هپاتیت

انتقال هپاتیت از طریق لب دادن

انتقال هپاتیت از طریق لب دادن

هپاتیت B شایع‌ترین عفونت جدیِ کبد در جهان است که معمولا از طریق رابطه جنسی منتقل می‌شود. برای انتقال این ویروس باید خون یا مایع منی فرد آلوده به ویروس به طور مستقیم در تماس با با خون، لایه غشای مخاطی آسیب‌دیده یا زخم باز در حال خون‌ریزی از بدن شخص سالم قرار گیرد. شرایط گفته‌شده در یک رابطه جنسی مقعدی یا واژینال محافظت‌نشده به‌راحتی محیا می‌شود. در ادامه نیز به بررسی انتقال هپاتیت از طریق لب دادن می پردازیم.

همچنین ویروس هپاتیت B می‌تواند از طریق تزریق مواد مخدر با استفاده از سوزن‌ مشترک، آسیب عمیق پوست بواسطه نیدل استیک شدن با سوزن آلوده، خالکوبی یا سوراخ کردن بدن با تجهیزات استریل نشده، انتقال خون (در کشوری که ویروس هپاتیتB در خون اهدایی بررسی نمی‌شود) و در دوران بارداری، حین زایمان به نوزاد منتقل شود (۱).

انتقال هپاتیت با لب دادن

مطالعات انجام شده برای بررسی انتقال ویروس هپاتیت از طریق بزاق و حین لب دادن، بیانگر این موضوع است که معمولا ویروس مذکور ازطریق بوسیدن عمیق فرانسوی منتقل نمی‌شود.

در یک آزمایش بر روی گیبون‌ها (میمون‌های دست دراز)، بزاق دو فرد مبتلا به بیماری هپاتیت به یک گیبون به شکل زیرجلدی منتقل شده و به 5 گیبون دیگر، بزاق به‌صورت خوراکی داده شد. نتایج نشان داد که انتقال بزاق افراد آلوده به هپاتیت به صورت زیرجلدی به گیبون، باعث فعال‌شدن سیستم ایمنی و مثبت‌شدن نتایج آزمایش آنتی‌ژن ویروس شده است. به بیان دیگر ویروس در این گیبون تکثیر شده و وی را آلوده کرده است. اما در خون گیبون‌های مورد آزمایش با بزاق خوراکی هیچ نشانه‌ای از ابتلا به ویروس هپاتیت B شناسایی نشد و آزمایش آنتی‌ژن و آنتی‌بادی ضدویروس در این گروه منفی گزارش شده است. به عبارتی انتقال هپاتیتB ازطریق خوراکی باعث آلودگی میمون‌ها نشده بود. این مطالعه نشان می‌دهد ابتلا به ویروس هپاتیتB از طریق بزاق و به شکل خوراکی، ممکن نیست (۲).

در چه صورت لب‌دادن منجر به انتقال هپاتیتB می‌شود؟

از نظر تئوری اگر بزاق دهان فرد مبتلا به‌وسیله مسواک، خلال‌دندان یا هر ابزار دیگری با خون لثه یا خون زخم‌های دهانی وی مخلوط شود و در دهان و لب‌های طرف مقابل تبخال یا زخم باز دارای خون‌ریزی وجود داشته باشد، انتقال هپاتیتB ممکن است. درواقع تنها در این شرایط است که یک بوسه عمیق با احتمال پایینی می‌تواند منجر به انتقال ویروس شود (۳).

انتقال ویروس هپاتیت از طریق لب دادن در دو فرد مبتلا به هپاتیت در کشور ژاپن گزارش‌ شده‌است. درواقع، بررسی توالی ژنوم ویروس در این دونفر نشان داده که ساختار ویروس کاملا یکسان است. و ازآنجایی که دو فرد گفته‌شده غیر از بوسه عمیق، رابطه جنسی واژینال و مقعدی نداشتند، به احتمال بالایی ویروس از طریق بزاق در یک بوسه عمیق منتقل شده است.

مقاله مرتبط:آزمایش هپاتیت برای استخدام

ویروس هپاتیت B از طریق غذا، آب، ظروف غذاخوری مشترک، شیردهی نوزادان، در آغوش گرفتن، بوسیدن معمولی، سرفه، عطسه یا دست دادن با افراد مبتلا به بیماری هپاتیت، منتقل نمی شود (۴). در هر سال حدود 1.5 میلیون نفر جدید به این ویروس مبتلا می‌شوند و طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی (WHO) در سال 2019 تنها 10% از افراد مبتلا به هپاتیت B از وضعیت بیماری خود در مرحله حاد آگاه بوده‌اند.

تنها راه تشخیص این عفونت در مرحله حاد، انجام آزمایش غربالگری است. با انجام آزمایش‌ آنتی‌ژن سطحی ویروس هپاتیتB (آزمایش HBSAg) به روش الایزا یا استفاده از کیت‌های خودارزیابی هپاتیت، می‌توان از فعال‌بودن بیماری هپاتیتB آگاه شد (۵).

منابع:

https://www.nhs.uk/conditions/hepatitis-b/
https://www.jstor.org/stable/30112852

3.https://www.cambridge.org/core/journals/infection-control-and-hospital-epidemiology/article/clinical-guideline-inconsistency-regarding-the-prevention-of-hepatitis-b-and-c-virus-transmission/4BF121562FDF3432E2ED6C0B937F484A

https://health.mo.gov/living/healthcondiseases/communicable/hepatitisb/
https://www.healthline.com/health/hepatitis-b#diagnosis

این مطلب برایتان مفید بود؟
[کل: 1 میانگین: 1]

یک نظر در “انتقال هپاتیت از طریق لب دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *