ایدز

محل تکثیر ویروس ایدز درون چیست؟

محل تکثیر ویروس ایدز کجاست؟

در پاسخ به این سوال که محل تکثیر ویروس ایدز کجاست؟ باید گفت ویروس ایدز یا HIV، نوعی میکروارگانیسم است که به سیستم ایمنی انسان آسیب زده و درنتیجه، توانایی بدن در مبارزه با انواع عفونت و بیماری‌ها را کاهش می‌دهد. اگر وجود این ویروس در بدن شخص مبتلا تشخیص داده نشود، اچ آی وی با سرعت زیادی تکثیر شده و در نهایت ایدز یا سندرم نقص ایمنی اکتسابی را به‌وجود می‌آورد.

HIV همانند سایر ویروس‌ها برای زنندگیخود، نیازمند حضور در بدن یک موجود زنده است. درواقع این ویروس نیاز دارد که به سلول‌های بدن انسان وارد شده وبه کمک آن‌ها به تکثیر خود بپردازد. این پروسه به شرح زیر است:

اچ آی وی به نوعی از سلول‌های سیستم‌ایمنی به‌نام T-helper متصل شده و در ادامه به آن‌ها وارد می‌شود.
کنترل DNA یا ماده ژنتیکی سلول را در دست گرفته و شروع به تکثیر خود می‌کند.
در نهایت سلول، تخریب شده و ویروس‌های جدید به داخل خون ریخته می‌شوند. این چرخه با ورود hiv به دیگر سلول‌های سیستم ایمنی ادامه پیدا می‌کند. (1)

روش‌های انتقال

اچ آی وی در مایعات مشخصی از بدن فرد آلوده شامل خون، مایع ­انزالی، مایع قبل انزال، مایعات واژن، رکتوم و شیر مادر وجود دارد و به روش‌های زیر منتقل می‌شود:

روابط جنسی محافظت نشده
استفاده از سوزن‌های مشترک برای تزریق دارو
از مادر به فرزند؛ در دوران بارداری، زایمان و شیردهی
انتقال خون (2)

متاسفانه در حال حاضر، درمان قطعی برای این اختلال وجود ندارد اما داروهای موجود می‌­توانند روند پیشرفت بیماری را کند کرده و اکثر افراد مبتلا را قادر به زندگی طولانی و سالم سازند. بنابراین اگر به وجود ویروس در بدن خود شک دارید، با پزشک مشورت کرده و تست مربوطه را پیگیر شوید.

منابع:

  1. https://www.beintheknow.org/hiv-and-stis/understanding-hiv-and-aids/how-hiv-infects-body
  2. https://www.medicalnewstoday.com/articles/17131#causes

 

این مطلب برایتان مفید بود؟
[کل: 0 میانگین: 0]

یک نظر در “محل تکثیر ویروس ایدز درون چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *