هپاتیت

سیر برای درمان هپاتیت ب

سیر برای درمان هپاتیت ب

چندین دهه است که دانشمندان به دنبال داروهای جدید و جایگزین برای درمان بیماری هپاتیت ب هستند. داروهای که امروزه برای درمان این بیماری استفاده می‌شوند تکثیر ویروس را در بدن کاهش می‌دهند اما نمی‌توانند بیماری را به‌طور کامل درمان کنند (۱). در ادامه نیز به بررسی سیر برای درمان هپاتیت ب می پردازیم.

سیر؛ برای درمان هپاتیت B

ممکن است افراد مبتلا بخواهند با داروهای گیاهی به درمان بیماری کمک کنند. سیر از جمله داروهای گیاهی است که توسط برخی افراد برای درمان این بیماری توصیه می‌شود. ماده‌ای به نام آلیسین به مقدار زیاد در سیر خام و له شده وجود دارد که خواص ضدالتهابی و آنتی‌اکسیدانی سیر را به‌وجود می‌آورد (2).

علی‌رغم ادعاهای موجود در اینترنت، اثر سیر برای درمان هپاتیت‌ ب ثابت نشده است. بنابراین استفاده از دارو‌های گیاهی ممکن است عوارض جانبی بیماری را کاهش دهند، اما نمی‌توانند بیماری هپاتیت ب را درمان کنند.

مقاله مرتبط:درمان ایدز با سیر

سیر؛ برای درمان فرم مزمن هپاتیت ب

بیماری هپاتیت ب در بسیاری از بزرگسالان، خود به خود بهبود می‌یابد. اما در افرادی که بهبودی حاصل نمی‌شود، بیماری به فرم مزمن خود در می‌آید. هپاتیت ب مزمن می‌تواند خطر ابتلا به سرطان کبد و سیروز کبدی را افزایش می‌دهد.

تحقیقات زیادی انجام شده است که نشان می‌دهد آلیسین موجود در سیر می‌تواند با اصلاح رژیم غذایی به بهبود سرطان کبد غیر الکلی (NAFLD) کمک کند. استفاده دوبار در هفته سیر خام می‌تواند تا ۲۳ درصد خطر ابتلا به سرطان کبد را کاهش دهد (۳).

تشخیص بیماری

شخیص به‌موقع بیماری هپاتیت ب در مرحله حاد و مصرف منظم داروهای ضد رتروویروسی می‌تواند احتمال ابتلا به هپاتیت ب مزمن را کاهش دهد. باید توجه کرد که ممکن است افراد در مرحله حاد بیماری هیچ علامتی نداشته باشند. علائم این مرحله شبیه بیماری سرماخوردگی است و ممکن است مورد توجه قرار نگیرد.

مطمئن‌ترین راه تشخیص هپاتیت ب انجام آزمایش است و درمان به‌موقع، بهترین راه برای جلوگیری از پیشرفت بیماری هپاتیت ب می‌باشد (۴).

منابع:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/new-treatment-for-hepatitis-b
https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-300/garlic
https://www.healthline.com/nutrition/herbs-for-liver#7.-Ginger
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hepatitis-b/diagnosis-treatment/drc-20366821

این مطلب برایتان مفید بود؟
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *