آزمایش ایدز و تشخیص  HIV

انواع روش‌های آزمایشگاهی تشخیص ویروس ایدز

برای تشخیص ویروس ایدز تکنیک‌های مختلفی، با توجه به نیاز ، هدف و شرایط مختلف تشخیص، تجهیزات ما، هزینه تست، شرایط روحی بیمار و... طراحی و ساخته شده است.
بعضی از تکنیک ها فقط برای کار های تحقیقاتی استفاده می‌شود، بعضی تکنیک ها برای تایید تشخیص و بعضی نیز برای پیگیری اثر دارو و درمان در فرد مبتلا و بعضی تکنیک ها نیز برای تشخیص روتین و غربالگری جوامع طراحی شده است.
وجه مشترک همه ی این تکنیک ها مناسب بودن صحت و دقت و هزینه هر کدام برای کاربرد و هدف خاص خودشان است.
در اینجا ما به معرفی مختصری از تکنیک های مختلف می‌پردازیم.
1- کشت سلول
سلول های خونی را داخل محیط کشت مغذی و خارج از بدن رشد می دهیم و سپس به ویروسی که احتمال می دهیم HIV است آلوده می کنیم. براساس تغییر شکل سلول و آسیب به آن می فهمیم، آیا آن ویروس HIV بوده است یا نه . این روش در حال حاضر فقط برای تحقیقات و کا‌رهای پژوهشی و بررسی اثر دارو‌های آزمایشی انجام می‌شود.
2- میکرواری microarray
این روش تکنیکی بسیار پیشرفته و گران قیمت است. میکرواری به ما اجازه می‌دهد که با یک آزمایش حجم بسیار زیادی اطلاعات درمورد HIV بدست آوریم.
این تکنیک در حال حاضر صرفا برای تحقیقات استفاده می شود ولی احتمالا روزی جایگزین PCR شود. مزیت آن دادن اطلاعات بسیار زیاد و عیب آن گران قیمت بودن آن است.
3- انواع PCR
PCR انقلابی در بررسی ژنوم بود! در این تکنیک ما دنبال ژن ویروس هستیم. PCR ایدز انوع مختلفی دارد که دو نوع کمی و کیفی از انواع اصلی آن می‌باشد. مزیت PCR دقت بسیار بالای آن است و عیب آن گران بودن و همچنین احتمال مثبت کاذب شدن بدلیل آلودگی ژنومی محیط انجام آزمایش می باشد.
این تکنیک در همه‌ی شهر ها و همه‌ی آزمایشگاه‌ها در دسترس نیست. PCR به عنوان یک تست تاییدی می باشد و هنگامی که الایزا ،رپیدتست و کیت خانگی آزمایش ایدزمثبت شد انجام می شود. هزینه آزمایش ایدز به روش PCR بین سیصد‌هزار تومان تا یک میلیون و دویست هزار تومان ( تعرفه 1397 ) بسته به نوع آن و تعداد پرایمر متفاوت می‌باشد.

...................................

 برای خواندن و تفسیر جواب آزمایش HIV و ایدز PCR خود توسط پزشک، به سایت دکتر لاندا مراجعه کنید و هر جای دنیا که هستید، سوال خود را بپرسید و بصورت اورژانسی، تخصصی، دقیق و محرمانه ویس تفسیر جواب آزمایش خود یا عزیزانتان را از زبان پزشکان بشنوید.  ( شروع تفسیر آزمایش دکتر لاندا )

...................................
4- وسترن بلات
این تکنیک نیز تست تاییدی و تحقیقاتی می باشد. در وسترن بلات ما به دنبال انواع آنتی بادی‌های سبک و سنگین ویروس در خون می‌گردیم . دقت این تکنیک بالا است و معمولا در مواردی که PCR مثبت می‌شود، انجام می‌شود.
از نظر هزینه ، آزمایش گرانی است ولی برای افرادی که مثبت هستند رایگان انجام می شود. در تعداد محدودی از آزمایشگاه‌ها این تکنیک انجام می‌شود.
5- الایزا
الایزا تکنیک بسیار متداول و خوبی برای جستجوی آنتی بادی HIV یا آنتی ژن P24 ویروس و یا هر دو (در نسل چهار الایزا ) می باشد. دقت این روش بالا است.
زمان آزمایش بین دو تا پنج ساعت است و برای انجام آزمایش، حتما باید تعداد زیادی نمونه مریض باشد تا صرفه اقتصادی داشته باشد. به همین دلیل جواب دهی آزمایش بین 3 تا 14 روز طول می کشد. درصورت مثبت شدن الایزا، بدلیل احتمال واکنش‌های کراس ریکشن با آزمایشات تاییدی، آزمایش تکرار می شود. 

...................................

 برای خواندن و تفسیر جواب آزمایش HIV و ایدز الایزا خود توسط پزشک، به سایت دکتر لاندا مراجعه کنید و هر جای دنیا که هستید، سوال خود را بپرسید و بصورت اورژانسی، تخصصی، دقیق و محرمانه ویس تفسیر جواب آزمایش خود یا عزیزانتان را از زبان پزشکان بشنوید.  ( شروع تفسیر آزمایش دکتر لاندا )

...................................
6- کیت خانگی آزمایش ایدز (رپیت تست)
اولین بار این نوع کیت‌ها در سال 2012 وارد بازار شد. سازمان بهداشت جهانی استفاده از کیت‌ها را بدلیل راحتی استفاده، دقت بالا، قابل نگهداری در دمای اتاق، عدم نیاز به تجهیزات پیشرفته، عدم نیاز به کارشناس حرفه‌ای و عدم نیاز به تحصیلات تخصصی و قابل حمل بودن برای همه‌ی شرایط و ارزان‌تر بودن توصیه می‌کند.
دقت این تکنیک بین 97/5 درصد تا 99/5 درصد است و صحت این تکنیک نیز 100 درصد می باشد. درصورت مثبت شدن فرد با کیت ایدز، با آزمایشات تاییدی مانند PCR، آزمایش ایدز تکرار می شود. کاربرد اصلی این نوع کیت‌ها در برنامه‌های غربالگری ایدز کشو‌رهای مختلف، استفاده در مراکز بیماری‌های رفتاری و بدلیل عدم نیاز به تحصیلات و تجهیزات تخصصی کاربرد در کیت‌های خودارزیابی ایدز می‌باشد.

منبع: WHO Recommendations on the Diagnosis of HIV Infection in Infants and Children.
مشاهده جزییات و خرید اینترنتی انواع کیت کیت هپاتیت B و C کیت ایدز


مقاله های مرتبط