ایدز

ایدز به راحتی منتقل نمی شود ؟

راه های عدم انتقال ایدز

ایدز به راحتی منتقل نمی شود ؟

ایدز

ایدز بیماری است که در اثر ویروس نقص سیستم انسانی یعنی HIV ایجاد می شود. در حال حاضر در ایران شایع ترین راه انتقال ایدز، رابطه جنسی بدون کاندوم می باشد. افراد مبتلا به   HIV حتی اگر هیچ علائمی نداشته باشند نیز می توانند این ویروس را به دیگران منتقل کنند. این ویروس در چند هفته اول ابتلای فرد، راحت تر به دیگران منتقل می شود. (1) اگر این سوال را دارید که آیا ایدز به راحتی منتقل نمی شود ؟ در این مطلب بصورت کامل به پاسخ آن می پردازیم.

انتقال راحت یا سخت ایدز

راحتی یا سختی انتقال ایدز به فرد، بستگی به میزان خطری دارد که وی در معرض آن قرار گرفته است. اگر اتفاقی که برای فرد افتاده است پرخطر باشد، این احتمال بیشتر است و اگر اتفاقی که به آن مشکوک هستیم از راه های انتقال ایدز نباشد، HIV اصلا به شما منتقل نمی شود و اصلا جای نگرانی ندارد.

برای مثال اگر فردی رابطه جنسی مقعدی بدون کاندوم با فردی داشته است که روابط خطرناک زیادی داشته است ویروس عامل ایدز میتواند براحتی به وی منتقل شود و در صورتی که کارمند بانکی، در کنار یک فرد مبتلا به HIV همکار باشد و با یکدیگر کار کنند، صبحانه بخورند و روابط اجتماعی معمول داشته باشند، هیچ خطری وی را تهدید نمی کند و احتمال ابتلای وی به ایدز صفر است.

معنی احتمال ابتلا چیست ؟

زمانی که شما در بازی منچ تاسی را می اندازید و عددی که دنبال آن هستید، 6 است. حسی عدم اطمینانی که قبل از انداختن تاس دارید و نمی دانید چه عدد خواهد آمد، همان احتمالات است. ممکن است در انداختن اول تاس عدد 6 بیاید و ممکن است 100 بار تاس را بندازید و شش را نیاورید. در اینجا احتمال 6 امدن در انداختن تاس برای شما یک ششم است. چون یکی از 6 وجه تاس شما عدد 6 است.

انتقال ایدز نیز در افراد به احتمال انتقال بستگی دارد. ممکن است فردی با یکبار رابطه مبتلا شود و فردی با هزار بار رابطه بدون کاندوم مبتلا نشود. بهترین برخورد در مقابل ایدز این است که این احتمال را به صفر برسانید چون این ویروس می تواند باعث مرگ شما شود.

راه های عدم انتقال ایدز

اگر هر کدام از موارد زیر برای شما اتفاق افتاده است و به آن مشکوک هستید نگران نباشید و در این موارد ایدز منتقل نمی شود. راه هایی که ایدز در آن منتقل نمی شود شامل :

 • تف کردن
 • بوس کردن
 • گاز گرفتن سطحی ( در دوست دخترهای جدید مد شده )
 • تماس با پوست سالم
 • عطسه
 • اشتراک حمام، حوله یا کارد و چنگال
 • استفاده از توالت یا استخرهای شنا
 • تنفس دهان به دهان در CPR توسط پزشکان و پرستاران
 • تماس با حیوانات یا نیش حشراتی مانند پشه، ساس و… (1)
 • عرق و اشک
 • دست دادن، بغل کردن،
 • هرگونه رابطه جنسی که هیچ گونه مایعی جابجا نشود.
 • از طریق هوا (2)

راههای انتقال ایدز

در ادامه راه های انتقال ایدز بصورت راحت و بسختی را توضیح می دهیم.

مواردی که ایدز به راحتی منتقل می شود :

اگر هر کدام از موارد زیر برای شما اتفاق افتاده است و به آن مشکوک هستید نگران انتقال ایدز باشید و در این موارد ایدز به راحتی (شایع ترین راه های انتقال ایدز ) منتقل می شود. مایعات بدن حاوی اچ آی وی کافی برای آلوده کردن فرد عبارتند از منی، مایعات واژن، از جمله خون قاعدگی، شیر مادر، خون و  پوشش داخل مقعد

راه های انتقال شایع:

 • رابطه جنسی مقعدی
 • رابطه جنسی واژینال
 • انتقال از مادر به جنین
 • استفاده از سر سرنگ مشترک

مواردی که ایدز به راحتی منتقل نمی شود :

اگر هر کدام از موارد زیر برای شما اتفاق افتاده است و به آن مشکوک هستید خیلی نگران انتقال ایدز نباشید و در این موارد ایدز به راحتی ( راه های نادر انتقال ایدز )منتقل نمی شود. مایعات بدن، مانند بزاق، عرق یا ادرار، حاوی ویروس کافی برای آلوده کردن فرد دیگر نیستند. مواردی که ایدز به راحتی منتقل نمی شود شامل:

 • رابطه جنسی دهانی
 • تزریق خون در بیمارستان و زیر نظر پزشک و پرستار و آزمایشگاه
 • ابتلا در اثر نیدل استیک ( فرو رفتن سوزن مریض به بدن)
 • آلودگی غذا به خون ( مثلا در آفریقا بعضی مادران غذا را می جوند و به نوزاد خود می دهند.)
 • گاز گرفتن شدید
 • بوسه فرانسوی و لب گرفتن عمیق
 • لمس ناحیه جنسی ( مثلا در زنانی که بایکدیگر رابطه دارند )
 • تاتو
 • پیرسینگ

  من نگرانم، چه کاری کنم؟

اگر اتفاقی که برایتان افتاده است، در لیست موارد عدم انتقال ایدز است، نگران نباشید و به زندگی خود برسید. اگر در موارد احتمال انتقال بالا قرار دارد حتما بعد از گذشت حداقل یک ماه بعد از آن اتفاق آزمایش ایدز بدهید. اگر جزو موارد کم خطر و نادر بوده است بهتر است آزمایش بدهید ولی نگران و استرسی برای جواب آن نداشته باشید.

منابع:

این مطلب برایتان مفید بود؟
[کل: 2 میانگین: 4.5]

5 نظر در “ایدز به راحتی منتقل نمی شود ؟

 1. غفور گفت:

  سلام
  برای اولین بار در زندگیم دو ماه قبل،یک رابطه ج ن س ی پرخطر رو تجربه کردم.نمیدونم برای من که اهل این حرفها نبودم بعد از این همه سال چرا این اتفاق افتاد…. بگذریم….
  ببخشید که صریح توضیح میدم
  الکل مصرف کرده بودم و حالت عادی نداشتم.
  با یک کارگر جنسی آسیای شرقی(تایلند) رابطه جنسی و ا ژ ی ن ال با کاندوم داشتم.از کاندوم استفاده کردم.کل رابطه کمتر از یک دقیقه طول کشید.شاید هم کمتر.
  رابطه که شروع شد همون مدت زمان که عرض کردم حدود کمتر از ۱ دقیقه ،اون خانم متوقف کرد.بلند شد.دیدم کاندوم نیست.توی و ا ژن بود.وحشت کردم و با دستمال تمیز کردم و سریع رفتم خونه.اونجا هم ادرار کردم و شستم.موقع شستن هم دیدم کنار سر آلتم هم یه خراش خیلی ریز اندازه نوک خودکار ایجاد شده.احتمالا به خاطر ضربه های در حین رابطه بوده.اونم بیشتر من رو به وحشت انداخت.درد نداشت یا مثلا خونریزی .فقط با دیدنش متوجهش شدم.
  نمیدونم اون شخص مثبت هست یا نه
  ولی من اون رو مثبت حساب میکنم چون احتمال مثبت بودن کارگر جنسی خیلی زیاده
  در کل علائمی که تو سایتها دیدم رو من خودم تجربه نکردم یا حداقل خودم احساس نکردم. مثلا تب و بیماری شبیه آنفولانزا و احساس خستگی و درد عضلانی و سردرد و یا اسهال و یا بثورات پوستی قرمز رنگ روی بدن و یا ورم غدد لنفاوی رو گردن و یا کمر.
  گاهی روی دست یا بدنم خیلی دنبال راش پوستی و اینها گشتم .بعد ۲ ماه چیزهایی بود که نمیدونستم الان ایجاد شده یا کلا هست روی بدنم مثل نقطه های ریز روی بازوم که خواستم عکس بگیرم بفرستم ولی تو عکس دیگه مشخص نیست.کلا به همه چیز روی بدن حساس شدم.ولی همیشه اینها من رو به وحشت میندازه.یک روز خوبم یک روز بد .نمیدونم تکلیفم چیه.چه سرنوشتی در انتظارمه
  لحظه ای نیست که به این موضوع فکر نکنم.از کار و زندگی افتادم.اگر مبتلا بشم که کلا از کار و زندگی میفتم.همه چی بهم میریزه.زندگیم رو از دست میدم.کلا نابود میشم.واسه همین از تست بیشتر میترسم.
  جرات تست دادن دیگه ندارم.نمیدونم چیکار کنم.اینجا کیت خانگی هم وجود نداره. فکر کنم اول به یک روانشناس نیاز دارم. چطور میتونم با یک روانشناس ایرانی در مورد این بیماری صحبت کنم.سایتها همه پولی هستن و من به حساب و کارت بانکی ایرانی دسترسی ندارم.اصلا حالم خوب نیست.لطفا راهنمایی کنید.آیا شانسی دارم؟

  1. محسن جعفری گفت:

   درود و احترام
   اولا نگران نباشید.
   دوما برید مراکز ایدز در تایلند اونجا ازتون می گیرند.
   کیت خودارزیابی هم همونجا میتونید از آمازون یا علی بابا سفارش بدید براتون بیاد.
   در مورد مشاوه هم در حد کار راه اندازی به ما پیام بدید توی واتساپ به یکی از همکاران روانشناس که حاضر شدن بصورت رایگان مشاوره بدن گاهی به بیماران وسواس به ایدز تا شما رو بهشون معرفی کنیم

   1. غفور گفت:

    ممنون از شما
    حتما اقدام میکنم
    و در واتساب بهتون پیام خواهم داد
    خیلی متشکرم

 2. رضا رحمتی گفت:

  سلام خسته نباشید آب دهن جنس مونث روی آلتم ریخته شد و مالش داده شد ایا ریسک مبتلا شدن هست؟

  1. محسن جعفری گفت:

   درود و احترام
   نه اگر زخمی روی آ ل ت شما نباشه و آب دهن خونی نباشه جای هیچ نگرانی نداره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *