ایدز

مناسب ترین زمان ازمایش ایدز

مناسب ترین زمان ازمایش ایدز

ایدز یا سندرم نقص ایمنی اکتسابی، نوعی بیماری مزمن است که درنتیجه‌ی فعالیت ویروسی به‌نام HIV به وجود می‌آید. HIV یا به‌طور کامل‌تر human immunodeficiency virus، به سلول‌های سیستم ایمنی حمله کرده و موجب تخریب آن‌ها می‌شود. نکته کلیدی در این بیماری، تشخیص زودهنگام و به دنبال آن درمان به‌موقع است که می‌تواند اکثر افراد مبتلا را قادر به داشتن یک زندگی طولانی و سالم سازد.

زمان ازمایش اچ ای وی

برای درک بهترین زمان انجام این آزمایش، ابتدا نیاز است با مفهومی به‌نام دوره پنجره آشنا شویم. دوره پنجره زمانی است که ویروس در بدن حضور دارد و تکثیر می‌شود، اما هنور قابل شناسایی نمی‌باشد. به عبارتی در این بازه، سطح آنتی‌ژن و آنتی‌بادی‌های موجود در خون به حدکافی نرسیده و توسط تست‌های آزمایشگاهی قابل تشخیص نیست. دوره پنجره برای تست‌های مختلف آزمایشگاهی متفاوت است و ممکن است از دو هفته تا سه ماه متغیر باشد:

  • در تست‌های مبتنی بر آنتی‌بادی: 23 تا 90 روز پس از برخورد احتمالی
  • در تست‌های مبتنی بر آنتی‌بادی و آنتی‌ژن: 18 تا 90 روز پس از برخورد احتمالی (1)

اگر  برای تعیین وضعیت خود (ابتلا یا عدم ابتلا به hiv) عجله دارید، می‌توانید پس از گذشت یک ماه از کیت‌های تشخیص خانگی (رپیدتست) استفاده کنید. برای اطمینان بیشتر نیاز است تست مربوطه را به ترتیب در 45 روز و 3 ماه پس از برخورد احتمالی با ویروس، تکرار نمایید (2).

بنابراین مناسب ترین زمان ازمایش ایدز برای رپید تست، 3 ماه پس از مواجه احتمالی با ویروس است که طبق برخی منابع از 99% دقت برخوردار می‌باشد (3).

منابع:

  1. https://medlineplus.gov/lab-tests/hiv-screening-test/
  2. https://www.healthline.com/health/hiv-aids/hiv-prevention/sex-no-condom-HIV-test#types-of-tests
  3. https://www.webmd.com/hiv-aids/hiv-window-period#:~:text=To%20get%20the%20earliest%2C%20most,exposure%20should%20be%2099%25%20accurate.

این مطلب برایتان مفید بود؟
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *