ایدز

شما بهتر است تست ایدز بدهید اگر…

شما بهتر است تست ایدز بدهید اگر…

1.  از نظر جنسی فعال هستید یعنی حداقل سالی یکبار رابطه جنسی
دارید

فعالیت جنسی یکی از مرسوم‌ترین روش‌های انتقال ایدز می باشد. اگر به سنی رسیده‌اید که رابطه جنسی دارید، حتی اگر محدود نیز می‌باشد بهتر از حداقل سالی یکبار خود را از نظر تشخیص ایدز چک کنید.

2. در حال تغییر پارتنر جنسی خود هستید

ابتدای تغییر رابطه بهتر است از نظر این ویروس خود و پارتنر جدید خود را چک کنید. شما قبلا با کسی بودید و احتمالا پارتنر جدید شما نیز قبلا با کسی رابطه داشته است  و در این حالت احتمال انتقال ویروس ایدز افزایش می‌یابد. ابتدای رابطه و قبل از رابطه جنسی انجام تست ایدز به هر دو شما آرامش و اعتماد بیشتر می‌دهد و از مشکلات و استرس‌های آینده جلوگیری می‌کند.

3-      اگر هم چندین پارتنر دارید مدام باید آزمایش ایدز دهید

اگر سکسورکر یا آقایی هستید که پارتنر جنسی متنوعی دارید، هر سه ماه خود را از نظر ابتلای به ویروس HIV چک کنید. تشخیص سریع ویروس به درمان بهتر آن کمک می‌کند. کیت خودارزیابی ایدز این امکان را به شما می‌دهد که براحتی و در همه‌ی شرایط آزمایش ایدز خود را انجام دهید.

4-      مردی هستید که با مرد دیگری رابطه جنسی دارید

رابطه همجنس بازی مردان در رابطه با انتقال ایدز تا 88 برابر خطرناکتر از سایر روابط جنسی است. اگر حتی یکبار تجربه فاعل یا مفعول بودن این سبک رابطه را داشته اید، حتما تست ایدز بدهید.

5-      رابطه جنسی داشته‌اید که تمایلی به آن نداشتید یا بخاطر پول بوده است

این نوع رابطه نیز خطرناک است و توصیه می‌کنیم آزمایش ایدز بدهید.

6-      بیماری‌های مقاربتی مانند هپاتیت بی و هپاتیت سی یا زگیل تناسلی و یا سل یا سفلیس داشته اید .

سایربیماری‌های مقاربتی مانند زگیل تناسلی یا سفلیس احتمال انتقال ویروس HIV را افزایش می‌دهد. فردی که دچار بیماری هپاتیت‌سی یا بی شده است نیز احتمال دارد به این ویروس نیز مبتلا شده باشد.

7-      رابطه جنسی بدون کاندوم داشته‌اید.

در رابطه جنسی بدون کاندوم احتمال انتقال ویروس زیاد می‌باشد.

8-      بین سال‌های 1356 تا 1365 خون و فراورده‌های خونی تزریق کرده باشید.

در این سال‌‌ها بعضی از خون و فراورده‌های خونی که از فرانسه وارد کشور می‌شد آلوده به ویروس ایدز بودند و باعث ابتلای تعداد زیادی از هموطنانمان شدند. همچنین در این سال‌ها انتقال ویروس هپاتیت‌سی با خون و فراورده‌های خونی نیز زیاد بوده است.

9-      سوزن، تیغ، حجامت، دندانپزشکی، تاتو، آرایشگاه، زالودرمانی و… مشکوک به آلودگی با ویروس HIV

هنگامی که هرگونه اتفاق یا رفتار مشکوک که احتمال می‌دهید ویروس وارد بدنتان شده باشد، اتفاق افتاده باشد. مثلا سرسوزن مریضی وارد انگشت پرستاری می‌شود یا تاتوکاری که هنگام کار نیدل وارد پوست خودش می‌شود و یا دندانپزشکی که استاندارد‌ها را برای بیمار رعایت نکرده است…

10-   با کسی رابطه جنسی داشته‌اید که جزو یکی از موارد بالا بوده است!

شما بهتر است تست ایدز بدهید اگر… رابطه جنسی با کسی که یکی از موارد بالا را تجربه کرده است! خود می تواند باعث ابتلای فرد به ویروس ایدز شود.

موارد ذکر شده در بالا گروه‌های پرخطر هستند با این حال با توجه به عدم تشخیص بسیاری از افراد درگیر با ویروس اچ آی وی در ایران توصیه می‌کنیم همه‌ی افراد این تست را بدهند تا از عدم ابتلای خود اطمینان یابند.

مقاله مرتبط:  ایدز ؛ علائم، راه‌های انتقال، تشخیص و درمان و پاسخ به سوالات متداول

این مطلب برایتان مفید بود؟
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *