ایدز

افراد مشهور مبتلا به ایدز در ایران

افراد مشهور مبتلا به ایدز در ایران

علی‌رغم کاهش جهانی تعداد افراد جدید مبتلا به ایدز، در کشورهایی مانند ایران میزان ابتلا به HIV رو به افزایش است. تعداد کل مبتلایان به اچ‌آی‌وی در ایران در سال 2019 با استفاده از طیف و مدل سازی UNAIDS، 59000 نفر تخمین زده شده است و هر سال حدود 4100 نفر موارد جدید اضافه می‌شود. متاسفانه سالانه 1200 تا 5600 نفر در ایران جان خود را به دلیل عدم شناسایی و درمانِ به موقع این بیماری، از دست می‌دهند.

بر اساس گزارش سامانه ملی ثبت اچ‌آی‌وی ایران، تا پایان سال 2018،  تعداد کل افرادی که به ایدز مبتلا شده‌اند 38966 اعلام شده است. اغلب این افراد مرد بوده (83 درصد) و بین 16 تا 40 سال (67.6 درصد) سن دارند. طبق گزارش این سامانه تعداد افراد آلوده به ویروس اچ‌آی‌وی که تاپایان سال 2018، به هر علتی جان خود را از دست داده‌اند 15845 نفر می‌باشد.

اولین تشخیص قطعی ایدز در ایران مربوط به پسری مبتلا به بیماری هموفیلی  در سال ۱۳۶۷  بود که در اثر تزریق خون آلوده به ویروس به این بیماری مبتلا شد. پس از آن، بیش‌ترین موارد ابتلا به ایدز در ایران مربوط به افراد مصرف‌کننده مخدر بود که از سوزن مشترک استفاده می‌کردند. اولین مورد مبتلا به ایدز از تزریق مواد مخدر با سوزن مشترک، در سال۱۳۶۸ شناسایی شد.

مقاله مرتبط:اگر HIV مثبت شوم چه اتفاقاتی برایم می‌افتد؟

در حال حاضر اپیدمی اچ آی وی در ایران از مردان به زنان در حال تغییر بوده و راه اصلی انتقال نیز درحال تغییر به رابطه جنسی محافظ نشده است. متاسفانه به‌علت جرم انگاری و انگ از طرف جامعه ، آمار دقیقی از افراد مشهور مبتلا به ایدز در کشور گزارش نشده است.

در حال حاضر بدلایل فرهنگی،احترام به حریم خصوصی افراد و … لیستی از افراد مشهور مبتلا به ایدز در ایران وجود ندارد.

افراد مشهوری در جهان  هستند که برای مبارزه با بدبینی نسبت به بیماری ایدز، وضعیت  بیماری خود را فاش کرده‌اند. برای مثال آقای آرتور اش، از تنیس بازان مشهور جهان است که پس از عمل جراحی قلب در سال 1983 به‌دنبال دریافت خون آلوده به ویروس اچ‌آی‌وی، به این بیماری مبتلا شد. ایشان در سال 1992 برای مبارزه با انگ نسبت به اچ‌ای‌وی بیماری خود را علنی کرد.

آقای مجیک جانسون ستاره سابق بسکتبال و از دیگر افراد مشهوری است که به ایدز مبتلا شده و در سال 1991 برای مبارزه با باورهای غلط در رابطه با افراد مبتلا به اچ‌ای‌وی درباره‌ی بیماری خود صحبت کرد. بعدها مجیک جانسون، بنیادی را به‌منظور آموزش روش‌هایی جلوگیری از گسترش ایدز راه‌اندازی کرد.

آقای چارلی شین از بازیگران معروف هالیوود است در سال 2011 به این بیماری مبتلا شده و درسال2015 برای افزایش آگاهی جامعه، وضعیت بیماری خود را اعلام کرد.

منابع:

https://www.healthline.com/health/celebrities-with-hiv#1.-Arthur-Ashe
https://www.webmd.com/hiv-aids/ss/slideshow-celebrities-hiv-aids
https://www.insider.com/celebrities-with-hiv-2020-11?amp
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7924262/

 

این مطلب برایتان مفید بود؟
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *