ایدز

آزمایش hiv ab در بارداری

آزمایش hiv ab در بارداری

HIV ویروسی است که ایدز یا سندرم نقص ایمنی اکتسابی را به‌وجود می‌آورد. این ویروس به سیستم ایمنی آسیب زده و توانایی بدن در مقابله با انواع عفونت و سرطان‌ها را کاهش می‌دهد. اچ آی وی در مایعات مشخصی از بدن فرد آلوده (شامل خون، مایع منی، مایعات واژن و شیر مادر) وجود دارد و به روش‌های زیر منتقل می‌شود:

–       روابط جنسی

–       استفاده از سوزن‌های مشترک برای تزریق داروها

–       از مادر به فرزند، در دوران بارداری و شیردهی

–       انتقال خون (1)

تشخیص ایدز

آزمایشات متعددی وجود دارند که عمدتا با بررسی خون (و گاهی بزاق)، ابتلا یا عدم ابتلای فرد به HIV را تعیین می­‌کنند. معمولا تست‌هایی که برای تشخیص این بیماری در افراد باردار انجام می‌شوند، تفاوتی با سایرین ندارند. در ادامه، سه گروه مهم از این تست‌ها را بررسی می‌کنیم:

آزمایش­ مبتنی بر آنتی­‌ژن/ آنتی‌­بادی: در این تست،­ آنتی‌­بادی و آنتی­‌ژن‌هایHIV همراه­ باهم در خون سنجیده می‌­شوند. آنتی‌­ژن بخشی از ویروس است که باعث تحریک سیستم  ایمنی می­شود. معمولا این آزمایش می­تواند ویروس را در عرض 2 تا 6 هفته پس از عفونت تشخیص دهد و از رایج­‌ترین انواع آزمایش اچ آی وی است (2).
آزمایش­ مبتنی بر آنتی‌­بادی: زمانی‌­که بدن درمعرض عامل خارجی قرار می‌­گیرد، سیستم ایمنی شروع به ترشح پروتئین­‌هایی به ­نام آنتی‌­بادی می‌­کند که در ازبین بردن عوامل بیماری‌­زا نقش دارند. در این تست،­ آنتی‌­بادی‌­های ترشح‌­شده علیه ویروسHIV در خون یا بزاق فرد سنجیده می­‌شوند. البته توانایی تشخیص ویروس، بلافاصله پس از ورود آن به بدن وجود ندارد و نیاز است مدت زمانی سپری شود تا سطح آنتی‌­بادی­ به میزان قابل قبولی برسد. بسیاری از تست‌های تشخیصی سریع، از این نوع می‌باشند (2).
تست اسید نوکلئیک (NATs): این آزمایش، ویروس اچ آی وی را حدود 10 تا 33 روز پس از ابتلای فرد، شناسایی می‌کند.NAT، تست گرانی است و تنها در شرایط خاص کاربرد دارد (3).

آزمایش hiv ab در بارداری

این آزمایش همان تست مبتنی بر آنتی‌­بادی است که اساس بسیاری از تست‌های تشخیصی سریع (رپید تست) را تشکیل می‌دهد. معمولا از تست HIV ab، 3 تا 12 هفته پس از برخورد احتمالی فرد با ویروس استفاده می‌شود. اگر جواب آزمایش در بازه زمانی گفته شده، منفی شود یعنی به احتمال زیاد، شما مبتلا به HIV نیستید. و اگر نتیجه مثبت شود، بدین معنا است که آنتی‌بادی‌های ویروس HIV در بدن شما دیده شده و احتمالا به این بیماری مبتلا شده‌اید. هرچند برای تشخیص دقیق، نیاز به تست‌های بعدی است (2).

مقاله مرتبط:کیت خانگی آزمایش هپاتیت B و هپاتیت C

چه‌موقع نیاز به انجام این تست است؟

در بسیاری از موارد، پزشک تست اچ آی وی را به شکل روتین برای خانم باردار توصیه می‌کند. در صورتی‌که شخص ریسک فاکتورهای مربوط به این بیماری مانند تشخیص اخیر یک بیماری مقاربتی یا رابطه جنسی با یک شخص جدید را داشته‌باشد، این آزمایش اهمیت دوچندان پیدا کرده و ممکن است تکرار آن در سه ماهه سوم بارداری نیز توصیه شود (3).

به‌یاد داشته‌باشید که تشخیص زودهنگام HIV در زنان باردار می‌­تواند احتمال انتقال ویروس به کودک را کاهش دهد. بنابراین اگر به ­وجود این ویروس در بدن خود شک دارید، حتما آزمایش مربوطه را انجام داده و درصورت نیاز با پزشک مشورت کنید.

منابع:

  1. https://www.webmd.com/hiv-aids/pregnancy-hiv-testing
  2. https://medlineplus.gov/lab-tests/hiv-screening-test/
  3. https://www.healthline.com/health/hiv-aids/hiv-test-in-pregnancy#hiv-tests

این مطلب برایتان مفید بود؟
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *