آمار ایدز در ایران- مرداد

در این مقاله به بررسی میزان شیوع ویروس ایدز ( ایدز ؛ علائم، راه‌های انتقال، تشخیص و درمان و پاسخ به سوالات متداول ) در ایران بر مبنای آمار وزرات بهداشت، سازمان ملل متحد و نگاه مجلس شورای اسلامی می‌پردازیم.

گزارش وزرات بهداشت هشتم مرداد ماه 1397 منتشر شد و آمار ارائه شده تا پایان سال 1396 می باشد.

تا پایان آن سال 96 مجموعا 37650 نفر مبتلا به اچ آی وی شناسایی، ثبت و گزارش شده‌اند که 83 درصد آنان مردان و 17 درصد آنها را زنان تشکیل می‌دهند.
51 درصد موارد ثبت شده در گروه سنی 21 تا 35 سال هستند که گروه فعال از نظر جنسی و زادآوری می‌باشند.
از این تعداد 15,278 نفر وارد مرحله ایدز (اچ آی وی پیشرفته) شده اند. الگوی ‌انتقال ویروس و درصد ابتلای زنان و مردان درسال‌های اخیر تغییر کرده است.
در سال 96، 32 درصد موارد ثبت شده مثبت را زنان و 68 درصد آنها را مردان تشکیل می‌دهند.
در سال 96 ، 33 درصد موارد بخاطر اعتیاد تزریقی ، 47 درصد روابط جنسی (24 درصد زن و 23 درصد مرد)، 2 درصد از مادر به کودک و در 18 درصد نیز راه احتمالی بیان نشده است.
این آمار مربوط به
 مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت بود که بیان شد و در ادامه به بیان آمار سازمان ملل متحد درباره‌ی ایدز در ایران می‌پردازیم.

طبق آمار سازمان ملل متحد، تعداد 60 هزار نفر (بین 30 هزار نفر تا 110 هزار نفر ) در ایران مبتلا به ایدز هستند.
درصد ابتلای سکسورکر‌ها (تن فروش‌ها) 2.1 درصد می‌باشد که 40.9 درصد آنها از کاندوم استفاده نمی‌کنند.
درصد ابتلا در معتادان تزریقی نیز 9.3 درصد می باشد که 2/58 درصد این افراد از کاندوم استفاده نمی‌کنند. در زندانیان نیز درصد ابتلا 0.9 درصد می‌باشد.
میزان آگاهی درباره‌ی پیشگیری از ایدز بین دختران و زنان 16 تا 24 سال ایرانی 21/16 درصد می‌باشد و میزان این آگاهی در بین پسران و مردان این بازه‌ی سنی 63/20 درصد می‌باشد.

اگر بخواهیم اشاره ای نیز درباره ی نظر مجلس درباره‌ی میزان شیوع ایدز داشته باشیم طبق اظهارات یکی از نمایندگان مجلس در کمیسیون بهداشت و فراکسیون غذا و دارو در 6 خرداد 97 تعداد زنان مبتلا به ویروس ایدز طی دو سال گذشته 10 برابر شده است.
علی رغم تفاوت حدودی در آمار اعلام شده از سازمان های مختلف درمورد میزان شیوع ایدز در ایران جنبه مشترک تمام این حرف‌ها، بالابودن شیوع ایدز در ایران و افزایش آن و عدم اطلاع بسیاری از افراد آلوده از وضعیت خود می‌باشد.

 

مشاهده جزییات و خرید اینترنتی انواع کیت کیت هپاتیت B و C کیت ایدز


مقاله های مرتبط