ایدز

آزمایش hiv ab (1+2) چیست؟

آزمایش hiv ab  (1+2) چیست؟

در آزمایش hiv ab (1+2) وجود آنتی بادی دو نوع ویروس اچ آی وی 1 و اچ آی وی 2 در بدن بررسی می‌شود.

توضیح آزمایش hiv ab (1+2)

همانطور که گفته شد، این آزمایش ایدز مبتنی بر آنتی‌بادی است. درواقع زمانی‌­که بدن درمعرض عامل خارجی قرار می‌­گیرد، سیستم ایمنی شروع به ترشح پروتئین­‌هایی به ­نام آنتی‌­بادی می‌­کند که در ازبین بردن عوامل بیماری‌­زا نقش دارند. در این تست،­ آنتی‌­بادی‌­های ترشح‌­شده علیه ویروس HIV در خون یا بزاق فرد سنجیده می­‌شوند. (1+2) آورده شده در نام این آزمایش، اشاره به این موضوع دارد که تست مدنظر حضور هردو ساب‌تایپ HIV-1 و HIV-2 را در خون فرد بررسی می‌کند.

برای آزمایش HIV ab، نیاز به هیچگونه آمادگی قبلی (حتی ناشتا بودن) نمی‌باشد. تنها نیاز است، پزشک خود را در جریان تمام داروهایی که استفاده می‌کنید قرار دهید. دقت داشته باشید که امکان بررسی ابتلا یا عدم ابتلا به اچ آی وی، بلافاصله پس از ورود آن به بدن وجود ندارد و برای انجام آزمایش hiv ab (1+2) باید حداقل 3 تا 12 هفته از برخورد احتمالی شما با ویروس گذشته باشد (2).

HIV یا human immunodeficiency virus، ویروسی است که به سلول‌های سیستم ایمنی آسیب زده و توانایی بدن در مبارزه با عوامل خارجی را کاهش می‌دهد. درصورتی‌که این وضعیت درمان نشود، به‌تدریج ویروس تکثیر شده و سندرمی به نام ایدز را به‌وجود می‌آورد. HIV دو ساب‌تایپ اصلی دارد:

خرید کیت ایدز

HIV-1: نوعی از ویروس که در تمامی دنیا پراکنده شده و در کشورهای مختلف وجود دارد.
HIV-2: نوع دیگر که عمدتا در آفریقای غربی دیده می‌شود؛ گرچه امروزه به آمریکا نیز سرایت کرده است. (1)

درحال حاضر، درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد اما داروهای موجود می‌توانتد روند پیشرفت بیماری را کند کرده و اکثر افراد مبتلا را قادر به زندگی سالم و طولانی سازند.  بنابراین نکته کلیدی در این بیماری، تشخیص زودهنگام است که به کمک تست‌های متعددی انجام می‌شود. یکی از آزمایش‌های پرکاربرد این حوزه، تست مبتنی بر آنتی‌بادی یا HIV ab است که در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم.

مقاله مرتبط:بهترین زمان برای آزمایش p24

تفسیر نتایج آزمایش

اگر نتیجه تست منفی باشد: شما به hiv مبتلا نیستید. یا آزمایش مذکور را زودتر از بازه گفته‌شده انجام داده‌اید؛ که در این صورت نیاز به تکرار تست در هفته‌های آتی است.
اگر جواب آزمایش مثبت شود: احتمالا مبتلا به ایدز می‎‌باشید. هرچند برای تایید این تشخیص، نیاز به انجام تست‌های بعدی است. توجه داشته‌باشید که HIV مثبت بودن فرد، به معنای ابتلای وی به ایدز نمی‌باشد و ایدز، استیج نهایی این بیماری است (2).

اگر در رابطه با تفسیر نتایج آزمایش خود سوالات بیشتری دارید، حتما با پزشک مشورت کنید.

منابع:

  1. https://www.urmc.rochester.edu/encyclopedia/content.aspx?contenttypeid=167&contentid=hiv_hiv2_rapid_screen
  2. https://medlineplus.gov/lab-tests/hiv-screening-test/

 

این مطلب برایتان مفید بود؟
[کل: 1 میانگین: 1]

یک نظر در “آزمایش hiv ab (1+2) چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *