ایدز

دوره نهفتگی ایدز چند سال است؟

دوره نهفتگی ایدز چند سال است؟

ویروس HIV عامل به‌وجودآورنده ایدز است که پس از ورود به بدن، به نوعی از سلول‌های ایمنی به‌نام CD4+T حمله کرده و درهمان سلول تکثیر پیدا می‌کند. به‌طور میانگین در هر روز، یک میلیارد ویروس اچ‌آی‌وی جدید تکثیر می‌شود. در ادامه این ویروس در سلول‌های خون، غدد لنفاوی، مغز و مجرای روده (بیشترین مخزن ویروس) مخفی شده و با تشکیل مخازن اچ‌آی‌وی، عفونت را وارد مرحله مزمن یا نهفتگی می‌‌کند.

مخازن ویروس اچ‌آی‌وی از دلایل اصلی عدم درمان قطعی عفونت ایدز می‌باشند. ویروس در این مخازن با استفاده از امکانات سلول‌ها تکثیر شده و از دسترس سیستم ایمنی محفوظ می‌ماند(۱).

دوره نهفتگی ایدز چند سال است؟

درصورت عدم تشخیص و درمان، این دوره بین ۵ تا ۲۰ سال و به طور میانگین ۱۰ تا ۱۵ سال طول می‌کشد.

·        دوره نهفتگی ایدز در کودکان

دوره نهفتگی ایدز در کودکان، با توجه به راه انتقال ویروس اچ‌آی‌وی، می‌تواند بین ۳ تا ۵ سال باشد. بیش از ۹۵ درصد از عفونت ایدز در کودکان، از طریق مادر به نوزاد در دوران بارداری، در حین زایمان یا در دوران شیردهی منتقل می‌شود. در صورت تشخیص به‌موقع و کنترل عفونت‌ ایدز در کودکان، بیماری تا بزرگسالی بدون علامت خواهد بود.

مقاله مرتبط:علائم ایدز در روزهای اول تا انتها (همه‌ علائم در طی زمان و در هر مرحله)

·        دوره نهفتگی ایدز در معتادین تزریقی

مصرف موادمخدر مانند کوکائین می‌تواند سرعت تکثیر ویروس اچ‌آی‌وی را بیشتر کند. بنابراین افرادی که ازطریق استفاده مشترک از سوزن آلوده، به این عفونت‌ مبتلا شده‌اند، کمترین دوره نهفتگی ایدز را در میان افراد بزرگسال تجربه می‌کنند که به طور میانگین کمتر از ۹ سال می‌باشد (درصورت عدم تشخیص و درمان).

عفونت ایدز درحال حاضر درمان قطعی و واکسن تایید شده‌ای ندارد. آنتی‌بادی‌های تولید شده توسط سیستم ایمنی بدن هم توانایی نابودکردن و از بین بردن ویروس اچ‌آی‌وی را ندارند. بنابراین بیماری تنها در افرادی که عفونت‌ را به‌موقع تشخیص داده و تحت درمان قرار می‌گیرند، کنترل می‌شود. البته باید توجه کرد که تعداد کمی از سلول‌های مخزن در حالت استراحت باقی مانده و در صورت قطع مصرف داروها، ویروس دوباره در خون افزایش می‌یابد.

·        دوره نهفتگی ایدز در افراد تحت درمان

دوره نهفتگی ایدز در صورت مصرف منظم داروها افزایش یافته و مبتلایان مانند افراد عادی یک زندگی طولانی را تجربه می‌کنند.

تنها راه تشخیص قطعی ویروس اچ‌آی‌وی در دوره نهفتگی ایدز، انجام آزمایش است. شما می‌توانید بااستفاده از کیت‌های خودارزیابی ایدز در منزل، بیماری را ۳ ماه بعد از ابتلا به ویروس با دقت ۹۹.۸ درصد شناسایی کنید.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا (CDC)، توصیه می‌کند تمام افراد ۱۳ تا ۶۴ سال برای جلوگیری و کنترل بهتر بیماری ایدز، حداقل یکبار تست غربالگری عفونت ایدز را انجام دهند (۳).

 

منابع:

(۱)https://canfar.com/stages-of-hiv-infection/

(۲)https://news.weill.cornell.edu/news/2020/04/hiv-hides-in-immune-system-cells-resistant-to-killer-t-cells

(۳)https://www.cdc.gov/hiv/basics/hiv-testing/hiv-self-tests.html

این مطلب برایتان مفید بود؟
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *