ایدز

آیا صابون ویروس ایدز را ازبین می‌برد؟

آیا ویروس ایدز با صابون از بین می رود؟

در جواب سوال آیا صابون ویروس ایدز را ازبین می‌برد؟ باید گفت که به طورکلی، ویروس‌ها نمی‌توانند در محیط خارج از بدن برای مدت طولانی زنده مانده و تکثیر شوند. در مطالعات انجام شده، تعداد زیادی از ویروس را در محیط آزمایشگاهی و خارج از بدن انسان قرار داده و مشاهده‌ کردند که ویروس 90 تا 99 درصد از توانایی‌های خود را برای عفونت‌زایی پس از چندساعت از دست می‌دهد. بنابراین خطر انتقال ویروس HIV از طریق تماس پوست بدن با خون خشک شده، مایع منی و سایر مایعات بسیار کم است.

  • HIV در داخل سوزن‌: ویروس اچ‌آی‌وی می‌تواند برای مدت طولانی در داخل سوزن‌ها زنده و فعال باقی بماند. نتایج مطالعه‌ای نشان داده است که اگر دما و شرایط مناسب باشد، ویروس تا بیش از یک ماه در داخل سوزن‌های استفاده شده زنده می‌ماند. استفاده مشترک از سوزن یا سرنگ (برای مثال حین تزریق مواد مخدر)، می‌تواند خطر ابتلا به عفونت اچ‌ای‌وی را افزایش دهد.
  • در آب: ویروس اچ‌آی‌وی در آب غیر فعال می‌شود، بنابراین لازم نیست نگران انتقال ویروس از طریق استخرهای شنا یا جکوزی باشید (1). طبق مطالعات، تعداد سلول های آلوده به ویروس اچ‌آی‌وی در آب، پس از یک ساعت 10 برابر و بعد از هشت ساعت ۱۰۰ برابر کاهش می‌یابد.
  • در محلول‌های با پایه الکل و محلول‌های سفید‌کننده‌های خانگی: تحقیقات نشان داده که این محلول‌ها، باعث غیرفعال شدن ویروس ایدز می‌شوند.

آیا صابون، ویروس ایدز را دفع می کند؟

 آب و صابون می‌توانند در پیشگیری از عفونت ویروس ایدز موثر باشند، اما اثر مستقیم محلول صابون بر ویروس‌های اچ‌آی‌وی گزارش نشده است. در واقع طبق مطالعات انجام شده، محلول‌های معمولی شامل آب لوله کشی وصابون ممکن است اثرات زیر را به همراه داشته باشند:

–       تا 30 برابر، ویروس اچ‌آی‌وی را در ترشحات مایع واژن غیرفعال کنند.

–       سلول‌های ایمنی تک هسته‌ای (سلول‌های هدف ویروس) خون محیطی را در مخلوطی از مایع لاواژ دهانه رحم و مایع منی 57 تا 87 درصد کاهش دهند (2).

–       شتسشوی دو تا شیش دقیقه‌ی سطوح در معرض آلودگی به ویروس اچ‌آی‌وی، می‌تواند میزان ویروس ایدز را ۱۰۰۰ برابر در سطوح کاهش دهد (3).

آیا شتسشوی آلت تناسلی/واژن با صابون پس از رابطه جنسی باعث ازبین رفتن ویروس ایدز می‌شود؟

در ادامه جواب آیا صابون ویروس ایدز را ازبین می‌برد؟ باید گفت که با توجه به تحقیقات، شستشوی آلت تناسلی با آب و صابون بعد از رابطه جنسی محافظت نشده و خشک نکردن آن، اگرچه تعداد ویرس اچ‌ای‌وی را کاهش می‌دهد اما باعت مرطوب و ملتهب شدن سلول‌های پوست در این ناحیه شده و احتمال انتقال ویروس از سلول‌های آسیب‌دیده را بیشتر می‌کند.

شستشوی واژن با آب و صابون نیز به لایه مخاطی آن آسیب وارد کرده و با تغییر PH ترشحات واژن می‌شود. این تغییرات احتمال بروز عفونت‌های میکروبی در این ناحیه را افزایش می‌دهد. بروز عفونت‌های میکروبی با افزایش آسیب لایه مخاطی واژن و همچنین ازدیاد سلول‌های ایمنی در این ناحیه، خطر ابتلا و انتقال ویروس اچ‌آی‌وی را بالا می‌برد (4).

منابع:

  1. https://www.webmd.com/hiv/hiv-live-outside-body
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC201149/
  3. https://www.natap.org/2003/nov/113003_21.htm
  4. https://www.aidsmap.com/news/jul-2007/ias-penile-washing-after-sex-not-substitute-circumcision

این مطلب برایتان مفید بود؟
[کل: 1 میانگین: 4]

یک نظر در “آیا صابون ویروس ایدز را ازبین می‌برد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *