ایدز

چرا نمی‌توانیم ایدز را بصورت قطعی درمان کنیم؟

چرا نمی‌توانیم ایدز را درمان کنیم؟

در پاسخ به سوال چرا نمی‌توانیم ایدز را بصورت قطعی درمان کنیم؟ باید گفت ویروس‌ها علی رغم سادگی موجوداتی بسیار باهوشی هستند! در طی تاریخ حیات روی کره‌ی زمین همیشه جنگی بین سایر موجودات و ویروس‌ها بوده،هست و خواهد بود و درحال حاضر بزرگترین جنگ بین سیستم ایمنی بدن انسان و ویروس‌ها در ویروس HIV خلاصه می‌شود. این ویروس به شیوه‌ای بسیار خلاقانه باعث از کار افتادن و مهمتر مخفی ماندن از سیستم ایمنی می‌شود.

مقاله مرتبط:کیت ایدز

صحنه اول

ویروس ایدز پس از ورود به بدن شروع به آلوده کردن نوع خاصی از گلبول‌های سفید خون می‌کند. درصد زیادی از این ویروس ‌ها پس از ورود به سلول شروع به تکثیر خود می کنند و بعد از چند روز سلول آلوده را پاره می‌کنند و ویروس‌های جدید زیادی وارد جریان خون می شود و این روند ادامه دارد.مبارزه و کشتن ویروس‌های آزاد جریان خون زیاد سخت نیست و تا اینجا را اغلب ما می‌دانیم ولی…

صحنه دوم

در این مسیر تعداد محدودی از ویروس‌های زرنگ‌تر خود را تکثیر نمی‌کنند و وارد ژنوم و مغز سلولی می‌شوند که آلوده‌ کرده‌اند و در آنجا مخفی می‌شوند(پروویروس).  این سلول‌ها که جزوه سلول‌های خاطره سیستم ایمنی بدن ما می‌باشند سال‌ها در بدن می‌توانند زندگی کنند و تکثیر یابند و ویروس را نیز تکثیر دهد! ژن ویروس که در ژنوم سلول‌های زیادی مخفی شده نه توسط دارو، نه خود سلول‌ آلوده و نه سایر سلول‌های ایمنی سالم ! قابل شناسایی نیست و نمی‌توان درمانش کرد و این نکته حل نشده درمان قطعی بیماری ایدز است.

صحنه آخر

در نتیجه همان چیزی که شما را از فلج اطفال ،سرخک،آبله و… بوسیله واکسن زدن مواظبت کرد باعث مخفی شدن، تکثیر ویروس اچ آي وی و بیماری ایدز می‌شود! ویروس مخفیانه تک تک گلبول‌های سفید نوع CD4 را آلوده می‌کند و سیستم ایمنی نمی‌فهمد از کجا خورده است!

باکتری‌ها،قارچ‌ها،ویروس‌ها،انگل‌ها،سلول‌های سرطانی(سلول‌های یاغی خودی) به بدن بدون دفاع حمله می‌کنند و  باعث عفونت،سرطان فرد و درنهایت مرگ می‌شوند.

مقاله مرتبط: ایدز ؛ علائم، راه‌های انتقال، تشخیص و درمان و پاسخ به سوالات متداول

این مطلب برایتان مفید بود؟
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *