Hiv چیست؟

HIV یا به‌طور کامل‌تر human immunodeficiency virus ویروسی است که با تخریب سلول‌هایی به نام CD4، به سیستم ایمنی آسیب زده و درنتیجه قدرت مبارزه بدن با انواع عفونت و بیماری‌هارا پایین می‌آورد. درشرایطی که بیماری تشخیص داده­ نشود، ویروس به ­سلول‌­های بیشتری آسیب وارد کرده و وضعیتی به­ نام ایدز را به ­وجود می‌­آورد (1).

روش‌های انتقال بیماری

ویروس اچ آی وی در مایعات مشخصی از بدن فرد آلوده شامل خون، مایع­‌انزالی، مایع قبل انزال، مایعات واژن، رکتوم و شیر مادر وجود دارد و از طریق ارتباطات جنسی، از مادر به کودک (در دوران بارداری، زایمان یا شیردهی) و تماس با خون آلوده منتقل شود. در برخی شرایط، احتمال ابتلا به این بیماری افزایش می‌یابد، ازجمله:

·       داشتن بیش­‌از یک شریک جنسی

·       رابطه­‌جنسی محافظت‌­نشده با فردی که ممکن است آلوده به HIV باشد، شامل افرادی که از سابقه ­جنسی آن­ها اطلاعی ندارید

·       تزریق دارو با سوزن یا سرنگ مشترک

·       انجام تست سل، هپاتیت یا نوعی بیماری­ مقاربتی مانند سیفلیس، سوزاک، کلامیدیا یا تبخال در گذشته یا درحال حاضر

·       رابطه­ جنسی با فردی که ممکن است یکی از موارد فوق را شامل شود (2،3).

علائم

عفونت اچ آی وی در سه مرحله اتفاق می‌­افتد که علائم آن در هر استیج متفاوت است. ابتدا، علائمی مشابه آنفولانزا در فرد ایجاد می‌شود که به‌هیچ‌‌وجه اختصاصی نمی‌باشند. در ادامه این نشانه‌ها برطرف شده و فرد وارد دوره کمون می‌شود. در این بازه که ممکن است تا 15 سال نیز ادامه پیدا کند، ویروس به سرعت در بدن تکثیر شده اما علائمی ایجاد نمی‌کند. درنهایت، اگر بیماری تشخیص داده نشود، تعداد سلول‌های CD4 به زیر 200 عدد رسیده و شخص به استیج نهایی بیماری یا ایدز وارد می‌شود که با بروز عفونت‌های مختلف همراه است، شامل:

-        بیش از 3 ماه بزرگ­ شدن غدد لنفاوی

-       کمبود انرژی

-       کاهش وزن

-       تب و تعریق مکرر

-       عفونت­‌های قارچی مکرر (دهانی یا واژن)

-       بثورات پوستی مداوم یا پوسته ­پوسته شدن پوست

-       عود مداوم اسهال

-       از دست­‌دادن حافظه کوتاه­ مدت

-       بروز یک یا چند عفونت مرتبط با فعالیت ویروس اچ آی وی و تضعیف سیستم ایمنی بدن مانند سل یا انواع خاصی از ذات­‌الریه (4)

در نهایت باید توجه کرد که تشخیص سریع و درمان فوری، از مهم‌ترین پارامترها در افزایش کیفیت زندگی افراد مبتلا به HIV است. بنابراین اگر به وجود این ویروس در بدن خود شک دارید، حتما با پزشک مشورت کرده و آزمایش مربوطه را پیگیر شوید.

 

منابع:

1. https://medlineplus.gov/hivaids.html

2. https://www.medicalnewstoday.com/articles/17131#causes

3. https://www.webmd.com/hiv-aids/hiv-aids-screening

4. https://www.urmc.rochester.edu/encyclopedia/content.aspx?contenttypeid=85&contentid=P00617

 

تاریخ انتشار : سی و یکم مرداد ۱۴۰۱

مشاهده جزییات و خرید اینترنتی انواع کیت کیت هپاتیت B و C کیت ایدز


مقاله های مرتبط