ایدز

تشخیص ایدز در خانه

تشخیص ایدز در خانه

کیت خانگی آزمایش ایدز و نحوه کار با آن

ویروس عامل ایدز با آلوده کردن نوع خاصی از سلول‌های ایمنی بدن انسان (گلبول‌های سفید CD4+) باعث نقص در عملکرد سیستم ایمنی می‌شود. کاهش این نوع از گلبول‌های سفید، باعث تضعیف بدن انسان شده و آن را در برابر بسیاری از عفونت‌های فرصت‌طلب آسیب‌پذیر می‌کند. درواقع در مراحل پایانی بیماری ایدز، میکروب‌هایی که درگذشته، به راحتی توسط سیستم‌ایمنی بدن شناسایی و نابود می‌شدند، برای انسان خطرناک محسوب شده و باعث بیماری می‌شوند.

علایم بیماری ایدز غیراختصاصی هستند و انجام آزمایش مطمئن‌ترین روش برای تشخیص ویروس اچ‌آی‌وی است. امروزه کیت‌های ایدز برای انجام خودارزیابی در خانه با روشی آسان و دقیق در دسترس می‌باشند.

طبق مطالعات جدید در موسسه جان هاپکینز بیش از ۹۹ درصد از نتایج بدست آمده از افرادی که برای تشخیص ایدز در خانه از کیت ‌های خودارزیابی استفاده کرده اند با نتایج بدست آمده از انجام آزمایش در بیمارستان مطابقت داشته است.

دستورالعمل ‌های انجام این آزمایش بسیار ساده و قابل فهم است و افراد با یک قطره خون و بصورت کاملا محرمانه این آزمایش را در خانه انجام می‌دهند. به گفته دکتر مایکل ساگ، پزشک متخصص دانشگاه آلاباما، مزیت استفاده از کیت‌های آزمایش خانگی ایدز در این است که افراد با تشخیص زودهنگام و به دنبال آن، درمان زودهنگام باعث جلوگیری از تبدیل ویروس ایدز به یک بیماری کشنده و خطرناک شده و درنتیجه، افراد مبتلا عمری نسبتا طبیعی را تجربه می‌کنند.

زمان و نحوه استفاده از کیت‌های خودارزیابی اچ‌ای‌وی برای تشخیص ایدز در خانه

به گفته CDC (مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا) هیچ آزمایشی توانایی تشخیص ایدز، بلافاصله بعد از ابتلا به این ویروس را ندارد و به‌طور معمول ۴ تا ۶ هفته بعد از ورود ویروس اچ‌آی‌وی به بدن، امکان تشخیص بیماری فراهم می‌شود.

به این مرحله از بیماری ایدز که ویروس در بدن حضور دارد اما امکان تشخیص آن نیست، دوره پنجره می‎‌گویند. در این بازه زمانی، بیماری بوسیله کیت‌های خودارزیابی نیز قابل تشخیص نمی‌باشد. بنابراین، طبق دستورالعمل CDC  بهترین زمان استفاده از کیت‌های خودارزیابی برای تشخیص ایدز در خانه ۴۵ روز بعد از احتمال ابتلا به ویروس و تکرار آزمایش در ۳ ماه بعدی است. در صورت انجام صحیح آزمایش، دقت کیت‌های مذکور بعد از ۳ ماه، ۹۹.۹٪ می‌باشد.

اگر در معرض ابتلا به ایدز قرار گرفته‌اید  و تمایل دارید در خانه و بصورت محرمانه از وضعیت سلامتی خود آگاه شوید با استفاده از کیت‌های خود ارزیابی ایدز در کمتر از ۲۰ دقیقه تست مربوطه را انجام داده و از نتیجه آزمایش خود مطلع شوید.

 

منابع:

  1. https://www.cdc.gov/hiv/testing/self-testing.html
  2. https://www.healthline.com/health/hiv-aids/home-rapid-test
  3. https://www.webmd.com/hiv-aids/hiv-home-test-overview

این مطلب برایتان مفید بود؟
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *