ایدز

آیا ویروس ایدز با الکل از بین میرود؟

آیا ویروس ایدز با الکل از بین میرود؟

الکل، ماده‌ای است که تعدادی از ویروس­ها را از بین می­برد. اثربخشی این مایع به غلظت، نوع الکل و گونه­ ویروس بستگی دارد. اگرچه مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌­ها (CDC)، برای شستن دست‌­ها، آب و صابون را پیشنهاد می­‌کند اما گاهی این مواد در دسترس نیستند. در این صورت، استفاده از ضدعفونی‌کننده‌های مبتنی بر الکل می‌تواند به جلوگیری از انتقال عفونت‌های ویروسی، از جمله ویروس HIV (عامل بیماری ایدز) کمک کند.

علاوه بر استفاده از مواد ضدعفونی کننده برای تمیز کردن دست­‌ها، می‎‌توان از الکل برای ضدعفونی اشیایی که ممکن است در معرض آلودگی با ویروس اچ‌آی‌وی باشند، نیز استفاده کرد. در ادامه به‌طور دقیق‌تر به بررسی این موضوع که آیا ویروس ایدز با الکل از بین میرود یا خیر، می‌پردازیم.

آیا الکل ویروس HIV را نابود میکند؟

طبق مطالعه‌ای در سال 2020، هم الکل ایزوپروپیل و هم الکل اتیل می­توانند مجموعه‌­ای از ویروس‌­ها را از بین ببرند. الکل ایزوپروپیل ماده اصلی موجود در ضدعفونی کننده‌های دست است. اثربخشی این الکل­‌ها به غلظت آن‌ها و نوع ویروس بستگی دارد. ویروس‌ها در دو نوع باپوشش یا بدون‌پوشش وجود دارند که به طورکلی، ویروس‌های بدون پوشش در برابر مواد ضدعفونی‌کننده مقاوم‌تر اند. برای مثال الکل ایزوپروپیل در برابر ویروس‌های پوشش‌دار عملکرد مناسبی دارد اما نمی‌تواند ویروس­‌های بدون‌پوشش را از بین ببرد. الکل اتیل در برابر ویروس‌­های پوششی و چند ویروس بدون پوشش عمل می­کند.

هر دو نوع الکل دارای اثر ضدویروسی قوی علیه ویروس اچ‌آی‌وی هستند. این الکل­‌ها در برابر ویروس‌­های بدون پوشش مانند فلج اطفال و هپاتیت A کارایی ندارند.

عملکرد الکل در برابر اچ‌آی‌وی

الکل با استفاده از حل کردن چربی­‌های ویروس و دناتوره‌کردن پروتئین‌های آن، ویروس را از بین می­برد. دناتوره شدن زمانی اتفاق می‌افتد که مولکول‌های الکل، پروتئین‌های موجود در ساختار ارگانیسم را بدون در نظر گرفتن ویروس یا باکتری بودن آن تجزیه می‌کنند. هنگامی‌که پروتئین‌­ها تجزیه می­شوند، ساختار ویروس ایدز شل شده و عملکرد آن دچار مختل می­شود. بنابراین غشاء دچار اختلال شده، و درادامه کم‌آبی و مرگ سریع آن اتفاق می‌افتد.

افزودن آب به الکل، عملکرد الکل را در دناتوره‌کردن پروتئین­‌ها ارتقا می‌بخشد. به این علت که الکل به خودی خود بسیار سریع تبخیر می­‌شود، اما اضافه کردن آب به آن، سرعت را کاهش داده و و ویروس‌­ها را برای مدت طولانی‌­تری در معرض الکل قرار می­‌دهد.

غلظت مناسب الکل برای از بین بردن ویروس ایدز

یکی از اشتباهات رایج مردم در حوزه سلامت این تصور است که هر چه درصد الکل بیشتر باشد، کشتن میکروب و ویروس­‌ها بهتر اتفاق می‌افتد. این فرض درست نبوده و غلظت‌های متفاوت عملکرد متفاوتی دارند. در ادامه، نکاتی که باید در مورد اثرات غلظت­‌های مختلف الکل بدانید را آورده‌­ایم:

·       تفاوت بین الکل 70% و 99% چیست؟

وقتی گفته می­‌شود الکل ایزوپروپیل 99 درصد، به این معنا است که محلول مدنظر از ایزوپروپانول تقریبا خالص تشکیل شده است. از طرف دیگر، الکل ایزوپروپیل 70 درصد، ایزوپروپانول خالص بوده که با 30 درصد آب رقیق شده است. به گفته کارشناسان سلامت، الکل ایزوپروپیل 70 درصد برای از بین بردن بیشتر میکروب­‌ها و ویروس HIV کافی است.

  چگونه یک شیء آلوده به ویروس HIV را ضد عفونی کنیم؟

اگر پارچه‌­ای به مایعات بیولوژیکی حاویHIV  آلوده شد، برای ضدعفونی‌کردن نیاز است آن را در  آب بالاتر از 59 درجه سانتی‌گراد و با مواد شوینده دارای الکل، بشویید. درصورتی‌که‌ از آب سرد استفاده شود،  باید یک ماده ضدعفونی‌کننده قوی مانند سفید‌کننده به آب اضافه کنید.

برای ضدعفونی کردن سطوح سخت از ویروس HIV، مخلوط 1 قسمت سفید‌کننده و 9 قسمت آب را به مدت 15 تا 20 دقیقه روی آن بریزید تا ویروس را از بین رود. همچنین می­‌توانید از الکل ایزوپروپیل 70 درصد استفاده کنید.

مقاله مرتبط:چه مدت ویروس ایدز خارج از بدن زنده می‌ماند؟

پیشگیری از ابتلا به ویروس ایدز

تخمین زده می­شود که 40 میلیون نفر در جهان به HIV آلوده هستند. برای جلوگیری از ابتلا به ایدز، باید ویروس از روی اشیا و دستان خود به‌وسیله مواد ضدعفونی‌کننده موثر از بین ببریم. اگر فکر می­کنید که در معرض ویروس اچ آی وی قرار گرفته­‌اید، بهتر است حتما با کیت­‌های تشخیصی، آزمایش داده و از ابتلا یا عدم ابتلای خود به بیماری مطلع شوید.

منابع:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/does-alcohol-kill-viruses#downsides
https://www.medicalnewstoday.com/articles/ethanol-hand-sanitizer#what-is-it
https://www.sydneysolvents.com.au/blog/our-blog/70-vs-99-which-alcohol-is-more-effective-in-killin/
https://www.groupeproxim.ca/en/article/hiv-aids#

این مطلب برایتان مفید بود؟
[کل: 0 میانگین: 0]

یک نظر در “آیا ویروس ایدز با الکل از بین میرود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *