طولانی‌ترین دوره پنجره ایدز

ایدز بیماری است که توسط ویروسی به‌نام HIV ایجادشده و باعث تضعیف سیستم ایمنی می‌شود. علائم این بیماری غیر اختصاصی هستند و برخی افراد تا مرحله آخر و کشنده عفونت، هیچ علامتی را تجربه نمی‌کنند. تنها روش مطمئن در تشخیص این بیماری، انجام آزمایش است. نکته‌ای که در انجام آزمایش وجود دارد این است که افراد باید تست را پس از دوره پنجره انجام دهند (۱).

دوره پنجره آزمایش ایدز

فاصله زمانی بین ورود ویروس اچ‌آی‌وی به بدن و زمانی که می‌توان ویروس را با انجام آزمایش‌های مختلف ایدز شناسایی کرد، گفته می‌شود. درصورتیکه آزمایش غربالگری HIV قبل از اتمام دوره پنجره انجام شود، جواب منفی آزمایش قابل اطمینان نیست و به اصطلاح می‌تواند یک "منفی کاذب" باشد.

طولانی‌ترین دوره پنجره ایدز

دوره پنجره آزمایش ایدز، با توجه به نوع آزمایش انتخاب شده، متفاوت است. طولانی‌ترین دوره پنجره ایدز مربوط به تست‌های تشخیص آنتی‌بادی‌های ضدویروس در بدن است. که بین ۲۳ تا ۹۰ روز طول می‌کشد.

پس از ورود ویروس اچ‌آی‌وی به بدن، سیستم ایمنی شروع به ترشح پروتئینی‌های به نام آنتی‌بادی می‌کند که بر علیه ساختار ویروس تولید شده و از گسترش عفونت ایدز جلوگیری می‌کنند. با توجه به قدرت سیستم ایمنی و تعداد ویروس موجود در بدن، حدود ۲۳ تا ۹۰ روز طول می‌کشد تا بتوان این آنتی‌بادی‌ها را در خون شناسایی کرد. درصورتیکه تست تشخیصی آنتی‌بادی پس از دوره پنجره انجام شود، با دقت ۹۹.۸ درصد قابل اطمینان است (2).

کوتاه‌ترین دوره پنجره ایدز

کوتاه‌ترین دوره پنجره ایدز، مربوط به آزمایش‌هایی است که ژنوم ویروس اچ‌آی‌وی را در خون شناسایی می‌کنند. آزمایش PCR سریع‌ترین روش تشخیص عفونت ایدز است که دوره پنجره‌ای بین ۱۰ تا ۳۳ روز دارد. در این روش، ژنوم ویروس اچ‌آی‌وی در خون افراد جدا شده و با کپی‌برداری و افزایش ژنوم ویروس (در صورت وجود ویروس)، عفونت ایدز تشخیص داده می‌شود (۳). با توجه به هزینه بالای این آزمایش، PCR به‌طور معمول انجام نمی‌شود و اغلب برای تأیید نتایج مثبت آزمایش غربالگری ایدز به روش آنتی‌بادی استفاده می‌شود.

در صورت عدم تشخیص و درمان بیماری، از مرحله اولیه عفونت تا مرحله آخر و کشنده آن، ویروس قابل انتقال به دیگران می‌باشد. ویروس در مرحله اولیه بسیار مسری‌‌تر است؛ به همین دلیل تشخیص و درمان عفونت‌ اچ‌ای‌وی در اوایل آلودگی به این ویروس می‌تواند از انتقال آن به دیگران جلوگیری کند و احتمال موفقیت درمان بیشتر خواهد بود.

اگر می‌دانید دقیقا چه زمانی احتمالا به ویروس اچ‌آی‌وی مبتلا شده‌اید، بهترین زمان برای انجام آزمایش غربالگری سه ماه بعد از این تاریخ است (۴).

 

منابع:

(۱)https://www.aidsmap.com/about-hiv/what-window-period-hiv-testing

(۲)https://www.cdc.gov/hiv/basics/hiv-testing/hiv-window-period.html

(۳)https://www.healthline.com/health/hiv-aids/hiv-prevention/sex-no-condom-HIV-test#types-of-tests

(۴)https://www.webmd.com/hiv/hiv-window-period

تاریخ انتشار : دهم اسفند ۱۴۰۱

مشاهده جزییات و خرید اینترنتی انواع کیت کیت هپاتیت B و C کیت ایدز


مقاله های مرتبط