آزمایش ایدز به روش ecl

HIV یا human immunodeficiency virus نوعی ویروس ازخانواده رتروویروس‌ها است که به سلول‌های سیستم‌ایمنی آسیب زده و پتانسیل بدن در مقابله با عوامل بیماری‌زا را کاهش می‌دهد. درصورتی‌که این اختلال تشخیص داده نشود، ویروس تکثیر شده و قسمت‌های بیشتری از بدن را درگیر می‌کند و در نهایت ایدز یا سندم نقص ایمنی اکتسابی را به‌وجود می‌آورد. درحال حاضر، درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد اما  داروهای موجود می­‌توانند روند بیماری را کند کرده و طول عمر افراد مبتلا را به یک طول عمر طبیعی برسانند.

بنابراین نکته حائز اهمیت در این بیماری، تشخیص به‌موقع و شروع درمان فوری است که می‌تواند در بهبود کیفیت زندگی فرد، تاثیرگذار باشد. عمده تست‌های اچ آی وی، در دو گروه مبتنی بر آنتی‌بادی و مبتنی بر آنتی‌بادی و آنتی‌ژن قرار می‌گیرند:

·       مبتنی بر آنتی‌­بادی (نسل سوم): آنتی‌بادی، نوعی پروتئین است که سیستم ایمنی برای مبارزه با عوامل بیماری‌زا ترشح می‌کند. در این نوع تست، آنتی‌بادی‌های ترشح شده علیه ویروس اچ آی وی، اندازه‌گیری می‌شوند که امروزه کاربرد چندانی ندارد.

·       آزمایش­‌های مبتنی بر آنتی­‌ژن/ آنتی‌­بادی (نسل چهارم): آنتی‌ژن بخشی از ویروس است که باعث تحریک سیستم‌ایمنی می‌شود. در آزمایش نسل چهارم، که پرکاربردترین تست تشخیصی اچ آی وی است، آنتی­‌بادی و آنتی‌­ژن‌های مدنظر همراه­ باهم در خون سنجیده می‌­شوند. این تست می‌تواند ویروس را طی 2 تا 6 هفته پس از برخورد احتمالی تشخیص دهد.

آزمایش ایدز به روش ecl

Ecl یا enhanced chemiluminescence نوعی تست نسل چهارم است که حساسیت و اختصاصیت بسیار بالایی برای ویروس hiv دارد. در این روش غلظت آنتی‌بادی‌ یا آنتی‌ژن‌های hiv با استفاده از نور ساطع شده از واکنش آنتی‌ژن- آنتی‌بادی، اندازه‌گیری و توسط دستگاهی مخصوص ثبت می‌شود. در واقع، سنجش مقدار نور تابش‌یافته است که غلظت مولکول‌هار ا تعیین می‌کند.

 

منابع:

1. https://medlineplus.gov/lab-tests/hiv-screening-test/

2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8051223/

3. https://www.hindawi.com/journals/cjidmm/2020/2164685/

4. https://diagnostics.roche.com/global/en/products/params/elecsys-hiv-combi-pt.html

تاریخ انتشار : هفتم شهریور ۱۴۰۱

مشاهده جزییات و خرید اینترنتی انواع کیت کیت هپاتیت B و C کیت ایدز


مقاله های مرتبط