ایدز

هزینه آزمایش ایدز

هزینه آزمایش ایدز

آزمایش ایدز

بیماری ایدز می تواند سال‌ها بدون هیچ علامتی در بدن پنهان شود و به همین علت انجام آزمایش تنها راه ممکن برای تشخیص ابتلا به این بیماری است. برای تشخیص ویروس اچ‌آی‌وی از نمونه خون یا سایر مایعات مانند بزاقِ‌دهان و ادرار استفاده می‌شود.

آزمایش‌هایی که برای تشخیص بیماری ایدز انجام می‌شوند معمولا دقت بالایی دارند اما نمی‌توانند ویروس را بلافاصله پس از ورود به بدن تشخیص دهند. به‌طورکلی سه نوع آزمایش برای تشخیص بیماری ایدز وجود دارد: آزمایش آنتی بادی، آزمایش آنتی ژن/آنتی بادی و آزمایش  اسید نوکلئیک (NAT) یا PCR. اینکه از کدام روش برای تشخیص ابتلا یا عدم ابتلا به اچ‌آی‌وی استفاده شود به شرایط مختلفی بستگی دارد. در تمامی روش‌ها، آزمایش باید پس از دوره پنجره ویروس (دوره‌ای که امکان تشخیص بیماری وجود ندارد) انجام شود.

  1. آزمایش تشخیص آنتی‌بادی

بدن پس از مواجه با عامل خارجی، پروتئین‌هایی به نام ‌آنتی‌بادی ترشح می‌کند که این پروتئین‌ها اساس عملکرد این گروه از تست‌های تشخیصی می‌باشند. آنتی‌بادی‌های ضد ویروس اچ‌آی‌وی در خون یا بزاقِ‌دهان افراد مبتلا به ایدز وجود دارند.

اکثر آزمایش‌های خود ارزیابی ایدز، که در خانه و با کیت‌های تشخیصی سریع انجام می‌شود، از این نوع هستند (این کیت‌ها توسط FDA تائید شده هستند). دوره پنجره‌ تشخیص ویروس ایدز با روش تشخیص آنتی‌بادی 23 تا 90 روز پس از برخورد احتمالی با ویروس است، بنابراین کیت‌های مذکور باید پس از این دوره استفاده شوند.

هزینه آزمایش ایدز در تشخیص آنتی بادی:

  • هزینه این نوع آزمایش وابسته به کیفیت و شرکت تولید‌کننده کیت متفاوت است اما به‌طور  متوسط از 75 هزار تومان تا 250 هزار تومان متغیر می‌باشد.
  • آزمایش‌ تشخیص آنتی‌بادی در آزمایشگاه‌های تشخیص طبی توسط پرسنل انجام شده و می‌تواند به‌وسیله کیت‌های تشخیص سریع یا به روش دستگاهی الایزا انجام ‌شود. هزینه این نوع تست بصورت آزاد و بدون نسخه دستور پزشک به‌طور متوسط ۱۲۵ هزار تومان است و در افراد داری بیمه درمانی و دستور پزشک هزینه با توجه به نوع بیمه درمانی از ۴۰ هزار تومان تا ۱۰۰ تومان متغیر است. 
  • تست خودارزیابی ایدز در مراکز مشاوره بیماری‌های رفتاری به صورت رایگان انجام می‌شود و هزینه آزمایش در آزمایشگاه‌های دولتی با روش تشخیص آنتی‌بادی بصورت آزاد یا با توجه به بیمه درمانی، بین ۱۰  تا ۴۰ هزار تومان متغیر است. 

کیت خودارزیابی ایدز بخاطر محرمانه بودن اطلاعات، انجام آزمایش توسط خود فرد، دقت بالا  و مشخص شدن نتیجه آزمایش حداکثر طی ۲۰ دقیقه بعد از انجام تست، در بسیاری از کشور‌ها توصیه شده و مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های آمریکا CDC ، توصیه می‌کند تمام افراد ۱۴ تا ۶۳ سال باید حداقل یک بار این آزمایش را انجام دهند.

  1. تست آنتی ژن/آنتی بادی

در این روش علاوه بر آنتی‌بادی، حضور آنتی‌ژن نیز در خون بررسی می‌شود. آنتی‌ژن نوعی از پروتئین‌های ویروس است که توسط بدن شناسایی شده و در ادامه اقدامات لازم برای مبارزه با ویروس صورت می‌گیرد برای مثال آنتی‌ژن حائزاهمیت در اچ‌آی‌وی، P24 است.

دوره پنجره برای آزمایش آنتی ژن/آنتی بادی اگر توسط آزمایشگاه  و بر روی خون وریدی انجام شود، معمولاً 18 تا 45 روز پس از برخورد احتمالی با ویروس است. کیت‌های تشخیصی سریع ایدز که به روش آنتی‌ژن/آنتی‌بادی عمل می‌کنند، دوره پنجره‌ای حدود 18 تا 90 روز دارند.

هزینه آزمایش ایدز تشخیص آنتی ژن آنتی بادی

هزینه تست آنتی‌ژن/آنتی‌بادی مشابه روش آنتی‌بادی است.

  1. روش PCR

در این روش تشخیصی حضور ماده ژنتیکی ویروس در خون سنجیده می‌شود. روش PCR معمولا برای افرادی که اخیراً با یک فرد HIV مثبت در تماس بوده‌اند و احتمال انتقال ویروس وجود داشته اما آزمایش آنتی‌بادی آن‌ها منفی شده است، انجام می‌شود. در افرادی که آزمایش اولیه آن‌ها با روش آنتی‌بادی مثبت شده‌است نیز برای تایید بیماری، تست PCR گرفته می‌شود.

دوره پنجره این روش معمولاً 10 تا 33 روز پس از قرار گرفتن در معرض  ویروس اچ‌آی‌وی است.

هزینه آزمایش ایدز با روش PCR

این آزمایش به دو روش کیفی و کمی (برای تشخیص تعداد ویروس در بدن) انجام شده و هزینه آن وابسته به روش PCR از یک میلیون دویست هزار تومان تا سه میلیون چهارصد هزار تومان متغیر است. این روش در مواردی انجام می‌شود که آزمایش الایزا یا کیت تشخیص سریع فرد مثبت شود.

نکته: لازم به ذکر است که مدت‌زمانی که طول می‌کشد تا نتیجه آزمایش ایدز مشخص شود با هزینه آزمایش هیچ ارتباطی ندارد. کیت‌های خودارزیابی ایدز حداکثر ۲۰ دقیقه بعد از انجام آزمایش، نتیجه را مشخص می‌کنند اما در روش PCR نتیجه، معمولاً پس از ۳ تا ۱۰ روز اعلام می‌شود.

با تشخیص به‌موقع بیماری می‌توان درمان را هرچه سریع تر شروع کرد و بیماری را بهتر تحت کنترل قرار داد. بنابراین اگر شک دارید که به HIV مبتلا شده‌اید یا خیر، با پزشک خود مشورت کرده و تست مربوطه را انجام دهید.

 هزینه آزمایش ایدز ارائه شده در این مطلب در طی زمان و با توجه به هر مرکز می تواند تغییر کند. نکته مهم این است که حتما اگر نیاز می‌کنید این آزمایش را بدهید. ( چرا بهتر است آزمایش ایدز دهیم؟ ) در مراکز مشاوره‌ی بیماری‌های رفتاری ( آدرس مرکز مشاوره بیماری های رفتاری در شهرهای مختلف ایران ( همراه با مسیریابی روی نقشه ) ) رایگان انجام می‌شود، در مراکز درمانی دولتی، خصوصی و تامین اجتماعی نیز انجام می شود. از کیت خانگی آزمایش ایدز نیز بصورت محرمانه، می‌توانید استفاده کنید.

منابع:

  1. https://www.cdc.gov/hiv/testing/index.html
  2. https://www.webmd.com/hiv-aids/hiv-aids-screening
  3. https://www.hiv.gov/hiv-basics/hiv-testing/learn-about-hiv-testing/hiv-testing-overview

 

این مطلب برایتان مفید بود؟
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *