علائم ایدز بعد از چند روز مشخص میشود؟

ایدز سومین مرحله از ورود ویروس اچ‌آی‌وی به بدن است. درواقع ایدز زمانی رخ می‌دهد که HIV کنترل نشده و با گذشت زمان و وخیم شدن اوضاع، فرد به مرحله پیشرفته­ بیماری یعنی ایدز وارد شود.  

اولین علائم ویروس اچ‌آی‌وی معمولاً 2 تا 4 هفته پس از قرار گرفتن فرد در معرض ویروس ظاهر می­شود. البته در بعضی موارد، علائم تا ماه­ها یا سال­‌ها پس از ورود ویروس به بدن بروز پیدا نمی‌کند. در ادامه به طور دقیق‌تر به سوال "علائم ایدز بعد از چند روز مشخص می‌شود؟" پاسخ می‌دهیم:

مراحل عفونت ناشی از ویروس HIV

·       مرحله اول (حاد): معمولا در هفته‌های ابتدایی، اغلب افراد درگیر علائمی می‌شوند که مشابه آنفلوانزا یا سرماخوردگی است. این مرحله باوجود فعال بودن ویروس در بدن، می‌تواند به خودی خود برطرف شود.

·       مرحله دوم (مزمن): در ادامه، علائم مذکور برطرف شده و عفونت، شکل مزمن پیدا می‌کند. فرد ممکن است در این مرحله هیچ علامتی نداشته باشد و یا نشانه‌های بیماری بسیار متفاوت از قبل باشند شامل کاهش وزن، خستگی و تب­های غیر قابل توضیح. مرحله مزمن می­تواند در هر زمانی پس از مرحله حاد رخ دهد و لزوما بلافاصله بعد از آن نیست.

·       مرحله سوم (ایدز): در صورت عدم درمان، عفونت پیشرفت کرده و می‌تواند به ایدز تبدیل شود. مرحله ایدز براساس تعداد نوعی گلبول‌‌سفید که در خون در گردش است، تشخیص داده می‌­شود.

زمان بروز علائم

افرادی که به HIV مبتلا می­شوند، بلافاصله علائم این بیماری را نشان نمی­‌دهند. عموما اولین علائم، حدود 2 تا 4 هفته پس از قرار گرفتن فرد در معرض ویروس، ظاهر می‌شوند. در ادامه، باوجود حضور ویروس در بدن، ممکن است نشانه‌های بیماری برای یک دهه یا بیشتر بروز پیدا نکرده و تنها زمانی علائم آشکار شوند که سرعت تخریب سلولی بالا باشد.

علائم ایدز چیست؟

همانطور که پیشتر گفته شد، ایدز مرحله پیشرفته عفونت HIV است و زمانی رخ می‌دهد که سیستم ایمنی بدن به شدت آسیب دیده‌باشد (تعداد سلول‌ها CD4 T به زیر 200 عدد برسد). در این شرایط ممکن است فرد درگیر عفونت‌های فرصت‌طلبی مانند سارکوم کاپوزی (نوعی سرطان پوست)، پنوموسیستیس پنومونی (نوعی بیماری ریوی) و.. شود. این اختلالات با عنوان "بیماری­‌های تعریف کننده ایدز" نیز شناخته می‌شوند. علائم ایدز می‌­تواند شامل موارد زیر باشد:

·       اسهالی که بیش از یک هفته طول بکشد

·       زخم­‌های دهان، مقعد یا اندام تناسلی

·       مدام خسته بودن

·       غدد لنفاوی متورم در گردن یا کشاله‌ران

·       تبی که بیش از 10 روز طول بکشد

·       تعربق شبانه

·       کاهش وزن بدون دلیل واضح

·       لکه­‌های ارغوانی روی پوست شما که از بین نمی‌روند

·       تنگی نفس

·       اسهال شدید و طولانی‌مدت

·       عفونت­‌های مخمری در دهان، گلو یا واژن

·       کبودی یا خون‌ریزی بدون دلیل قابل توضیح

·       علائم عصبی مانند از دست دادن حافظه، گیجی، مشکلات تعادل، تغییرات رفتاری، تشنج و تغییرات بینایی

·       تب‌های مداوم بیش از 100 درجه فارنهایت (37.8 درجه سانتیگراد)

·       لرز شدید

·       لکه‌­های سفید در دهان

هر یک از علائم گفته‌شده می­‌توانند با بیماری­‌های دیگر نیز مرتبط باشند. بنابراین تنها راه برای اطمینان از ابتلا به اچ‌آی‌وی انجام آزمایش است. اگر HIV مثبت هستید، یک متخصص عفونی می‌تواند تشخیص دهد که آیا بیماری شما به مرحله سه (ایدز) پیشرفت کرده است یا خیر.

علائم ایدز بعد از چند روز مشخص میشود؟

زمان بروز علائم ایدز از فردی به فرد دیگر متفاوت است. هرشخص با توجه به میزان مراقبت و درمانی که دریافت می­‌کند می­تواند دیرتر یا زودتر به ایدز گرفتار شود.

درمان علائم

به لطف درمان موثر، اکثر افراد مبتلا به HIV، به مرحله ایدز پیشرفت نمی‌­کنند و به نوعی از بروز علائم ایدز جلوگیری می‌شود. اگر اچ‌آی‌وی دارید، داروهای خود را طبق تجویز مصرف ‌کنید تا بار ویروسی شما پایین آمده و غیرقابل شناسایی شود. کاهش بار ویروسی باعث بهبود وضع سلامتی فرد شده و از پیشرفت بیماری به سمت ایدز جلوگیری می‌کند. افراد مبتلا به ایدز که دارو مصرف نمی­کنند،در صورت ابتلا به یک عفونت، می‌توانند تنها سه سال یا کمتر زندگی کنند. اما اگر بیمار داروهای HIV را شروع کرده و به‌درستی از آن‌ها استفاده کند، به علاوه، توصیه‌­های پزشک را دنبال کرده و عادات سالم خود را حفظ کند، می­تواند یک عمر طبیعی و طولانی داشته باشد.

 

 

منابع:

1. https://www.medicalnewstoday.com/articles/how-long-does-it-take-to-show-symptoms-of-hiv#timeline

2. https://www.webmd.com/hiv-aids/understanding-aids-hiv-symptoms

3. https://www.healthline.com/health/hiv-aids/hiv-symptoms-timeline#no-symptoms

 

تاریخ انتشار : یازدهم آبان ۱۴۰۱

مشاهده جزییات و خرید اینترنتی انواع کیت کیت هپاتیت B و C کیت ایدز


مقاله های مرتبط