تشخیص ایدز از روی چشم

HIV  یا human immunodeficiency virus ویروسی است که بر سیستم ایمنی بدن تاثیر گذاشته و توانایی آن در مبارزه با عفونت و انواعی از سرطان­ها را کاهش می ­دهد. در شرایطی که بیماری تشخیص داده نشود، ویروس در بدن تکثیر شده و به ­سلول­های بیشتری آسیب وارد می­کند. در این حالت، بدن در معرض بیماری­های فرصت طلبی قرار می­گیرد که پیشتر، توانایی مقابله با آن­ها را داشته­ است. به این مرحله، ایدز یا سندرم نقص سیستم ایمنی اکتسابی گفته می­ شود. ویروس اچ آی وی می­ تواند ازطریق ارتباطات جنسی، تماس با خون آلوده، از مادر به کودک ( در دوران بارداری، زایمان یا شیردهی ) منتقل شود. متاسفانه درحال حاضر، درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد، اما پیشرفت­ قابل ­توجهی در رابطه با داروهای مرتبط با آن انجام شده است. می ­توان گفت امروزه با تشخیص و درمان به ­موقع، اغلب افراد HIV مثبت، طول عمری طبیعی و مشابه دیگران خواهند داشت (1،2).

بیماری ایدز که در مراحل پایانی ابتلا به اچ‌آی‌وی‌ای ایجاد می‌شود، موجب اختلال در عملکرد بسیاری از اندام­ها می­ شود که چشم هم مستثنی نیست. از مشکلات مربوط به این اندام که در اثر ایدز ایجاد می­شوند، می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

·        HIV retinopathy

به آسیب واردشده به شبکیه چشم دراثر فعالیت اچ آی وی گفته می­‌شود. این اختلال معمولا درنتیجه­‌ی عفونت، التهاب یا آسیب عروق خونی رخ می­‌دهد. در معاینه چشم، پزشک ممکن است رگ­ های خونی شکسته یا لکه­ هایی مشاهده کند که سفید و کرکی بنظر می­‌رسند. معمولا نیازی به درمان نیست و تغییر چندانی در بینایی فرد دیده نمی­‌شود اما میدان دید، باریک­تر و قدرت تمایز رنگ­ها کمتر می‌­شود.

·       CMV retinitis

نوعی التهاب در شبکیه است که با ویروس سیتومگالوویروس (CMV)، ایجاد می­شود. معمولا این ویروس افراد مبتلا به HIV که به مراحل پیشرفته­ای از بیماری رسیده ­اند، را درگیر می‌­کند. درصورت مشاهده علائمی مانند لکه‌­هایی شناور، چشمک ­زدن ناخودآگاه، تاری دید و نقاطی کور در میدان دید، به چشم­ پزشک مراجعه کنید. در مواردی ممکن است CMV بدون ایجاد علائم باشد اما چشم ­پزشک قادر به تشخیص آن، خواهد بود. این اختلال با داروهای ضدویروسی، کنترل می­‌شود.

·        Immune recovery uveitis (IRU)

التهاب Uvea یا لایه میانی چشم است. این اختلال به­ عنوان یک عارضه­ جانبی در 60% افراد مبتلا به HIV که برای رتینیت CMV تحت درمان قرار گرفته­ اند، ایجاد می­شود. ممکن است IRU، منجر به سایر مشکلات چشمی شامل آب ­مروارید، گلوکوم و فشار­خون بالا در چشم شود. این عارضه درصورت خفیف ­بودن، به خودی خود از بین رفته و اگر با التهاب یا علائم شدیدی مانند لکه­ های شناور، تاری دید و درد چشم همراه باشد، نیاز به درمان است.

·        Herpes zoster ophthalmicus (HZO)

 هر فردی که پیشتر به آبله­ مرغان دچار شده ­است، ممکن است به این عفونت نیز مبتلا شود. HZO، 5 تا 15 درصد افراد مبتلا به اچ آی وی را تحت­ تاثیر قرار داده و باعث ایجاد تاول­ هایی دردناک و پوسته­ پوسته می­ شود این عفونت اغلب باعث ایجاد التهاب در یک یا چندقسمت از چشم مانند عنبیه و قرنیه می­شود.

·        Kaposi sarcoma

نوعی سرطان مرتبط با HIV است که با لکه­ یا ندول­ هایی ارغوانی مایل به قرمز بر روی پوست شناخته می­‌شود. در یک نفر از هر 5 نفر مبتلا به این بیماری­، لکه­ های گفته­ شده برروی پلک یا سفیدی چشم­های فرد دیده می­‌شوند که معمولا دردناک یا آسیب ­رسان نیستند. اما اگر این لکه و ندول­ ها باعث آزار شما شده یا همراه با تغییراتی در بینایی است، می­‌توانید جراحی برای رفع آن­ها انجام دهید. برای درمان این اختلال از داروهای ضد ویروس، شیمی ­درمانی، داروهای بیولوژیک یا ترکیبی از این موراد استفاده می­ شود.

·        Squamous cell carcinoma

این نوع از سرطان، بافتی را به­ وجود می­‌آورد که می­تواند جلوی چشم­ یا داخل پلک­ها را پوشش دهد. درمان این بیماری با داروهای شیمی­ درمانی، در مراحل اولیه به ­خوبی جواب می­‌دهد.

·        Dry eyes یا خشکی چشم

نوعی ویروس به غدد تولیدکننده اشک آسیب می­زند که حدود 20% از افراد HIV مثبت، به آن مبتلا می­‌شوند. بلفاریت که نوعی التهاب پلک است در افرد اچ آی وی مثبت، شایع بوده و می‌­تواند خشکی چشم را وخیم‌­تر کند. در این شرایط، اشک مصنوعی یا روان‌­کننده­‌های چشم تجویز می­‌شوند.

·         سایر عفونت­های مختلف

 باتوجه به تضعیف سیستم ­ایمنی، امکان وقوع عفونت­‌های چشمی مختلف در افراد مبتلا به ایدز بیشتر است، ازجمله:

-          سیفلیس

-          تبخال

-          سوزاکس

-          کلامیدیا

-          توکسوپلاسموز

-          کاندیدا

-          پنوموسیستیس

-          میکروسپوریدیا (7)

درنهایت، تنها روش قابل ­اعتماد برای تشخیص این بیماری، آزمایش است و تصمیم ­گیری براساس علائم شهودی و حدسی، غیرمنطقی است. زیرا، ممکن است افراد تا سال‌­ها هیچ علامتی نداشته ­باشند. به­‌عبارتی تشخیص این بیماری بدون آزمایش ممکن نیست، اما می­‌توانید از کیت­ تشخیصی ایدز در خانه و بدون مراجعه به آزمایشگاه برای بررسی وضعیت خود استفاده کنید. آزمایش زودهنگام در این بیماری اهمیت ویژه­ای داشته و درصورت مثبت بودن جواب آزمایش اولیه، نیاز است تست­‌های بیشتری انجام شوند. پس از تایید نهایی ابتلا، پزشک متخصص رژیم درمانی مناسب شما را برای جلوگیری از بروز مرحله سوم HIV را تدوین می­‌کنند. (5).

 

منابع:

1. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hiv-aids/symptoms-causes/syc-20373524

2. https://www.nhs.uk/conditions/hiv-and-aids/

3. https://www.webmd.com/hiv-aids/understanding-aids-hiv-symptoms

4. https://www.healthline.com/health/hiv-aids/early-signs-hiv-infection#early-hiv-symptoms

5. https://www.ucsfhealth.org/conditions/aids/diagnosis

6. https://medlineplus.gov/lab-tests/hiv-screening-test/

7. https://www.webmd.com/hiv-aids/hiv-eyes

 

تاریخ انتشار : هفدهم اسفند ۱۴۰۰

مشاهده جزییات و خرید اینترنتی انواع کیت کیت هپاتیت B و C کیت ایدز


مقاله های مرتبط