ایدز

زنده ماندن ویروس ایدز در جوهر تاتو

آیا ویروس ایدز در جوهر تاتو زنده میماند؟

در  ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV) عامل به‌وجود‌آورنده عفونت اچ‌آی‌وی و درمراحل شدیدتر، ایدز، است. این ویروس معمولا ازطریق خون آلوده، رابطه جنسی محافظت نشده، سرنگ آلوده و مشترک برای تزریق مواد مخدر و از مادر به نوزاد منتقل می‌شود. در صورت عدم تشخیص و درمان عفونت‌HIV، بیماری به مرحله کشنده و خطرناک خود به‌نام ایدز (سندرم نقص ایمنی اکتسابی) وارد می‌شود (۱). ما در این مقاله به بررسی زنده ماندن ویروس ایدز در جوهر تاتو خواهیم پرداخت.

انتقال ویروس ازطریق تاتو و خالکوبی

از نظر تئوری انتقال ویروس مذکور ازطریق استفاده از سوزن‌های مشترک و تجهیزات غیراستریل در انجام تاتو و خالکوبی، ممکن است؛ هرچند این اتفاق به ندرت رخ می‌دهد. درواقع سوزن‌های خالکوبی و تاتو با خون افراد در تماس هستند، اما مقدار خون گفته‌شده بسیار کم است و HIV نمی‌تواند مدت‌زمان زیادی در خارج از بدن انسال فعال و زنده بماند. در شرایط محیطی عادی و در خون خشک‌شده، بیش از ۹۰ درصد از ویروس‌های ایدز در  یک ساعت اول غیر فعال می‌شوند (۲). زنده ماندن ویروس ایدز در جوهر تاتو با توجه به تعداد ویروس موجود در خون افراد متفاوت است.

تاکنون انتقال ویروس ایدز از طریق جوهر تاتو گزارش نشده است. اغلب رنگ‌های مورد استفاده در جوهر تاتو بر پایه اتانول هستند و اتانول از جمله محلول‌های هستند که می‌تواند ویروس ایدز را از بین ببرد. بنابراین باوجود ممکن بودن انتقال ویروس اچ‌آی‌وی ازطریق تاتو با وسایل غیر استریل و مشترک، تحقیقات مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا (CDC)، هیچ مورد شناخته‌شده‌ای از ابتلا به ویروس ایدز از این راه، گزارش نکرده است (۳).

مقاله مرتبط:انتقال ایدز از طریق خراش پوست

انجام خالکوبی در زندان‌ها

تجهیزات مشترک برای انجام خالکوبی بیشتر در زندان‌ها مورد استفاده قرار گرفته و به دلیل علاقه زیاد به خالکوبی در زندانیان، این عمل بیشتر به وسیله سوزن یا سنجاق همراه با جوهر خودکار‌های توپی انجام می‌شود (خالکوبی زندان‌خانه‌ای).در این روش سوزن‌ها عمیق‌تر وارد پوست افراد شده و امکان آلودگی و انتقال ویروس ایدز بیشتر است.

علاوه بر ویروس ایدز، استفاده از سوزن و جوهر مشترک در تاتو می‌تواند باعث انتقال ویروس هپاتیت B و هپاتیت C شود. برخلاف ویروس ایدز، ویروس هپاتیت می تواند چندین روز در جوهر فعال باقی بماند (۴).

تکنسین‌های مسئول تاتو و خالکوبی در صورت آلوده شدن دست بدون دستکش با جوهر تاتو، نباید نگران ابتلا به ویروس ایدز باشند، ویروس نمی‌تواند از تماس با پوست سالم و بدون زخم های خونریزی دهنده منتقل شود. علاوه بر این مدت زمان زنده ماندن ویروس ایدز در جوهر تاتو بسیار محدود است.

در صورت بروز علایم شبیه آنفلوانزا در ۴ تا ۶ هفته بعد از انجام تاتو، تنها راه اطمینان از عدم ابتلا به این عفونت‌، انجام آزمایش است. علائم این بیماری در مرحله اولیه با توجه به وضعیت سیستم ایمنی افراد غیر اختصاصی و متفاوت بوده و در برخی ممکن است هیچ علامتی بروز نکند.

منابع:

  1. https://www.alienstattoo.com/amp/the-bloody-ink-is-there-a-link-between-tattoos-and-hiv
  2. https://www.healthline.com/health/how-long-does-hiv-live-outside-the-body#bottom-line
  3. https://www.cdc.gov/hiv/basics/hiv-transmission/ways-people-get-hiv.html
  4. https://www.ohtn.on.ca/rapid-response-61-hiv-risks-associated-with-tattooing-piercing-scarification-and-acupuncture/

 

این مطلب برایتان مفید بود؟
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *