ایدز

جواب آزمایش ایدز چقدر طول می کشد ؟

جواب آزمایش ایدز چقدر طول می کشد ؟

جواب آزمایش hiv چقدر طول می‌کشد؟

ویروس HIV  (ویروس نقص ایمنی انسانی) به سلول های سیستم ایمنی حمله می کند و آن ها را از بین می برد. درنتیجه فرد به نوع خاصی از عوامل بیماری زا و سرطان مستعد می شود. این ویروس از طریق تماس با مایعات بدن فرد مبتلا منتقل می‌شود. اگر این ویروس کنترل نشود، می‌تواندمنجر به بیماری AIDS ایدز شود. این بیماری درمان قطعی ندارد، فرد مبتلا به ویروس، تا زمان مرگ آن را با خود دارد. البته  داروهایی وجود دارد که کمک می کند فرد زندگی راحت تر و طولانی تری داشته باشد و حتی ویروس را به دیگران انتقال ندهد. در ادامه نیز به تست اچ ای وی و پاسخ به سوال جواب آزمایش ایدز چقدر طول می کشد ؟ می پردازیم.

طبق آمار مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا بیش از 1.2 میلیون نفر در آمریکا مبتلا به ویروس hiv هستند. حدود 16 درصد (در ایران بیش از 50 درصد ) این افراد از ابتلای خود بی خبرند. این افراد درمانی دریافت نمی‌کنند و بدون اطلاع این ویروس را به دیگران انتقال می‌دهند. برطبق آمار 40 درصد از افراد جدید مبتلا شده، از افرادی این ویروس را دریافت کرده اند که، از ناقل بودن خود بی خبرند.

جواب آزمایش ایدز چقدر طول می کشد ؟

مدت زمان آماده شدن جواب آزمایش ایدز با توجه به روش انجام آزمایش متفاوت است. کیت خودارزیابی ایدز سریعترین جواب را به شما می دهد والایزا و PCR HIV باتوجه به برنامه آزمایشگاه بین 2 روز تا 2 هفته جوابدهی آن طول می کشد. در ادامه بیشتر در این باره توضیح می دهیم.

·       کیت خودارزیابی (rapid test) یا کیت رپیدتست ایدز

این تست در مراکز مشاوره بیماری‌های رفتاری بصورت رایگان انجام می‌شود. مبنای آن بر مبنای واکنش  آنتی بادی است. آنتی ژن مواد خارجی هستند که سیستم ایمنی را تحریک می کنند. آنتی ژن‌ها پس از ورود به بدن با تحریک سیستم ایمنی، باعث تولید آنتی بادی اختصاصی علیه خود می‌شوند. انجام این تست 15-20 دقیقه طول می‌کشد. این کیت را می توانید از قسمت فروشگاه بصورت محرمانه تهیه کنید.

خرید کیت ایدز

·       آزمایش الایزا ( Elisa )

این تست نیز برمبنای واکنش آنتی ژن و آنتی بادی انجام می‌شود و درواقع آنتی بادی‌های علیه ویروس hiv را در خون را شناسایی می‌کند. این تست در آزمایشگاه های تشخیص طبی قابل انجام است. فرایند آزمایش حدود 6 ساعت طول می‌کشد ولی با توجه به برنامه کاری آزمایشگاه ممکن است جواب شما معمولا بین2 تا 10 روز پس از دادن نمونه خون حاضر شود.

·       تست ecl

این تست نیز بر مبنای واکنش آنتی‌ژن و آنتی بادی است. انجام این تست 2 تا 3 ساعت طول می‌کشد و چون در مقایسه با الایزا نیاز به نمونه استاندارد ندارد، آزمایشگاه می‌تواند طی همان دو تا حدود چهار ساعت جواب آزمایش ایدز شما را بدهد. همچنین ممکن است باتوجه به برنامه کاری یا نبودن کیت ، جواب آزمایش شما 7 تا 10 روز بعد حاضر شود.

· تست pcr

مخفف polymerase chain reaction با استفاده از ماده ژنتیکی ویروس و تکثیر آن انجام می شود. تست مقدار ویروس در خون را اندازه گیری می‌کند.این تست علاوه بر تشخیص وجود عفونت می‌تواند، مقدار ویروس در خون را نیز اندازه گیری کند. Pcr hiv معمولا در افراد علامت دار یا مواجه شده با ویروس درخواست می‌شود. انجام این تست 4 ساعت طول می کشد اما با توجه به تعداد نمونه‌های آزمایشگاه و برنامه کاری آن ممکن است جواب شما 1 تا 3 هفته بعد از نمونه گیری حاضر شود. چون نمیتوان برای یک نمونه آزمایش دستگاه آزمایش را راه اندازی کرد.

· تست وسترن بلات (Western blot test)

این تست براساس ماده پروتئینی ویروس است. معمولا برای تایید آزمایش های ایدز دیگر درخواست می‌شود که انجام آن حدود 24 ساعت به طول می‌انجامد.با توجه به اینکه در آزمایشگاه های محدودی انجام می‌شود. نتیجه این با توجه به برنامه آزمایشگاه، تست بین یک هفته تا یک ماه بعد آماده می شود.

اگر میخواهید در سریعترین زمان ممکن از وضعیت ابتلا به ایدز خود آگاهی یابید، میتوانید از کیت های خودارزیابی ایدز خانگی بصورت محرمانه استفاده کنید. در تهران کمتر از دو ساعت و بصورت پرداخت در محل به دستتان می رسد و جواب آن در 15 دقیقه آماده می شود.

منابع:

1. https://www.healthline.com/health/hiv-aids/tests

2. https://labtestsonline.org/tests/hiv-tests

3. https://www.hiv.gov/hiv-basics/staying-in-hiv-care/provider-visits-and-lab-test/lab-tests-and-results

این مطلب برایتان مفید بود؟
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *