ایدز

انتقال ایدز از طریق کاشت ناخن

انتقال ایدز از طریق کاشت ناخن

در بهار سال 1983، یک بیماری جدید، توسط گروهی از محققان در موسسه پاستور پاریس شناسایی شد. دانشمندان آن را سندرم نقص ایمنی اکتسابی (ایدز) نام گذاری کردند و راه انتقال آن تا اواخر سال 1983 به‌طور دقیق مشخص نبود. دانشمندان تصور میکردند این ویروس مانند بیماری سل از طریق هوا یا مانند بیماری مالاریا توسط پشه منتقل می‌شود، اما در پایان سال 1983، کارشناسان مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)  اعلام کردند که ویروس به‌وجود آورنده بیماری ایدز، به احتمال زیاد از طریق  روابط جنسی، سوزن آلوده به خون فرد مبتلا و به طور کلی خون ِآلوده منتقل می‌شود. ابتلا به این بیماری از طریق غذا، آب، هوا یا سطوح محیطی امکان پذیر نیست (۱). در ادامه نیز به بررسی کامل راه های انتقال ایدز از طریق کاشت ناخن میپردازیم.

انتقال HIV از طریق کاشت ناخن

انتقال ایدز از طریق کاشت ناخن بسیار نادر است  و اولین گزارش  درباره احتمال  انتقال ایدز از این طریق در مجله AIDS Research and Human Retroviruses  منتشر شده است. طبق گزارش این مجله، یک زن ۲۲ساله با انجام مانیکور به‌وسیله تجهیزات دوست مبتلا به ایدز خود (بخاطر آلوده بودن تجهیزات مذکور)، HIV مثبت شده است.

با توجه به تجزیه و تحلیل داده‌ها در مورد تاریخچه ابتلا این زن و اینکه قبل از ابتلابه بیماری ایدز هیچگونه رابطه جنسی پر خطر نداشته و شباهت بسیار زیاد ژنوم ویروس HIV در هر دو فرد مبتلا که از وسایل مشترک برای انجام مانیکور استفاده کرده‌اند، محققان احتمال می‌دهند این زن ۲۲ساله در اثر استفاده از وسایل آلوده، مبتلا به این بیماری شده‌باشد (۲).

با توجه به گزارش مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های آمریکا (CDC)، اکثر بیماران اچ‌ای‌وی مثبت از روش‌های زیر به این بیماری آلوده می‌شوند:

·       رابطه‌جنسی پرخطرِ مقعدی یا واژینال

·       استفاده مشترک از سوزن، سرنگ و سایر تجهیزات برای تزریق مواد مخدر

·       در نوزادان در حین عبور از کانال زایمان و در دوران شیردهی

تشخیص به‌موقع و کنترل بیماری می‌تواند مانع تکثیر ویروس در درون سلول‌های ایمنی افراد مبتلا شود. احتمال انتقال HIV به دیگران در افرادی که با مصرف منظم داروهای ضد رتروویروسی، ویروس اچ‌آی‌وی را کاملا کنترل کرده‌اند، بسیار  کمتر است.

احتمال انتقال بیماری ایدز از طریق کاشت ناخن یا خالکوبی بسیار کم است. به طور کلی، ویروس اچ‌آی‌وی نمی‌تواند خارج از بدن انسان زندگی کند و زمانیکه در محیط خارجی قرار می‌گیرد، سریعا از بین می‌رود. مطالعات نشان داده‌اند که اگر HIVهای تکثیرشده در آزمایشگاه بر روی سطح قرار گیرند، 90٪ تا 99٪  از توانایی بیماری‌زایی خود را در عرض چند ساعت از دست می‌دهند. بنابراین احتمال انتقال ویرس از طریق تماس با خون خشک شده بسیار کم است (۳).

در چه صورت انتقال ایدز از طریق کاشت ناخن اتفاق می‌افتد؟

برای انتقال بیماری ایدز از این طریق باید خون یک فرد مبتلا به اچ‌آی‌وی کنترل نشده (که تعداد ویروس در خون وی زیاد است)، بر روی تجهیزات مشترک کاشت ناخن (مانند سوهان برقی) یا جوهر خالکوبی ریخته شده و قبل از خشک شدن خون و استریل کردن آن، به‌طور مستقیم از طریق یک زخم باز با خون فرد دیگر تماس پیدا کند.

در مکان‌های بهداشتی و دارای مجوز معتبر برای انجام کاشت ناخن و خالکوبی، احتمال انتقال بیماری ایدز از طریق کاشت ناخن تقریباً صفر است (۴).

چگونه بفهمیم که آیا به ایدز مبتلا هستیم یا خیر؟

تنها راه مطمئن برای اطلاع از ابتلا یا عدم ابتلا به این بیماری، انجام آزمایش است، چراکه علائم بیماری ممکن است تا چندین سال بعد از ابتلا ظاهر نشوند و درمان HIV در مراحل پایانی بسیار دشوار است (۵).

کیت‌هایخودارزیابی برای تشخیص سریع بیماری در خانه و در یک مکان خصوصی طراحی شده‌اند که نتایج  محرمانه آن‌ها با دقت 99.7 % در کمتر از 20 دقیقه آماده می‌شود. این کیت‌ها آنتی‌بادی‌های ضد ویروس اچ‌آی‌وی را در بدن فرد شناسایی می‌کنند
(۶).

اگر به بیماری ایدز مبتلا هستید و میخواهید خالکوبی یا کاشت ناخن انجام دهید با وجود احتمال بسیار کم انتقال ایدز از طریق کاشت ناخن، به تکنسین مراکز بهداشتی برای انجام اقدامات پیشگیرانه  اطلاع دهید.

منابع:

1.
https://www.thebody.com/health/hiv-transmission-risk

2.
https://www.dailymail.co.uk/health/article-2832920/Woman-catches-HIV-having-nails-using-shared-manicure-equipment.html

3.
https://www.webmd.com/hiv-aids/hiv-live-outside-body

4. https://www.cdc.gov/hiv/basics/hiv-transmission/ways-people-get-hiv.html

5.
https://www.nhs.uk/conditions/hiv-and-aids/diagnosis/

6.
https://www.hiv.gov/hiv-basics/hiv-testing/learn-about-hiv-testing/hiv-testing-overview

 

این مطلب برایتان مفید بود؟
[کل: 0 میانگین: 0]

یک نظر در “انتقال ایدز از طریق کاشت ناخن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *