ایدز

تشخیص ایدز با آزمایش خون ساده

تشخیص ایدز با آزمایش خون ساده

HIV ویروسی است که به سیستم ایمنی آسیب زده و قدرت بدن در مقابله با انواع عفونت‌ها را کاهش می‌دهد. در شرایطی که بیماری تشخیص داده نشود، ویروس در بدن تکثیر شده و نهایتا ایدز یا سندرم نقص ایمنی اکتسابی را به‌وجود می‌آورد. نکته مهم در این بیماری، تشخیص به‌­موقع و شروع درمان فوری است که می­‌تواند طول عمر فرد مبتلا را به یک طول عمر طبیعی رسانده و آمار مرگ و میر را کاهش دهد.

آزمایش خون ساده

در آزمایش‌ خون‌های ساده و روتین، معمولا شمار تعدادی از فاکتور­های خونی شامل گلبول­‌های سفید، گلبول‌­های قرمز، پلاکت‌­ها و.. اندازه‌گیری می‌شود. این دسته از تست‌ها کاربردی در تشخیص قطعی HIV ندارند اما می‌توانند به عنوان یک عامل کمکی در بررسی تعدادی از علائم بیماری موثر باشند که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم:

گلبلول‌های سفید (WBC): سلول‌های ایمنی هستند که در مغز استخوان تولید شده و در مقاومت بدن دربرابر عوامل بیماری‌زا نقش دارند. همانطور که بالاتر اشاره شد در افراد اچ آی وی مثبت، تعداد WBC ها کاهش پیدا می‌کند. البته ممکن است افت تعداد این سلول‌ها در نتیجه استفاده از داروهای بیماری ایدز که باعث سرکوب مغزاستخوان می‌­شوند یا بیماری­‌های مرتبط با اچ آی وی که سلول­‌های خونی را تحت تاثیر قرار می­‌دهند نیز ایجاد شود.
گلبول‌های قرمز (RBC): این سلول‌ها مسئول انتقال اکسیژن در خون می‌باشند و مقادیر پایین آن‌ها، بیانگر نوعی کم‌خونی است. کم‌خونی از عوارض جانبی معمول داروی Retrovir است که در افراد HIV مثبت استفاده می‌شود. این اختلال می­‌تواند درنتیجه‌­ی تعدادی از عفونت­‌های فرصت­‌طلب در ایدز نیز دیده شود. در مقابل، افزایش غیرطبیعی RBC ، پدیده­‌ای نسبتا نادر در عفونت HIV است که در اثر درمان جایگزینی تستوسترون رخ می‌­دهد.
تعداد پلاکت‌­ها: پلاکت، نوعی فاکتور خونی است که در انعقاد نقش دارد. معمولا افزایش سطح این ترکیب، خطر چندانی ایجاد نمی‌کند اما شمار پایین آن‌ ممکن است منجر به  خون‌ریزی‌های ناخواسته یا کبودی شود. Thrombocytopenia یا افت شمار پلاکت، با عفونت­‌های اچ آی وی به‌­ویژه در افرادی که در مراحل پیشرفته بیماری قرار دارند، مرتبط است. در 5 تا 15 درصد افرادِ HIV مثبت، ترومبوسیتوپنی اولین نشانه­ از حضور ویروس محسوب می­شود. درکنار بیماری­‌های فرصت­‌طلب، برخی از داروها نیز می‌­توانند باعث کاهش تعداد پلاکت­ خون شوند.

بنابراین می‌توان از آزمایش‌های ساده خون نه برای تشخیص بیماری ایدز، بلکه برای نظارت بر روند پیشرفت آن استفاده کرد. برای تشخیص ابتلا یا عدم ابتلای فرد به ویروس HIV، نیاز است از تست‌های اختصاصی کمک گرفته شود. بسته به نوع آزمایش، ممکن است شخص چند روز تا چندهفته برای دریافت نتایج منتظر بماند. البته کیت‌های تشخیص سریع اچ‌آی‌وی می‌توانند طی 20 دقیقه وضعیت فرد را مشخص کنند.

منابع:

  1. https://www.verywellhealth.com/white-blood-cell-counts-hiv-tests-49353#:~:text=Summary,an%20infection%20or%20drug%20toxicity.

این مطلب برایتان مفید بود؟
[کل: 0 میانگین: 0]

یک نظر در “تشخیص ایدز با آزمایش خون ساده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *