ایدز

تاتو ابرو و ایدز

تاتو ابرو و ایدز

تاتو ابرو و ایدز یعنی چی ؟ چندسالی است که تاتو ابرو رایج شده‌است. تاتو ابرو یک روش خالکوبی زیبایی است که به‌وسیله آن، نواحی نازک ابرو پر شده و زیباتر بنظر می‌رسد. در این روش از تیغ و سوزن استفاده می­‌شود که افراد را در خصوص ابتلا به ویروس اچ‌آی‌وی نگران می­‌کند. ابتدا نیاز است با ویروس HIV و روش‌های انتقال آن، بیشتر آشنا شویم:

HIV چه ویروسی است؟

HIV ویروسی است که سیستم‌ایمنی را تحت‌تاثیر قرار داده و درصورت عدم درمان، به ایدز منجر می‌شود. این ویروس معمولا یک عفونت مقاربتی به‌شمار می‌آید، اما می­تواند از طریق تماس خونی نیز پخش شود. بنابراین اچ‌آی‌وی به راحتی از طریق سوزن آغشته به خون فرد آلوده نیز قابل انتقال است.

تاتو ابرو و ایدز به چه صورت است؟

از آنجایی که تیغ و سوزن تاتو ابرو در پوست نفوذ می­کند، خطر جدی برای انتقال بیماری­‌های عفونی از جمله HIV و عفونت­‌های پوستی باکتریایی وجود دارد. ابزارهای غیراستریل و سایر تجهیزات از خطرات اصلی برای انتقال عفونت می‌باشند. بنابراین ضروری است که تمام تجهیزات قبل از شروع تاتو، استریل شده و از انتقال هرگونه عامل عفونی جلوگیری شود.

امروزه به دنبال افزایش تقاضا برای این روش زیبایی، برخی از افراد شروع به ارائه این خدمات بدون مدرک معتبر کرده­ و تحت نظارت هیچ سازمانی قرار ندارند. اما باتوجه به حساسیت این کار و ورود ابزار به داخل پوست، سازمان بهداشت هشدار داده‌است که این کار تنها می‌تواند در مکان‌­هایی انجام شود که تحت بازرسی هستند و فرد انجام دهنده مدرک معتبر و قابل استناد داشته باشد.

در چه شرایطی تاتو ابرو منجر به دریافت HIV می­‌شود؟

در حالت عادی، خطر چندانی برای ابتلا به HIV در مراکز معتبر انجام تتو وجود ندارد؛ چراکه سالن­‌ها و مراکز به شدت از نظر تمیزی و ابزار مناسب نظارت می­شوند. همچنین باید درنظر گرفته که اچ‌آی‌وی پس از قرار گرفتن در معرض هوا، مدت زیادی زنده نمی‌ماند.

اما در شرایطی که فرد تتوکار، گواهینامه معتبر و مطابق با استانداردهای وزارت بهداشت ندارد و در مراکز تحت نظارت نیز کار نمی‌کند، ریسک انتقال این ویروس بسیار بالاتر است. درواقع در چنین شرایطی، افراد سعی می‌کنند از موارد ضروری صرف نظر کنند تا خدمات خود را سریع به پایان رسانده و هزینه کمتری متحمل شوند. در این شرایط، خطر ابتلا به HIV در شما بسیار بیشتر خواهد بود.

پیشگیری از ایدز در تاتو ابرو

–       هرنوع خالکوبی و تاتویی، اعم از میکرو تیغه یا سوزن، نیاز به تجهیزات استریل شده مناسب برای جلوگیری از انتقال بیماری دارد. متخصصان توصیه می­‌کنند تاتو ابرو با یک تیغ یکبار مصرف انجام شود. بنابراین باید از فرد تاتوکار درخواست کنید که از میکروتیغه یا سوزن یکبار مصرف استفاده کرده و حتما باز شدن بسته یکبار مصرف را در جلوی چشم خود ببینید. اطمینان حاصل کنید که با وسیله استریل خالکوبی می­‌شوید.

–       برای محافظت از خود، در خصوص مرکزی که می‌­روید به خوبی تحقیق کرده و اطمینان پیدا کنید که از وسایل و ابزارهای کاملا ضد عفونی شده استفاده می­‌شود.

اگر به نکاتی که در این مقاله به آن اشاره شد به خوبی توجه نداشته باشید، خطر ابتلا به HIV و سایر بیماری‌های منتقله از طریق خون، مانند هپاتیت را در خود افزایش خواهید داد!

منابع:

https://bc.ctvnews.ca/eyebrow-microblading-can-pose-hiv-risk-if-not-done-properly-officials-warn-1.3170661
https://www.medicalnewstoday.com/articles/320200#risks
https://nygal.com/hiv-microblading/

 

این مطلب برایتان مفید بود؟
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *