ایدز

بهترین زمان برای آزمایش p24

بهترین زمان برای آزمایش p24

HIV یا human immunodeficiency virus ویروسی از خانواده رتروویروس‌ها است که به سلول‌های سیستم ایمنی آسیب زده و درنتیجه توانایی بدن در مقابله با انواع عفونت‌ها را کاهش می‌دهد. درصورتی‌که این بیماری درمان نشود، سندرمی به نام ایدز یا نقص ایمنی اکتسابی را به وجود می‌آورد که با وقوع انواع بیماری‌های فرصت‌طلب همراه است. ویروس اچ آی وی می‌­تواند ازطریق ارتباطات جنسی، تماس با خون آلوده و از مادر به کودک (در دوران بارداری، زایمان یا شیردهی) منتقل شود.

نکته کلیدی در این بیماری، تشخیص به‌موقع و شروع درمان فوری است که می‌تواند طول عمر فرد مبتلا را به یک طول عمر طبیعی رسانده و آمار مرگ و میر را کاهش دهد. آزمایش‌های رایج hiv با دو مبنای اصلی کار می‌کنند:

آزمایش‌های­ مبتنی بر آنتی‌­بادی (نسل سوم): زمانی­که بدن درمعرض عامل خارجی قرار می‌­گیرد، سیستم ایمنی شروع به ترشح پروتئین‌­هایی به‌­نام آنتی‌­بادی می­‌کند که در ازبین بردن عوامل بیماری‌­زا نقش دارند. در این نوع تست،­ آنتی‌­بادی‌­های ترشح­‌شده علیه ویروس HIV در خون یا بزاق فرد سنجیده می‌­شوند. البته توانایی تشخیص ویروس، بلافاصله پس از ورود آن به بدن وجود ندارد و نیاز است مدت زمانی سپری شود تا سطح آنتی‌­بادی­ به میزان قابل قبولی برسد.

 

خرید کیت ایدز

آزمایش­‌های مبتنی بر آنتی‌­ژن/ آنتی­‌بادی (نسل چهارم): در این تست،­ آنتی‌­بادی و آنتی‌­ژن های HIV همراه­ باهم در خون سنجیده می‌­شوند. آنتی‌­ژن بخشی از ویروس است که باعث تحریک سیستم ایمنی می‌­شود. معروف‌ترین آنتی‌ژن hiv، p24 نام دارد که در 2 تا 6 هفته پس از برخورد احتمالی، قابل شناسایی است. این تست از رایج‌­ترین انواع آزمایش اچ آی وی محسوب می‌شود (1).

بهترین وقت برای آزمایش p24 چه زمانی است؟

پس از گذشت 14 روز، سطح p24 به حداقل مقدار موردنیاز برای تشخیص بیماری می‌رسد؛ اما بهترین زمان برای انجام این تست وقتی است که غلظت آن به ماکسیمم مقدار ممکن رسیده باشد. طبق برخی منابع بهترین زمان، 4 هفته پس از برخورد احتمالی گزارش شده است(2). بنابراین اگر شخص تست p24 را بعد از 28 روز بدهد، باتوجه به کاهش لود ویروس، دقت آزمایش نیز کاهش پیدا می‌کند.

منابع:

  1. https://medlineplus.gov/lab-tests/hiv-screening-test/
  2. https://www.human.com.sg/question/when-is-the-best-time-to-go-for-a-hiv-screening-after-sexual-contact

 

این مطلب برایتان مفید بود؟
[کل: 0 میانگین: 0]

یک نظر در “بهترین زمان برای آزمایش p24

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *