم ایمنی فرار می‌کند. تعداد اچ‌آی‌وی با بهره‌گیری از امکانات درون سلول‌های ایمنی در طولانی مدت افزایش می‌یابد و سیستم ایمنی را در تشخیص و مبارزه با میکروب‌ها به‌شدت ضعیف می‌کند.

مدت زمان دوره کمون عفونت ایدز متفاوت است. در بیشتر موارد بدون درمان و کنترل بیماری، ۵ تا ۲۰ سال و به طور میانگین ۱۰ تا ۱۵ سال به طول می‌انجامد. تعداد ویروس اچ‌آی‌وی در بدن و گروه‌های مختلف مبتلا وابسته به قدرت سیستم ایمنی افراد تفاوت دارد.

مقاله مرتبط:تفاوت دو اصطلاح: دوره‌ی پنجره با دوره کمون

·       دوره کمون ایدز در افراد همجنسگرا

مدت زمان دوره کمون ایدز (مرحله مزمن) در مردان همجنسگرا با توجه به روش انتقال ویروس اچ‌آی‌وی که اغلب از طریق روابط جنسی مقعدی است، ۸ تا ۱۱ سال است. روش انتقال اچ‌آی‌وی از طریق رابطه جنسی مقعدی خطرناک‌ترین و محتمل‌ترین راه انتقال ویروس است. در صورت عدم تشخیص و درمان به‌موقع، انتقال تعداد زیاد ویروس اچ‌آی‌وی در این افراد می‌تواند باعث کاهش دوره کمون در مردان همجنسگرا شود (۲).

·       دوره کمون ایدز در کودکان

بیماری ایدز در کودکان در بیش از ۹۵ درصد موارد از طریق مادر به نوزاد در حین بارداری، زایمان یا در دوران شیردهی صورت می‌گیرد. دوره کمون ایدز در کودکان با توجه به زمان و نحوه ابتلا به بیماری در صورت عدم تشخیص و درمان، ۳ تا ۵ سال و در صورت تشخیص و کنترل بیماری، تا دوره بزرگسالی فرد طول می‌کشد و ممکن است شخص مدنظر یک زندگی کاملا عادی را تجربه کند (3).

·       دوره کمون ایدز در افراد تزریق کننده مواد مخدر

تقریبا ۱۰درصد از مبتلایان به عفونت‌ ایدز از طریق استفاده مشترک از سوزن برای تزریق مواد مخدر، به این بیماری مبتلا می‌شوند (۴). دوره کمون در این گروه از افراد مبتلا (در صورت عدم تشخیص و درمان) به طور میانگین ۷.۳ تا ۹.۶ سال به طول می‌انجامد(۵).

پایبندی بسیار ضعیف به درمان‌های ضدرتروویروسی باعث پیشرفت شدید بیماری در افراد مبتلا به عفونت ایدز که موادمخدر کوکائینی استفاده می‌کنند، می‌شود. همچنین مصرف مواد مخدر کوکائین باعث کاهش دوره کمون بیماری شده و درنتیجه، افراد سریع‌تر به مرحله آخر و کشنده بیماری می‌رسند (۶). در افرادی که تا قبل از سال ۱۹۹۵ به واسطه تزریق خون و فرآورده‌های خونی به این بیماری مبتلا می‌شدند، دوره کمون به‌علت عدم دسترسی به درمان و همچنین تعداد زیاد ویروس ایدز منقل شده به افراد، کم بوده و بیماران چندان عمر طولانی نداشتند (۷).

·       دوره کمون ایدز در افراد مبتلا به عفونت‌های مقاربتی

بیماری‌های مقاربتی و عفونت ایدز می‌توانند از طریق رابطه جنسی محافظت نشده منتقل شوند. راه مشترک ابتلا به این بیماری‌ها باعث شده بسیاری از افرادHIVمثبت همزمان درگیر بیماری‌های مقاربتی نیز باشند. بیماری‌های مقاربتی شامل سوزاک، سیفلیس، ویروس هرپس سیمپلکس-2 (HSV-2)، ویروس‌های هپاتیت B و C، ویروس پاپیلومای انسانی، کلامیدیا، تریکوموناس و… می‌باشند. دوره کمون ایدز در این افراد درصورت عدم تشخیص و درمان، نسبت به سایر مبتلایان کاهش می‌یابد (۸).

علائم دوره کمون ایدز

به‌طور معمول در بیشتر افراد مبتلا، دوره کمون ایدز (مرحله مزمن) به دلیل کاهش تکثیر ویروس اچ‌آی‌وی و همچنین پنهان شدن این ویروس در درون سلول‌های ایمنی با علائم خاصی همراه نیست. برخی افراد ممکن است تورم غدد لنفاوی طولانی مدت و بیش از سه ماه را دبر نواحی کشاله ران یا زیر بغل تجربه کنند.

تنها راه تشخیص عفونت ایدز در این مرحله انجام آزمایش است.

علائم مرحله اولیه و نهایی بیماری HIV (ایدز)

در صورت عدم تشخیص و درمان موثر عفونت، بیماری پیشرفت کرده و ممکن است در اواخر دوره کمون علائمی ایجاد کند شامل مشکلات تنفسی، کاهش وزن ِبیش از 10% کل وزن بدن، اسهال، خستگی و تب. با بروز عفونت‌های فرصت‌طلب، بیماری وارد مرحله آخر و کشنده خود به‌نام ایدز یا سندروم نقص ایمنی اکتسابی (ADIS) می‌شود.

علائم مرحله آخر بیماری ایدز توسط عفونت‌های فرصت‌طلب و به دلیل ضعف شدید سیستم ایمنی بروز پیدا می‌کنند. در صورت عدم درمان و کنترل بیماری، فرد مبتلا در کمتر از ۳ سال ازبین می‌رود. شدت و طول عفونت در سرعت پیشرفت و مدت زمان دوره کمون بیماری موثر است (۹).

علائم مرحله اولیه عفونت ایدز مشابه آنفلوانزا است؛ بنابراین تشخیص عفونت با توجه به این علائم امکان پذیر نمی‌باشد. تنها راه تشخیص قطعی عفونت‌ ایدز انجام آزمایش اچ‌ای‌وی است. در واقع نیاز است بروز علائم آنفلوانزا در افرادی که تا سه ماه قبل از علائم در معرض ابتلا به اچ‌آی‌وی قرار گرفته‌اند، پیگیری شود.

دوره کمون ایدز درصورت استفاده از داروهای کنترل‌کننده بیماری ایدز، چقدر است؟

داروهای ضد رتروویروس با اختلال در روند تکثیر ویروس اچ‌آی‌وی، از پیشرفت ایدز جلوگیری کرده و تعداد ویروس در خون افراد را به کمتر از تعداد قابل تشخیص با روش‌های آزمایشگاهی کاهش می‌دهند. در صورت استفاده منظم داروها، ایدز قابل انتقال به دیگران نخواهد بود. این افراد مانند سایرین، زندگی سالم و طولانی را بدون علائم نگران‌کننده تجربه می‌کنند.

 

منابع:

(۱)https://www.healthline.com/health/hiv-aids/hiv-symptoms-timeline

(۲)https://journals.lww.com/co-infectiousdiseases/abstract/1997/02000/the_incubation_period_of_hiv_infection.3.aspx

(۳)https://www.msdmanuals.com/professional/pediatrics/human-immunodeficiency-virus-hiv-infection-in-infants-and-children/human-immunodeficiency-virus-hiv-infection-in-infants-and-children

(۴)https://www.who.int/teams/global-hiv-hepatitis-and-stis-programmes/populations/people-who-inject-drugs

(۵)https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9727576/

(۶)https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4611962/

(۷)https://www.nature.com/articles/328719a0.pdf

(۸)https://www.hindawi.com/journals/jstd/2013/176459/

(۹)https://academic.oup.com/jid/article/182/1/334/884652

این مطلب برایتان مفید بود؟
[کل: 0 میانگین: 0]

2 نظر در “دوره کمون ایدز چقدر است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *