ایدز

آیا ایدز از حیوان به انسان منتقل می‌شود؟

آیا اچ ای وی(ایدز) از حیوان به انسان منتقل می‌شود؟

طبق گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا (CDC)، هیچ مورد مشخصی از انتقال ویروس ایدز، از انسان به حیوانات یا از حیوانات به انسان، به‌جز خانواده شامپانزه‌ها و گوریل‌ها، وجود ندارد (۱). در ادامه به پاسخ برای سوال آیا ایدز از حیوان به انسان منتقل می‌شود؟ می پردازیم.

 

مهم‌ترین دلیلی که ویروس اچ‌آی‌وی نمی‌تواند از حیوانات به انسان منتقل شود، تفاوت گیرنده‌های سلول‌های ایمنی در انسان و حیوانات است. HIV برای ادامه روند گسترش خود، به سلول‌های بدن افراد وارد شده و با استفاده از پروتیئن‌ها و امکانات درون سلولی تکثیر می‌شود.

ویروس اچ‌آی‌وی از طریق پروتئین gp120 و gp41 به سلول‌هایی که دارای گیرنده‌های CCR5 یا CXCR4 بر روی سطح بیرونی خود باشند، متصل شده و وارد سلول‌های میزبان می‌شوند (۲).در انسان نوع خاصی از سلول‌های ایمنی بدن از جمله ماکروفاژها، دندریت سل‌ها و سلول‌های CD4+T دارای این گیرنده‌ها می‌باشند.
عدم وجود این گیرنده‌ها در سلول‌های پشه یا حیوانات خانگی (به جز شامپانزه‌ها و گوریل‌ها)، باعث عدم امکان تکثیر و انتقال ویروس HIV در این حیوانات شده‌است (3).

همچنین موردی از انتقال ویروس ایدز از طریق صدمات ناشی از حیوانات خانگی یا بزاق دهان آن‌ها گزارش نشده است. از نظر تئوری درصورتیکه حیوان همزمان یک فرد آلوده به ویروس و یک فرد
سالم را گاز گرفته و تماس مستقیمی با خون افراد ایجاد شود، امکان انتقال ویروس اچ‌آی‌وی وجود دارد. اما تا به امروز مورد عملی از این انتقال گزارش نشده است. همچنین اگر حیوانات
خانگی افراد آلوده به ویروس اچ‌آی‌وی را لیس بزنند یا گاز بگیرند، ویروس در بزاق دهان این حیوانات تخریب شده و قابلیت تکثیر نخواهد داشت.

میزبانان ویروس اچ‌آی‌وی محدود هستند. ابتدا این ویروس در بدن خانواده میمون‌ها به‌صورت طبیعی وجود داشت، اما باعث بروز علائم یا بیماری نمیشد. شکار میمون‌ها توسط شامپانزه‌ها باعث
انتقال ویروس اچ‌آی‌وی به این حیوانات شده است. با توجه به تحقیقات موسسه ژنتیک ناتینگهام، هر ویروسی که در شامپانزه‌ها گسترش یابد احتمالا
می‌تواند در انسان هم گسترش پیدا کند. شکار شامپانزه‌ توسط انسان‌ها در آفریقا باعث انتقال این ویروس به انسان و گسترش آن در سراسر جهان شده است (۴).

 

منابع:

(۱)https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11362398/

(۲)https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5133339/

(۳)https://www.medicalnewstoday.com/articles/323832#insects-and-pets

(4)https://www.nature.com/articles/nrmicro2911

 

این مطلب برایتان مفید بود؟
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *