ایدز

علائم اصلی ایدز چیست؟

علائم اصلی ایدز

در این مقاله به بررسی علائم اصلی ایدز خولهیم پرداخت. ایدز، بیماری است که درنتیجه‌ی فعالیت ویروسی به نام HIV ایجاد شده و باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن می‌شود. این عفونت، در صورت عدم تشخیص و درمان، سه مرحله دارد که علائم آن در هر مرحله متفاوت است.

 1. مرحله اولیه یا سندروم حاد عفونت اچ‌ای‌وی: علایم اصلی ایدز در این مرحله شبیه بیماری آنفلوانزا است که ۴ تا ۶ هفته بعداز ابتلا به عفونت در ۸۰  درصد افراد مبتلا ظاهر می‌شود (۱). 17 علامت اصلی در این مرحله شامل موارد زیر است:

–       سردرد      

–       تب

–       خستگی مفرط

–       درد مفاصل

–       از دست دادن اشتها

–       تورم غدد لنفاوی گردن و کشاله ران

–       گلو درد

–       علائم عصبی

–       درد عضلات و مفاصل

–       زخم در دهان و مری

–       زخم در اندام تناسلی

–       عرق شبانه

–       اسهال

–       بی‌حالی

–       درد عضلانی

–       حالت تهوع

–       ضایعات پوستی قرمز رنگ و بدون خارش روی بدن (۲)

مراحل بروز علائم اصلی ایدز

با توجه به شرایط افراد مبتلا، تعدادی از این علائم ممکن است در مرحله اولیه عفونت ایدز رخ دهد یا هیچ‌یک از علائم ظاهر نشوند. علائم مرحله اولیه عفونت ایدز در واقع عوارض ناشی از پاسخ سیستم ایمنی بدن در مبارزه با ویروس اچ‌آی‌وی است و معمولا حداکثر ظرف چند هفته بدون نیاز به درمان، برطرف می‌شود.

 1. دوره کمون: با پایان علائم مرحله اولیه، بیماری وارد مرحله مزمن و بدون علامت بیماری می‌شود. در این مرحله، اچ‌آی‌وی  با پنهان شدن درون سلول‌های ایمنی و کاهش تکثیر، از دست سیستم ایمنی فرار می‌کند. درصورت عدم درمان و کنترل عفونت در این افراد به ظاهر سالم، HIV سال‌ها و تا زمانی که سیستم ایمنی کاملا ضعیف و ناکارآمد شود به فعالیت خود ادامه داده و  هیچ علامت مشخصی ایجاد نمی‌کند.

این  مرحله ممکن است ۵ تا ۲۰ سال و به‌طور میانگین ده سال طول بکشد. تنها علائم اصلی ایدز که در برخی افراد در این مرحله دیده می‌شود تورم طولانی مدت غددلنفاوی است.

 1. مرحله سوم، ایدز: بیشتر در بیمارانی بروز می‌کند که به درمان و کنترل عفونت‌ ایدز پایبند نبوده یا اصلا برای تشخیص ویروس اچ‌آی‌وی اقدامی نکرده‌اند. در افراد  درمان نشده، با تخریب سلول‌های CD4+T (کاهش تعداد سلول‌ها به کمتر ۲۰۰ عدد در هر میلی‌متر مکعب خون)، قدرت تشخیص میکروب‌ها  توسط سیستم ایمنی بدن از بین رفته و بیماری‌های فرصت طلب در فرد به‌وجود می‌آیند.

علائم اصلی ایدز در این مرحله به واسطه میکروب‌ها و بیماری‌های فرصت‌طلب ایجاد شده و خود ویروس اچ‌آی‌وی کمتر در بروز این علائم نقش دارد. علائم اصلی ایدز در این مرحله شامل:

 • تب‌های مداوم ببیش از 37.8 درجه سانتیگراد
 • اسهالی که بیش از یک هفته طول بکشد
 • لرز شدید و تعریق شبانه
 • برفک و لکه‌های سفید در دهان
 • زخم‌های تناسلی یا مقعدی
 • خستگی شدید
 • ضایعات قهوه‌ای، قرمز، بنفش یا صورتی در روی پوست
 • سرفه‌های منظم و مشکلات تنفسی
 • کاهش وزن بیش از ده درصد از کل وزن بدن در هر ماه
 • سردردهای مداوم
 • کما، مشکلات حافظه و سایر مشکلات عصبی
 • ذات الریه، لنفوم

این علائم بیشتر توسط عفونت‌های فرصت‌طلبی ازجمله کاندیدیازیس، کوکسیدیوئیدومیکوز، کریپتوکوکوزیس، کریپتوسپوریدیوز، سیستواسپوریازیس، سیتومگالوویروس، ویروس هرپس سیمپلکس، هیستوپلاسموز، سارکوم کاپوزی (KS)، بیماری سل (TB)،  کمپلکس مایکوباکتریوم آویوم، پنومونی پنوموسیستیس، سالمونلا سپتی‌سمی، توکسوپلاسموز و برخی از سرطان‌ها، به‌وجود می‌آیند (۳).

با تشخیص به‌موقع عفونت ایدز و مصرف منظم داروهای ضد رتروویروسی، عفونت به طور کامل کنترل شده و تکثیر اچ‌آی‌وی به شدت محدود می‌شود. بنابراین توانایی‌ سیستم ایمنی برای از بین بردن میکروب‌ها حفظ می‌شود. اغلب افرادی که به‌طور منظم از داروهای ضد رتروویروسی استفاده می‌کنند، هیچگاه علائم مرحله آخر و کشنده بیماری ایدز را تجربه نمی‌کنند (۴).

منابع:

(۱)https://www.everydayhealth.com/hiv/guide/symptoms/

(۲)https://www.healthline.com/health/hiv-aids/hiv-symptoms-timeline#final-stage

(۳)https://www.cdc.gov/hiv/basics/livingwithhiv/opportunisticinfections.html

(۴)https://www.webmd.com/hiv/aids-hiv-medication

 

این مطلب برایتان مفید بود؟
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *