جواب آزمایش ایدز چقدر طول می‌کشد؟

ویروس HIV  (ویروس نقص ایمنی انسانی) به سلول های سیستم ایمنی حمله می کند و آن ها را از بین می برد. درنتیجه فرد به نوع خاصی از عوامل بیماری زا و سرطان مستعد می شود. این ویروس از طریق تماس با مایعات بدن فرد مبتلا منتقل می‌شود.

اگر این ویروس کنترل نشود، می‌تواند منجر به بیماری AIDS ایدز شود. این بیماری درمان قطعی ندارد، فرد مبتلا به ویروس، تا زمان مرگ آن را با خود دارد. البته  داروهایی وجود دارد که کمک می کند فرد زندگی راحت تر و طولانی تری داشته باشد و حتی ویروس را به دیگران انتقال ندهد.

طبق آمار مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا بیش از 1.2 میلیون نفر در آمریکا مبتلا به ویروس hiv هستند. حدود 16 درصد (در ایران بیش از 50 درصد ) این افراد از ابتلای خود بی خبرند. این افراد درمانی دریافت نمی‌کنند و بدون اطلاع این ویروس را به دیگران انتقال می‌دهند. برطبق آمار 40 درصد از افراد جدید مبتلا شده، از افرادی این ویروس را دریافت کرده اند که، از ناقل بودن خود بی خبرند.

چه تست هایی برای تشخیص ویروس ایدز انجام می‌شود؟ و هر کدام چقدر طول می‌کشد؟

·       کیت خودارزیابی (rapid test) یا کیت رپیدتست ایدز

این تست در مراکز مشاوره بیماری‌های رفتاری بصورت رایگان انجام می‌شود. مبنای آن بر مبنای واکنش آنتی ژن و آنتی بادی است. آنتی ژن مواد خارجی هستند که سیستم ایمنی را تحریک می کنند. آنتی ژن‌ها پس از ورود به بدن با تحریک سیستم ایمنی، باعث تولید آنتی بادی اختصاصی علیه خود می‌شوند. انجام این تست 15-20 دقیقه طول می‌کشد.

·       آزمایش الایزا Elisa) )

این تست نیز برمبنای واکنش آنتی ژن و آنتی بادی انجام می‌شود و درواقع آنتی بادی‌های علیه ویروس hiv  را در خون را شناسایی می‌کند. این تست در آزمایشگاه های تشخیص طبی قابل انجام است. فرایند آزمایش حدود 6 ساعت طول می‌کشد ولی با توجه به برنامه کاری آزمایشگاه ممکن است جواب شما 7 تا 10 روز پس از دادن نمونه خون حاضر شود.

·       تست ecl

این تست نیز بر مبنای واکنش آنتی‌ژن و آنتی بادی است. انجام این تست 2 تا 3 ساعت طول می‌کشد و چون در مقایسه با الایزا نیاز به نمونه استاندارد ندارد، آزمایشگاه می‌تواند طی همان دو تا حدود چهار ساعت جواب آزمایش ایدز شما را بدهد. همچنین ممکن است باتوجه به برنامه کاری ، جواب آزمایش شما 7 تا 10 روز بعد حاضر شود.

·       تست pcr

مخفف polymerase chain reaction  با استفاده از ماده ژنتیکی ویروس و تکثیر آن انجام می شود. تست مقدار ویروس در خون را اندازه گیری می‌کند.این تست علاوه بر تشخیص وجود عفونت می‌تواند، مقدار ویروس در خون را نیز اندازه گیری کند. Pcr hiv معمولا در افراد علامت دار یا مواجه شده با ویروس درخواست می‌شود. انجام این تست 4 ساعت طول می کشد اما با توجه به تعداد نمونه‌های آزمایشگاه و برنامه کاری آن ممکن است جواب شما 1 تا 3 هفته بعد از نمونه گیری حاضر شود.

·       تست وسترن بلات (Western blot test) 

 این تست براساس ماده پروتئینی ویروس است. معمولا برای تایید تست‌های دیگر درخواست می‌شود که انجام آن حدود 24 ساعت به طول می‌انجامد.با توجه به اینکه در آزمایشگاه های محدود انجام می‌شود. نتیجه این با توجه به برنامه آزمایشگاه، تست بین یک هفته تا یک ماه بعد آماده می شود.

 

منابع:

1.      https://www.healthline.com/health/hiv-aids/tests

2.      https://labtestsonline.org/tests/hiv-tests

3.      https://www.hiv.gov/hiv-basics/staying-in-hiv-care/provider-visits-and-lab-test/lab-tests-and-results

 

تاریخ انتشار : یازدهم خرداد ۱۴۰۰

مشاهده جزییات و خرید اینترنتی انواع کیت کیت هپاتیت B و C کیت ایدز


مقاله های مرتبط