ایدز

چه مدت ویروس ایدز خارج از بدن زنده می‌ماند؟

چه مدت ویروس ایدز خارج از بدن زنده می‌ماند؟

1- دانستن این نکته که چه مدت ویروس ایدز در مایعات مختلف بدن و خارج آن می‌تواند زنده بماند باعث آگاهی و مراقب بیشتر افراد و جلوگیری از انتقال ویروس و همچنین کاهش نگرانی های غیر علمی و بی‌دلیل افراد می‌شود.

2- کارکنان و پرسنل بهداشت و درمان شامل پرستاران، پزشکان، ماما‌ها، علوم آزمایشگاهیان و… از افراد اصلی هستند که با خون و مایعات بدن مانند ترشحات زخم، سرم، منی، شیر و… افراد در تماس هستند و باید بیشتر مراقب باشند و بهتر است بصورت منظم تست ایدز بدهند.

3- افراد استفاده کننده از سرنگ مشترک و معتادان تزریقی و احیانا افراد تاتوکار و آرایشگر نیز از افراد در خطر هستند. ( انواع روش‌های آزمایش اعتیاد)

4- احتمال زنده ماندن ویروس در خارج از بدن و آلوده کردن افراد به فاکتور‌های مختلفی وابسته است.
مانند تعداد ویروس، آسیب‌دیدگی‌های پوستی فرد، عوامل محیطی مانند باد، باران، نور، دمای محیط، تشعشعات فرابنفش و… و اینکه اگر یک فرد با مقدار بسیار کمی خون یا مایع منی فردی تماس پیدا کرد به معنی عفونت و انتقال آلودگی نیست. تماس‌های پوستی معمول نیز باعث انتقال نمی‌شود.

مقاله مرتبط:آیا ویروس ایدز با الکل از بین میرود؟

5- ویروس ایدز نسبت به گرمای بالا حساس است (بالای 60 درجه) ولی نسبت به سرما مقاوم است.

6- ویروس HIV در دمای 4 درجه در یک قطره خون خشک شده یک هفته سالم می‌ماند. در نمونه‌های آزمایشگاهی که در دمای منفی 70 درجه نگهداری می‌شوند برای همیشه پایدار می‌ماند.

7- Hiv ممکن است به مدت 4 هفته در سرسوزن سرنگ‌های آلوده به این ویروس، زنده بماند. (در این مطالعه‌ که روی 800 سرنگ آلوده انجام شد، 90 درصد موارد بعد از 11 روز، فاقد آلودگی بودند با این حال بعضی از سرنگ ها در روز 42 بررسی نیز هنوز دارای ویروس های فعال اچ‌آی وی بودند.)

8- ویروس ایدز نسبت به تغییر اسیدی و بازی محیطی بسیار حساس است. pH زیر 7 و بالای 8 باعث ناپایداری ویروس می‌شود.

9- این ویروس در خون خشک شده در دمای اتاق بمدت 5-6 روز در pH مناسب زنده می ماند. ظاهرا خشک شدن در کاهش بیماری‌زایی ویروس نقشی ندارد.

10- تاکنون ویروس ایدز از فاضلاب جدا نشده و نمی‌تواند به این این روش باعث آلودگی شود. در آب دریا نیز نسبت به سایر ویروس‌ها سریع از بین می‌رود.

……………………………..

برای خواندن و تفسیر جواب آزمایش HIV خود توسط پزشک، به سایت دکتر لاندا مراجعه کنید و هر جای دنیا که هستید، بصورت اورژانسی، تخصصی، دقیق و محرمانه ویس تفسیر جواب آزمایش خود یا عزیزانتان را از زبان پزشکان بشنوید.  ( شروع تفسیر آزمایش دکتر لاندا )

……………………………..
11- عفونت Hiv در جسد انسان پس از 11 تا 16 روز پس از مرگ نیز وجود دارد و یافت شده است.
اجساد دفن شده و اجسادی که برای مقاصد آموزش پزشکی و درس آناتومی فیکس شده اند پس از 16 روز خطری ندارند و باعث انتقال نمی‌شوند.

12- مطالعه کاملی در مورد اینکه دقیقا چه مدت ویروس ایدز در منی ، خارج از بدن زنده می‌ماند انجام نشده است.
طبق شواهد بار ویروسی منی از خون کمتر است و در مجموع می‌توان گفت اگر پوست بدن یا دست فرد سالم باشد ریختن منی روی آن جای نگرانی ندارد. رابطه دهانی (خوردن‌ها) می‌تواند باعث انتقال ایدز شود.

13- تاکنون انتقال ایدز از راه استفاده از تیغ صورت و ژیلت گزارش نشده است ولی این مورد باعث انتقال هپاتیت بی و هپاتیت سی در افراد شده‌است.
بخصوص احتمال انتقال هپاتیت سی با استفاده مشترک از تیغ و ژیلت بیشتر است. بین 4 تا 6 روز احتمال زنده ماندن ویروس‌های ایدز، هپاتیت‌بی و هپاتیت‌سی روی تیغ ژیلت وجود دارد.
14- ویروس ایدز بتنهایی در خارج از بدن بسرعت ازبین میرود ولی اگر حجم خون و ترشحات آلوده، زیاد باشد و شرایط محیطی نیز مناسب باشد می‌تواند تا چندین روز در آن آلودگی زنده بماند و باعث ابتلای سایر افراد شود.
منبع: aidsmap

 

این مطلب برایتان مفید بود؟
[کل: 0 میانگین: 0]

3 نظر در “چه مدت ویروس ایدز خارج از بدن زنده می‌ماند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *