ایدز

بهترین زمان برای آزمایش ایدز بعد از رابطه

مناسب ترین زمان ازمایش ایدز

بهترین زمان برای آزمایش ایدز بعد از رابطه

ایدز بیماری است که توسط ویروسی به‌نام HIV ایجاد می‌شود. از مهم‌ترین روش‌های انتقال این ویروس در سال‌های اخیر، رابطه جنسی محافظت نشده است. درواقع این ویروس از طریق تماس مستقیم مایعات بدن فرد آلوده با مایعات و غشای مخاطی آسیب‌دیده شخص سالم در در دهان، واژن، رکتوم و زخم باز دارای خون‌ریزی، منتقل می‌شود. انواع روش‌های آزمایش‌ ایدز بسیار دقیق هستند، اما هیچکدام از آن‌ها نمی‌توانند بلافاصله پس ابتلا به عفونت، بیماری را تشخص دهند و نیاز به گذشت دوره پنجره است.

دوره پنجره ایدز چیست ؟

پس از آنکه ویروس به داخل بدن وارد می­شود، نیاز است مدت زمان مشخصی بگذرد تا مقادیر آنتی­­ ژن­های سطحی ویروس و آنتی­بادی­ های گفته ­شده، به سطح قابل قبولی رسیده و قابل شناسایی شوند. به این بازه زمانی، دوره پنجره HIV گفته می­شود. این بازه بین انواع تست‌های تشخیصی ایدز متفاوت است اما به طور کلی گفته‌ می‌شود که آزمایش‌هایی که خود ویروس را در بدن شناسایی می‌کنند، نسبت به تست‌هایی که پاسخ سیستم ایمنی بعد از ورود ویروس به بدن را بررسی می‌کنند، دوره پنجره کمتری دارند. بنابراین اگر قبل از پایان دوره پنجره تستی انجام شود، احتمال منفی کاذب و مشخص نشدن بیماری وجود دارد. در ادامه بیشتر درباره ی بهترین زمان برای آزمایش ایدز بعد از رابطه توضیح خواهیم داد:

بهترین زمان برای آزمایش ایدز در انواع آزمایش های ایدز

 • کیت‌های خانگی خود ارزیابی ایدز: در این روش، در صورت ابتلا فرد به عفونت HIV، آنتی‌بادی‌های ضد ویروس اچ‌آی‌وی که توسط سیستم ایمنی تولید شده اند شناسایی می‌شود. باتوجه به محرمانه بودن نتایج کیت‌های تشخیصی و راحتی انجام آزمایش، این کیت‌ها توسط مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا (CDC)، برای تمام افراد بین ۱۳ تا ۶۴ سال توصیه شده‌اند (۱).

بهترین زمان برای استفاده از کیت‌های مذکور با توجه به دروه پنجره آن‌ها، ۲۳ تا ۹۰ روز بعد از احتمال آلودگی است. دقت این کیت‌ها در ۴۵ روز بعد از احتمال آلودگی ۹۵٪ و در ۹۰ روز بعد، بیش از ۹۹٪ است.

 • آزمایش آنتی‌بادی/آنتی‌ژن: در این روش، به شکل هم‌زمان آنتی‌بادی‌های تولیدشده علیه ویروس اچ‌آی‌وی و آنتی‌ژن‌های آن با استفاده از کیت‌های خودارزیابی ایدز و استفاده از کیت‌های نسل چهارم الایزا شناسایی می‌شود. آزمایش با روش کیت‌های نسل چهارم الایزا در آزمایشگاه و با خون گیری از رنگ‌های وریدی دست انجام می‌شود.

بهترین زمان آزمایش ایدز بعد از رابطه به روش الایزا با توجه به دوره پنجره کیت‌های نسل چهارم، ۱۸ تا ۴۵ روز بعد رابطه پرخطر و محافظت نشده است. در صورت استفاده از کیت‌های خودارزیابی ایدز با تکنیک شناسایی همزمان آنتی‌بادی/آنتی‌ژن در ۹۰ روز بعد از رابطه جنسی پر خطر، دقت تشخیصی بیش از ۹۹٪ است.

 • شناسایی ژنوم ویروس اچ‌آی‌وی در خون (آزمایش PCR): در PCR، بجای آنتی‌ژن و آنتی‌بادی، خود ویروس در خون فرد آلوده شناسایی شده و کپی‌برداری از ژنوم آن انجام می‌شود. در این روش به جای آنتی‌ژن‌های ویروس اچ‌آی‌وی و آنتی‌بادی‌های تولید شده بر علیه ویروس در بدن، با جدا سازی خود ویروس از خون فرد آلوده و کپی برداری از ژنوم ویروس اچ‌آی‌وی بیماری تشخیص داده می‌شود.

بهترین زمان انجام آزمایش تشخیصی ایدز با روش PCR، ۱۰ تا ۳۳ روز بعد ابتلا به عفونت اچ‌ای‌وی است.  

هزینه این آزمایش بسیار بیشتر از انواع دیگر روش‌های تشخیص است و معمولاً در صورت مثبت شدن نتیجه آزمایش آنتی‌بادی، از این روش برای تأیید نتیجه آزمایش غربالگری استفاده می‌شود. در نوزادان تازه متولد شده از مادر مبتلا به ایدز، برای تشخیص ابتلا یا عدم ابتلای نوزاد به این بیماری، از روش PCR کمک گرفته می‌شود.

زمان مشخص شدن نتیجه آزمایش

این زمان باتوجه به به روش تشخیصی استفاده شده متفاوت است. در استفاده از کیت‌های خودارزیابی ایدز،  نتیجه آزمایش حداکثر در ۲۰ دقیقه مشخص می‌شود. درحالیکه نتایج کیت‌های نسل چهارم، توسط آزمایشگاه، یک روز تا یک هفته بعد از انجام آزمایش اعلام می‌شود. تعیین نتایج در روش تشخیصی PCR، ممکن است تا دو هفته به طول بیانجامد (3).

افرادی که در اثر رابطه جنسی پر خطر و محافظت نشده یا در اثر تجاوز جنسی  احتمال می‌دهند در معرض ابتلا به ویروس اچ‌آی‌وی قرار گرفته‌باشند، نیاز است از داروهای PEP  ظرف حداکثر 72 ساعت بعد از احتمال انتقال ویروس استفاده کنند. این دارو برای جلوگیری از فعال شدن ویروس اچ‌آی‌وی باید حتما طی سه روز اول مصرف شده و به  مدت ۲۸ روز  به طور منظم ادامه پیدا کند (۴).

علائم بیماری ایدز

علائم این بیماری غیراختصاصی هستند و ممکن است برخی افراد تا پیش از مرحله آخر و کشنده ایدز (میانگین 10 سال)، هیچ علامتی نداشته باشند (۱). بنابراین ایدز به وسیله علائم قابل تشخیص نمی‌باشد و تنها روش اطلاع مطمئن از  بیماری انجام آزمایش است. شما می‌توانید با استفاده از کیت خانگی آزمایش ایدز بصورت محرمانه آزمایش ایدز خود را انجام دهید.

من چه کنم ؟

بهترین زمان برای آزمایش ایدز بعد از رابطه برای شما، بستگی به این دارد که چه مدت از این رابطه گذشته است!

 • اگر کمتر از 72 ساعت گذشته است و رابطه پرخطر بوده است می‌تونید از داروهای پیشگیری از ایدز استفاده کنید. (مقاله مرتبط : همه نکات کاربردی درباره‌ی 72 ساعت طلایی (PEP) )
 • اگر بین 72 ساعت (3 روز ) تا 14 روز گذشته است، فعلا کاری نمی‌توانید بکنید. در این بازه زمانی نه می‌توان آزمایش ایدز داد، نه دارویی مصرف کرد و نه علائمی خواهید داشت. تنها کاری که می‌توانید بکنید انجام آزمایش توسط کسی است که با وی رابطه داشته اید.
 • اگر بین 14 روز تا 1 ماه گذشته است، فقط آزمایش ایدز HIV PCR را می توانید انجام دهید. بقیه آزمایش‌های ایدز شامل الایزا، کیت ایدز و … در این بازه زمانی قابل انجام نیستند. هزینه این آزمایش بالا است و همه آزمایشگاه‌ها آن را انجام نمی‌دهند و جوابدهی آن معمولا طول می‌کشد.
 • اگر بین یک ماه تا 45 روز گذشته است، می‌توانید آزمایش ایدز الایزا یا آزمایش ایدز به روش Elfa را انجام دهید. اگر منفی شدید به احتمال زیاد منفی هستید. بهتر است بعد از سه ماهگی نیز این آزمایش تکرار شود. این روش هزینه مناسبی دارد و در همه آزمایشگاه‌های تشخیص طبی انجام می‌شود. اگر محرمانگی انجام آزمایش برایتان خیلی مهم است می‌توانید از کیت خودارزیابی ایدز استفاده کنید، و خودتان در خانه آزمایش ایدز خود را انجام دهید ولی نکته مهم این است که در این بازه زمانی دقت این کیت 91 درصد است و بعد از 3 ماهگی نیز باید آزمایش را تکرار کنید.
 • اگر بین 45 روز تا 3 ماه گذشته است، میتوانید با کیت خودارزیابی ایدز یا آزمایش ایدز الایزا آزمایش ایدز خود را انجام دهید. اگر منفی شدید، به احتمال خیلی زیاد منفی هستید با این حال بهتر است بعد از سه ماهگی نیز آزمایش را تکرار کنید.
 • بیش از سه ماه بعد از این مدت میتوانید با مراجعه به مرکز مشاوره بیماری های رفتاری بصورت رایگان آزمایش دهید. از کیت خودارزیابی ایدز استفاده کنید یا به آزمایشگاه‌های تشخیص طبی مراجعه کنید. اگر آزمایش شما منفی شد منفی هستید و به زندگی خود برسید. (مقاله مرتبط : کجا می‌توان آزمایش ایدز داد؟ )

اگر باز هم سوالی در این مورد در قسمت دیدگاه‌ها مطرح کنید تا پاسخ گوی آن باشیم.

منابع:

 1. https://my.clevelandclinic.org/health/diagnostics/4849-hiv-testing
 2. https://www.cdc.gov/hiv/basics/index.html
 3. https://www.webmd.com/hiv-aids/hiv-aids-screening
 4. https://www.healthline.com/health/hiv-aids/hiv-prevention/sex-no-condom-HIV-test#preventive-medication

این مطلب برایتان مفید بود؟
[کل: 2 میانگین: 1.5]

4 نظر در “بهترین زمان برای آزمایش ایدز بعد از رابطه

 1. بابک گفت:

  با سلام وتشکر از راهنماییاتون
  میخواستم بدونم تست نسل ۴ در روز ۲۳ قابل اتکاست

  1. محسن جعفری گفت:

   درود و احترام
   نه بعد مجدد در سه ماهگی تکرار کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *