ایدز

علائم ظاهری ایدز در مردان

علائم ظاهری ایدز در مردان

ایدز مرحله پیشرفته بیماری HIV است که با بیماری‌ و علائم مختلف ظاهری همراه است. اغلب علائم ظاهری ایدز در مردان به دنبال تضعیف سیستم ایمنی بدن و گسترش میکروب‌هایی ازجمله سارکوم کاپوزی، برفک و تبخال و… ایجاد می­شوند. به همین علت به عفونت­های ناشی از این میکروب­ها، عفونت­های فرصت طلب گفته می­شود. تعدادی دیگر از بیماری‌ها مانند فتودرماتیت ممکن است درنتیجه التهاب و درواقع فعالیت بیش‌ازحد سیستم ایمنی ایجاد شوند.

ایدز چه علائم ظاهری در مردان ایجاد می­کند؟

در ادامه به بررسی بیماری­هایی که علائم ظاهری ایدز در مردان را ایجاد می‌کنند، می‌پردازیم:

·       زگیل تناسلی

گفته می­شود شایع­ترین علائم ظاهری ایدز در مردان، زگیل تناسلی است که موثرترین درمان برای آن، کرایوتراپی با انجماد است. اما درصورتی‌که درمان گفته‌شده، موثر واقع نشود، نیاز است بیمار از نظر نقص ایمنی معاینه شود. مشخصه اصلی این زگیل‌های تناسلی گسترش سریع آن‌ها در ناحیه تناسلی و همچنین در سایر نقاط بدن است.

بروز ضایعات بسیار بزرگ و مقاوم زگیل تناسلی یکی از بارزترین و مهم­ترین علائم ایدز به شمار می­رود. داروهای ضد ایدز باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شده و درنتیجه، زگیل که حاصل وجود ویروس در بدن است را به راحتی از بین می‌برند. بدین ترتیب دیگر نیازی به سرما‌درمانی یا انجماد نیست و زگیل خود به خود از بین می­رود. از دیگر نکات مثبت مصرف داروهای ضدایدز، جلوگیری از انتشار ویروس در خانواده و جامعه است.

·       خارش ندولاریس

خارش ندولاریس یکی از علائم ظاهری ایدز در مردان است که به صورت پوسته‌دار روی پوست دیده می­شود. خارش در این بیماری می­تواند بسیار شدید باشد. خارش ندولاریس در مردانی که سیستم ایمنی بسیار ضعیفی دارند و همچنین در میان افراد رنگین پوست مبتلا به ایدز شایع‌تر است. درمان موضعی استروئیدی (لوسیون­ها یا کرم­هایی که مستقیماً روی پوست قرار می­گیرند) و مدیریت ایدز با داروهای ضد رتروویروسی برای درمان این بیماری استفاده می­شود.

·       ویروس­های تبخال

ابتلا به انواع مختلفی از ویروس­های تبخال یکی از رایج­ترین علائم ظاهری ایدز در مردان است. عفونت­های ویروسی هرپس سیمپلکس باعث شیوع زخم­ها در اطراف ناحیه تناسلی یا دهان می­شود. عفونت­های ویروسی تبخالی اغلب با داروهای ضد ویروسی درمان می­شوند.

·       مولوسکوم کنتاژیوزوم (زگیل آبکی)

زگیل آبکی یک عفونت پوستی ویروسی بسیار مسری است که می‌تواند از فردی به فرد دیگر از طریق تماس پوست به پوست، استفاده از لباس مشترک یا با لمس کردن اشیاء آلوده منتقل شود. مولوسکوم کنتاژیوزوم باعث ایجاد برجستگی­های صورتی یا گوشتی بر روی پوست می­شود که از علائم ظاهری ایدز در مردان می‌باشد. در افراد مبتلا به ایدز، بیش از 100 زگیل آبکی ممکن است دیده شود.

اگرچه این برجستگی­ها به طور کلی بی­ضرر هستند، اما در صورت ابتلا به ایدز بدون درمان از بین نمی­روند. پزشک شما ممکن است انتخاب کند که برجستگی­ها را با نیتروژن مایع منجمد کند (کرایوتراپی) یا آن­ها را با لیزر یا پماد موضعی از بین ببرد. درمان به طور کلی هر 6 هفته یا بیشتر تکرار می­شود تا زمانی که برجستگی‌ها از بین بروند.

·       فتودرماتیت

فتودرماتیت یکی از علائم ظاهری ایدز در مردان است که پوست در برابر قرار گرفتن در معرض نور خورشید با تیره شدن رنگ واکنش نشان می­دهد. این بیماری بیشتر در افراد رنگین پوست شایع است، اما هر فرد مبتلا به HIV، مستعد ابتلا به فتودرماتیت می‌باشد. داروهایی که در بیماران مبتلا به ایدز برای بهبود قدرت ایمنی مصرف می‌شوند، ممکن است این واکنش را به عنوان یک عارضه جانبی ایجاد کنند. محافظت از پوست در برابر نور خورشید معمولاً استراتژی مورد استفاده برای کاهش فتودرماتیت است.

·       لکوپلاکی مودار دهان

لکوپلاکی مودار دهان نوعی عفونت ویروسی است که دهان را تحت تاثیر قرار می­دهد. این عارضه به شکل ضایعات ضخیم و سفید روی زبان که مودار به نظر می­رسند، ظاهر می­شود. لکوپلاکی مودار دهان نیاز به درمان خاصی ندارد، اما درمان موثر بیماری ایدز با داروهای ضد رتروویروسی می‌تواند سیستم ایمنی را بهبود بخشیده و به از بین بردن عفونت کمک کنند.

·       سارکوم کاپوزی

سارکوم کاپوزی نوعی سرطان است که از سلول‌های لنف یا رگ‌های خونی شروع می‌شود. سارکوم کاپوزی باعث ایجاد ضایعات تیره  قابل رویت روی پوست می­شود که ممکن است به صورت لکه­ یا ندول­های قهوه­ای، بنفش یا قرمز ظاهر شوند. این ضایعات می­توانند اندام­هایی از بدن مانند ریه­ها، کبد و بخش­هایی از دستگاه گوارش را تحت تاثیر قرار داده و علائم جدی و تهدید کننده زندگی و مشکلات تنفسی را ایجاد کنند.

معمولا این بیماری تنها زمانی رخ می‌دهد که تعداد لنفوسیت‌های CD4 (که سلول‌های T4 نیز نامیده می‌شود) بسیار کم باشد، به این معنی که سیستم ایمنی بدن به شدت ضعیف شده باشد. داروهای ضد رتروویروسی بسیار فعال، میزان بروز سارکوم کاپوزی را تا حد زیادی کاهش می­دهند و به درمان آن کمک می­کنند. این سرطان به پرتو درمانی، جراحی و شیمی درمانی نیز پاسخ می­دهد.

درمان علائم ظاهری ایدز در مردان چگونه است؟

بثورات حاد ناشی از ورود ویروس HIV به بدن، معمولاً بدون درمان در عرض چند هفته از بین می­روند. مواردی که تحت تاثیر دارو یا شرایط خاصی ایجاد می­شوند نیز معمولاً قابل درمان بوده یا ممکن است به خودی خود ناپدید شوند. اگر مبتلا به HIV هستید، درصورت مشاهده هرگونه بثورات ظاهری و غیرعادی روی پوست خود به پزشک مراجعه کنید.   

داروهای ضدرتروویروسی می­توانند به پیشگیری و مدیریت برخی از عارضه­ها و علائم ظاهری ایدز در مردان کمک کنند. بهتر است با پزشک خود در مورد بهترین درمان برای علائم ظاهری ناشی از ایدز صحبت کنید تا بهترین نتیجه حاصل شود.

منابع:

https://www.nurx.com/faq/what-does-an-hiv-rash-look-like/

https://www.plannedparenthood.org/learn/stds-hiv-safer-sex/hiv-aids/what-are-symptoms-hivaids

https://www.verywellhealth.com/hiv-rash-5198418

https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/hiv-and-aids/hivaids-and-skin-conditions

 

این مطلب برایتان مفید بود؟
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *