ایدز

ایدز بدون درمان چند سال طول می‌کشد؟

ایدز بدون درمان

در این مقاله برای سوال ایدز بدون درمان چند سال طول می‌کشد؟ پاسخی مناسب ارائه میکنیم.

ایدز درمان نشده (اگر درمان شوند به این مرحله نمی‌رسد)

ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV) به سلول‌های سیستم ایمنی بدن انسان حمله کرده و موجب کاهش قدرت بدن در مبارزه با انواع عفونت‌ها می‌شود. در شرایط عادی و افراد اچ‌ای‌وی منفی، سیستم ایمنی بسیاری از عفونت‌های فرصت‌طلب و برخی از انواع سرطان‌ها را بدون نیاز به درمان از بین می‌برد اما در یک بیمار HIVمثبت، با تضعیف قدرت سیستم‌ایمنی توسط ویروس، عملکرد بدن مختل شده و فرد درگیر انواع بیماری‌های فرصت‌طلب می‌شود. معمولا عملکرد سیستم ایمنی با تعداد سلول های ایمنی +CD4 در خون سنجیده می‌شود (۱).

برای پاسخ به عنوان مقاله نیاز است با مراحل عفونت‌ اچ‌آی‌وی آشنا شویم. درصورت عدم تشخیص ویروس HIV در افراد مبتلا و عدم کنترل آن، بیماری تا سه مرحله  پیشرفت می‌کند:

عفونت حاد HIV

در این مرحله تعداد ویروس در خون افراد زیاد بوده و درنتیجه احتمال انتقال بیماری بالا است. برخی از مبتلایان، درگیر علائمی مشابه با بیماری آنفولانزا می‌شوند که غیراختصاصی است. بنابراین اگر علائمی شبیه آنفولانزا دارید و فکر می‌کنید ممکن است در معرض ویروس اچ‌آی‌وی قرار گرفته‌باشید، تنها راه تشخیص انجام آزمایش است.

عفونت مزمن

این مرحله از بیماری که تاخیر بالینی نیز نامیده می‌شود، معمولاً بدون علامت است. در این مرحله ویروس هنوز فعال است و درون سلول‌ها تکثیر می‌شود اما علامتی ایجاد نمی‌کند. انتقال بیماری در این مرحله نیز ممکن است. عفونت مزمن ممکن است بین 5 تا 10 سال و یا حتی بیشتر طول بکشد.درصورتیکه افراد در مرحله 1 یا 2 تحت درمان قرار گیرند، بیماری کنترل شده و به مرحله بعدی نمی‌رسد. درغیر این صورت، فرد به ایدز یا همان مرحله سوم بیماری دچار می‌شود.

سندرم نقص ایمنی اکتسابی (ایدز)

شدیدترین مرحله عفونت اچ‌ای‌وی است که سیستم‌ایمنی به شدت آسیب دیده و بدن در معرض ابتلا به انواع عفونت‌های فرصت‌طلب و سرطان‌ها قرار می‌گیرد. در این مرحله علایم شدیدی شامل کاهش وزن، مشکلات کلیه و کبد و در نهایت مرگ بیمار محتمل است.

علایم مشخص کننده مرحله آخر بیماری ایدز

 • کاهش تعداد لنفوسیت‌های CD4+ T به کمتر از ۲۰۰ عدد در میلی‌متر مکعب خون (تعداد نرمال این سلول‌ها ۵۰۰تا ۱۲۰۰ عدد در هر میلی متر مکعب خون است)
 • کاهش تعداد کل لنفوسیت‌های CD4+T به کمتر 14% از کل سلول‌های ایمنی بدن
 • تشخیص سرطان‌هایی مانند لنفوم غیرهوچکین و سارکوم کاپوزی در افراد اچ‌ای‌وی مثبت
 • بروز عفونت‌های فرصت‌طلب جدی مانندکریپتوسپوریدیوز، سیستواسپوریازیس، هیستوپلاسموز ،کریپتوکوکوز و سل ریوی
  اختلال عملکرد عصبی(۳)
 • طبق مطالعه‌ای، مرحله سوم بیماری ایدز در افراد مسن نسبت به افراد جوان بیشتر تشخیص داده می‌شود. به عبارت دیگر تعداد زیادی از مبتلایان به بیماری ایدز، بسیار دیر از وضعیت عفونت اچ‌ای‌وی خود مطلع می‌شوند و احتمال آسیب بیشتری هم در این افراد وجود دارد. بر اساس CDC (مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های آمریکا)، در سال 2018، 35٪ از افراد 50 ساله و بالاتر، زمانی از عفونت HIV خود مطلع شده‌اند که در مرحله آخر و کشنده بیماری قرار داشتند (۴).

در پاسخ به این سوال که آیا بیماری ایدز بدون درمان چند سال طول می‌کشد، می‌توان گفت بدون تشخیص و کنترل عفونت‌ اچ‌ای‌وی، افراد مبتلا به  مرحله آخر بیماری ایدز معمولاً حداکثر 3 سال عمر می‌کنند (۲).

مقاله مرتبط:داروهای HIV و درمان ایدز

عوامل موثر در طول عمر فرد مبتلا به HIV

سویه ژنتیکی ویروس اچ‌آی‌وی: جهش در ژنوم ویروس اچ‌آی‌وی باعث شده بعضی سویه‌های ویروس خطرناک‌تر از سایربن باشند.  ویروس‌های زیر گروه B معروف به ویروس اچ‌آی‌وی هلندی خطرناک‌تر بوده و افراد مبتلا به این زیر گروه، در صورت عدم درمان به موقع، سریعتر به مرحله آخر بیماری می‌رسند.
وضعیت سلامت سیستم ایمنی فرد قبل از ابتلا به ویروس اچ‌آی‌وی: نقش مهمی در طولانی شدن بیماری ایدز دارد.
مکان زندگی فرد از نظر وضعیت بهداشت، سطح فرهنگ، دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی و بروز سایر بیماری‌ها در افراد مرتبط با شخص اچ‌آی‌وی مثبت
ژنتیک فرد مبتلا: بعضی افراد به‌طور طبیعی در برابر HIV مقاوم هستند.
سیگار کشیدن، مصرف الکل، ورزش، استرس و سبک زندگی شخصی افراد نیز می‌تواند بر پیشرفت عفونت‌ اچ‌ای‌وی در افرادی که تحت درمان نیستند تاثیرگذار باشد.

گرچه هنوز هم عفونت‌ اچ‌ای‌وی به طور کامل قابل درمان نیست، اما افرادی که به موقع از وضعیت سلامت خود نسبت به عفونت‌ مطلع می‌شوند، بهتر بیماری را کنترل کرده و زندگی نسبتا عادی را تجربه می‌کنند (۴).

منابع:

https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/hiv-aids
https://www.cdc.gov/hiv/basics/whatishiv.html
https://www.verywellhealth.com/how-long-does-it-take-for-hiv-to-progress-to-aids-47885
https://www.hiv.gov/hiv-basics/living-well-with-hiv/taking-care-of-yourself/aging-with-hiv

 

 

این مطلب برایتان مفید بود؟
[کل: 2 میانگین: 2.5]

9 نظر در “ایدز بدون درمان چند سال طول می‌کشد؟

 1. علی گفت:

  سلام تقربیا ده سال از رابطه محافظت نشده من می گذرد سوالم اینه ایا باید تا ده سال باید متوجه ابتلایم میشدم یا نه وکلا در مجموع یه شخص مثبت در چندمین سال متوحه ابتلایش می شود.لطفا راهنماییم کنید.

  1. محسن جعفری گفت:

   درود و احترام
   بعد از حدقل 45 روز از رابطه میتونید در مرکز مشاوره بیماری های رفتاری یا کیت خودارزیابی ایدز یا در آزمایشگاه آزمایش ایدز بدید. برای احتیاط بیشتر بعد از 3 ماهگی هم میتونید تکرار کنید. توجه کنید که علائم مرحله ایدز هست که ممکن ده سال طول بکشه (دوره کمون) نه زمانی که لازم هست صبر کنیم برای انجام آزمایش (دوره پنجره)
   در مقاله تفاوت دوره کمون با دوره پنجره رو کامل خدمتتتون توضیح دادیم و میتونید مطالعه کنید.

 2. احسان حبیبی گفت:

  آیا Hivیک ساعت بعد از ایجاد رابطه هم علائمی مانند آنفلانزا دارد؟

  1. محسن جعفری گفت:

   درود و احترام
   نه علائم حداقل بعد از 2 هفته در 60 درصد افزاد ظاهر میشه. در 40 درصد افراد هم ممکن چند هفته اول هم علائمی ظاهر نشه

 3. محمد گفت:

  سلام حدود ۳سال پیش یه سرنگ توی پای من رفت و بعد از اون هیچ پیگیری نکردم اگه اون سرنگ عاقشته به خون باشه ولی چند ساعت توی افتاب قرار بگیره ادیز رو به من انتقال داده یا نه

  1. محسن جعفری گفت:

   درود و احترام
   بجای نگرانی چند ساله به همون پا بگو منو تا اولین آزمایشگاه یا مرکز مشاوره بیماری های رفتاری برسون عزیزم. اگر همکاری نکرد از دستت بخواه بره توی فروشگاه سایت ما یک کیت خود ارزیابی ایدز رو بصورت اورژانسی و محرمانه سفارش بده تا براتون ارسال کنیم.
   گاهی تزس و درگیری ذهنی از یک چیز از خود اون بدتره

  2. رجب گفت:

   نگران نباش ، ویروسش در فضایی باز خیلی ضعیفه ، و از بین میره ، و از کجا معلوم اون سرنگ اصلا آلوده بوده ، به خدا توکل کن هیچی نیست .

 4. علی آذری گفت:

  اگر دولت کاندوم را رایگان کنه و آموزش و آگاهی لازم را از طریق رسانه انجام دهد‌ و حکومت صی غه موقت را ترویج ندهد و چینیها به جامعه المصطفی نیاورد و آنها زنان فقیر قمی را ن ک ن د و به تک همسری اکتفا کنیم .ایدز از بین میرود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *