ایدز

زمان مناسب آزمایش ایدز

زمان مناسب آزمایش ایدز

زمان مناسب آزمایش ایدز بعد از دوره‌ی پنجره است. دوره پنجره دوره‌ای است که ویروس در بدن وجود دارد با این حال ما نمی‌توانیم آن را تشخیص دهیم و پنهان است‌. دوره پنجره دوره‌ای است که ویروس در بدن وجود دارد با این حال ما نمی‌توانیم آن را تشخیص دهیم و پنهان است. در خصوص زمان مناسب آزمایش ایدز باید گفت باتوجه به تکنیک آزمایش و شرایط فیزیولوژی افراد مختلف، طول مدت پنجره متفاوت و مدت آن از 10 روز تا 90 روز متغییر است. در مشاوره و تعیین زمان آزمایش ایدز افراد به میزان استرس افراد نیز باید توجه ‌کنیم زیرا گاهی فشار و استرس افراد آنقدر بالاست که نمی‌توانیم حداکثر زمان دوره پنجره را توصیه کنیم. همیشه مسائل اقتصادی نیز مطرح است. تکنیک آزمایشگاهی (آزمایش PCR ایدز) که 10 روز دوره پنجره نیاز دارد ولی هزینه‌اش بسیار زیاد (بین 300 هزار تومان تا یک میلیون و دویست ) است و در همه شهر ها نیست را در هیچ کجای دنیا ابتدا توصیه نمی کنند.

مقاله مرتبط:Hiv چیست؟

با توجه به مسائل مختلف ایران و منابع معتبر علمی جهان می توان نکات کاربردی زیر را بیان کرد:

برای افراد معمولی که فعالیت جنسی با یک نفر دارند توصیه می شود سالی یک‌بار تست ایدز دهند
افرادی کهفعالیت جنسی زیادی دارند و شریک جنسی متعددی دارند توصیه می شود بطور منظم هر سه ماه یکبار تست ایدز دهند .

اگر استرس و ترس زیادی دارید(فوبیای ایدز ) و می‌خواهید سریعتر خود را چک کنید طبق پروتکل CDC مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های آمریکا) می‌توانید بعد از یک ماه با استفاده از کیت‌ های تشخیص خانگی (کیت ایدز) و رپیدتست خود را چک کنید وجواب با دقت زیادی معتبر است و بسیاری از افراد مثبت در این مرحله تشخیص داده شده‌اند و اگر آزمایشتان منفی شد دیگر استرس نداشته باشید با این حال 45 روزگی و سه ماهگی هم تست را تکرار کنید.
در افراد عادی و نرمال45 روز پس از شروع آلودگی استفاده از کیت خود ارزیابی ایدز  و رپیدتست ایدز توصیه می‌شود و بهتر است در سه ماهگی نیز آزمایش تکرار شود.

5- موارد بعد از 3 ماه مثلا 1 سال، 3سال، 5 سال که از تاریخ احتمال شروع آلودگی و اتفاق مشکوکی که افتاده، زمان بگذرد قابل تشخیص خواهد بود و هر زمان بخواهید می‌توانید آزمایش ایدز بدهید.

6- 2 درصد افراد حتی با گذشت 3 ماه نیز تولید پادتن بدنشان کافی نیست و ویروس قابل تشخیص نمی باشد و باید در شش ماهگی نیز آزمایش را انجام دهند. احتمال اینکه شما جزو 2درصد باشید کم است با این حال بعضی منابع توصیه می‌کنند شش ماهگی نیز تست ایدز تکرار شود.

7- بطور کلی ما به افراد نرمال با سیستم ایمنی سالم توصیه می‌کنیم 45 روز بعد از تاریخ شروع احتمال ورود ویروس آزمایش ایدز بدهند و سپس برای اطمینان در سه ماهگی نیز آن را تکرار کنند.

8- زوج‌هایی که برنامه بچه‌دار شدن دارند ، مادران باردار یا مادرانی که در حال شیر دهی نوزاد خود هستند در هرصورت و بسرعت تست ایدز بدهند. ( مقاله: بارداری و ویروس ایدز )

چون با استفاده از دارو‌هایی می‌توان احتمال انتقال ویروس ایدز، از مادر به جنین را بسیارکاهش داد و کار کوچک امروز شما ممکن است تاثیر بسیار بزرگی بر آینده نوزادتان داشته باشد.

هر زمان حس کردید اتفاق مشکوکی افتاده است مانند دندانپزشکی غیر استریل ( مقاله: دندانپزشکی و انتقال ایدز )، زالودرمانی، تاتو، آرایشگاه، استفاده از سرنگ مشترک در باشگاه، رابطه جنسی محافظت نشده، پاره شدن کاندوم، بوسه فرانسوی ( مقاله: انواع بوسه، رابطه جنسی دهانی و انتقال ایدز ) یا هر اتفاق دیگری که احتمال انتقال ویروس Hiv را می‌دهید، و خود را در خطر می‌بینید، می‌توانید با استفاده از کیت خودارزیابی ایدز براحتی و محرمانگی آزمایش ایدز خود را در منزل انجام دهید.

خرید کیت ایدز

این مطلب برایتان مفید بود؟
[کل: 3 میانگین: 3.3]

7 نظر در “زمان مناسب آزمایش ایدز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *