ایدز

انتقال ایدز از طریق بزاق

انتقال ایدز از طریق بزاق

HIV، عامل بیماری ایدز است که به سیستم‌ایمنی آسیب زده و بدن را در معرض ابتلا به انواع عفونت و بیماری‌ها قرار می‌دهد. روش‌های انتقال این بیماری متعدد است و افراد بسیاری ممکن است نگران انتقال ایدز از طریق بزاق باشند. درادامه، علاوه بر اشاره به راه­‌های رایج و نادر انتقال اچ‌­آی‌­وی، به امکان ابتلا به بیماری ایدز از راه بزاق نیز می‌پردازیم.

آیا بزاق باعث انتقال ایدز می­شود؟

HIV در خارج از بدن انسان (مانند روی سطوح) ، برای مدت طولانی زنده نمی­ماند. درواقع این ویروس نمی­تواند در خارج از بدن میزبان تولید مثل کند و برای بقا به حضور در بدن انسان نیاز دارد. با این اوصاف، فرد مبتلا نمی‌تواند اچ آی وی را از طریق بزاق منتقل کند، چراکه ویروسی در آن وجود ندارد.

اچ‌آی‌وی می‌تواند از طریق نواحی آسیب‌دیده در غشاهای مخاطی پوشاننده واژن و راست‌روده وارد بدن افراد شود. دهان نیز حاوی غشاهای مخاطی است اما ساختار آن به نحوی است که ویروس HIV توانایی نفوذ به آن را ندارد. بنابراین بازهم تاکید میکنیم که انتقال ایدز از طریق بزاق ممکن نیست. این ویروس از راه‌های زیر نیز انتقال پیدا نمی‌کند:

 • به اشتراک گذاشتن ظروف
 • توسط پشه‌­ها، کنه‌­ها یا سایر حشرات
 • از طریق بزاق، اشک، یا عرق
 • با در آغوش گرفتن، دست دادن، توالت مشترک
 • بوسیدن دهان بسته
 • از طریق سایر فعالیت­‌های جنسی که شامل تبادل مایعات بدن نشود (مثلاً لمس کردن).
 • از طریق هوا

چگونه HIV دریافت یا منتقل می­شود؟

شما تنها با تماس مستقیم با مایعات خاصی از بدن فرد آلوده به HIV که دارای بار ویروسی قابل تشخیص است، می­توانید ویروس را دریافت کنید. این مایعات عبارتند از:

 • خون
 • منی و مایع قبل از منی
 • مایعات رکتوم
 • مایعات واژن
 • شیر مادر

– داشتن رابطه جنسی واژینال یا مقعدی محافظت‌نشده با فرد مبتلا به HIV، از رایج‌­ترین راه­‌های انتقال ویروس است. البته افراد HIV مثبت که تحت درمان قرار گرفته و داروهای ضدرتروویروس دریافت می‌کنند، و همچنین طبق گفته پزشک، بارِ ویروسی غیرقابل شناسایی دارند، اچ آی وی را از طریق رابطه جنسی به شریک جنسی HIVمنفی خود منتقل نمی‌کنند.

– به اشتراک گذاشتن تجهیزات تزریقی مواد مخدر، مانند سوزن، سرنگ یا سایر تجهیزات با فردی که HIV دارد هم باعث انتقال ویروس می­‌شود. افرادی که هورمون‌، سیلیکون‌ یا استروئیدها را تزریق می‌کنند نیز می‌توانند با استفاده از سوزن‌، سرنگ یا سایر تجهیزات تزریقی مشترک HIV را دریافت یا منتقل کنند.

– انتقال ویروس اچ‌آی‌وی از مادر HIV مثبت به نوزاد، در دوران بارداری، تولد یا شیردهی کمتر رایج بوده، اما غیرممکن نیست. امروزه با پیشرفت علم، خطر انتقال بیماری در دوران بارداری با استفاده از داروهای HIV و سایر استراتژی‌­ها کاهش پیداکرده است.

– ورود سوزن یا وسایل تیز به دست، از جمله دیگر راه­‌های انتقال است که عمدتا در کارکنان بیمارستان و آزمایشگاه­‌ها دیده می‌شود.

انتقال ویروس اچ‌آی‌وی در موارد بسیار نادر

در این بخش به راه­های انتقال ممکن، اما با خطر بسیار پایین می‌پردازیم:

 • داشتن رابطه جنسی دهانی : در حالت عادی، رابطه جنسی دهانی خطری برای ابتلا یا انتقال HIV ندارد اما عواملی مانند زخم­‌های‌دهان، خون‌ریزی لثه، زخم­‌های تناسلی و وجود سایر بیماری‌­های مقاربتی (STDs) ، انتقال ویروس از طریق رابطه‌جنسی را ممکن می‌کنند. با این حال، خطر بسیار کمی در این خصوص وجود داشته و راه شایعی به شمار نمی‌آید.
  دریافت خون، فرآورده‌­های خونی، یا پیوند عضو/بافت آلوده به HIV: امروزه به دلیل آزمایش‌های دقیق خون و اندام‌ها و بافت‌های اهدایی، خطر انتقال ویروس از این طریق بسیار ناچیز است، اما امکان آن وجود دارد. تا به حال انتقال ویروس به فردی از طریق اهدای خون بیمار دارای HIV مشاهده نشده است، زیرا مراحل جمع‌­آوری خون بسیار دقیق و ایمن صورت می­‌گیرد.
 • از طریق پوست آسیب دیده: اگر فردی آسیب‌پوستی داشته باشد و با پوست یا مایع بدن فرد مبتلا تماس پیدا کند، ویروس می­تواند وارد بدن فرد سالم شود. این انتقال نادر می­تواند از طریق تماس بین پوست صدمه­‌دیده، زخم یا غشاهای مخاطی و خون یا مایعات بدن فرد مبتلا به HIV رخ دهد. اگر پوست آسیب جدی ندیده باشد، خطر انتقال وجود ندارد.
 • بوسیدن در صورت داشتن زخم:از راه‌های انقال ویروس، بوسیدن عمیق و با دهان باز است درصورتی که هر دو طرف زخم یا خون‌ریزی لثه داشته باشند و خون شریک HIV مثبت وارد جریان خون شریک HIV منفی شود. در غیر این صورت مشکلی به وجود نخواهد آمد. هیچ مورد مستندی از انتقال اچ آی وی از طریق بزاق وجود ندارد.

آیا بزاق فرد دارای اچ‌­آی‌­وی این ویروس را منتقل می­کند؟

همانطور که پیشتر گفته شد، فرد می­تواند اچ آی وی را از طریق مایعات خاص بدن مانند خون، مایع منی و شیر مادر منتقل کند. ویروس HIV نمی­تواند در سایر مایعات مانند بزاق، اشک یا عرق زنده بماند مگر اینکه خون حاوی HIV نیز در این مایعات وجود داشته باشد. این بدان معنی است که امکان انتقال اچ آی وی از طریق بزاق به تنهایی وجود ندارد. همچنین برای تست میتوانید از ازمایش خانگی استفاده کنید.

منابع:

https://www.hiv.gov/hiv-basics/overview/about-hiv-and-aids/how-is-hiv-transmitted
https://www.cdc.gov/hiv/basics/hiv-transmission/not-transmitted.html
https://www.cdc.gov/hiv/basics/hiv-transmission/ways-people-get-hiv.html

این مطلب برایتان مفید بود؟
[کل: 0 میانگین: 0]

4 نظر در “انتقال ایدز از طریق بزاق

 1. faeze گفت:

  خیلی دنبال این موضوع بودم

  1. محسن جعفری گفت:

   ممنون با قلب سبز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *