ایدز

نوع گلو درد در ایدز

نوع گلو درد در ایدز

تخمین زده شده، تا 80% از افرادی که به عفونت‌ اچ‌ای‌وی مبتلا می‌شوند، در دو ماه اول ابتلا به عفونت‌ علائمی شبیه آنفولانزا را تجربه می‌کنند. تب بالا و گلو درد از علائم شایع در این مرحله از بیماری است (۱). شباهت علائم مرحله اولیه بیماری ایدز به بیماری آنفلوانزا و ترس از  انگ و تبعیض در صورت مبتلا بودن به HIV، باعث شده که افراد به علایم مرحله اولیه بیماری توجه نکنند (۲).

علت و نوع گلودرد در ایدز

شایع ترین علت گلودرد (فارنژیت)،  عفونت ویروسی مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا است که خود‌به‌خود برطرف شده و نیازی به دارودرمانی ندارد. گلو درد در ایدز به دنبالِ واکنش‌ سیستم ایمنی بدن به ویروس اچ‌آی‌وی یا در اثر عفونت‌های قارچی مانند کاندیدیازیس بروز می‌کند.

در حالت طبیعی مخمر‌های کاندیدا در دهان افراد وجود دارد اما بیماری ایجاد نمی‌کنند. کاهش توانایی سیستم ایمنی در مقابله با میکروب‌ها باعث به وجود آمدن ضایعاتی توسط این مخمرها در دهان شوند‌ (۳).

در صورت عدم درمان بیماری ایدز در مراحل پایانی بیماری، سیستم ایمنی توانایی مبارزه با میکروب‌هایی که تا قبل از آن به راحتی مهار می‌شند را نداشته و عوامل فرصت‌طلب باعث بروز عارضه‌های شدید و طولانی‌مدت می‌شوند. یک نوع گلو درد در این مرحله بر اثر عارضه برفک دهان و توسط مخمر کاندیدیا آلبیکنس ایجاد می‌شود. درواقع این بیماری در ۸۰ تا ۹۰ درصد افراد HIV مثبت، درصورت عدم درمان بروز پیدا می‌کند. برفک دهان باعث ایجاد لکه‌هایی سفید یا قرمز رنگ  بر روی لثه، گلو و مری می‌شود.

کاندیدیازیس مری یک بیماری جدی محسوب می‌شود که عفونتی بین گلو و معده را به‌وجود آروده و بلعیدن مواد غذایی را  برای افراد مبتلا دردناک می‌کند. علائم شایع کاندیدیازیس مری در مرحله پایانی بیماری‌ ایدز شامل دردگلو،  مشکلات تنفسی، افزایش خلط، سرفه های مداوم و صدای خشن است.

چه زمانی گلو درد می تواند نگران کننده باشد؟

گلو درد ناشی از رابطه جنسی دهانی به خودی خود نشان‌دهنده ابتلا به عفونت HIV نیست. لایه مخاطی بافت گلو نسبت به بافت داخلی واژن و مقعد ضخیم‌تر است و احتمال انتقال ویروس از طریق رابطه جنسی دهانی بسیار کم است (۴). نوع گلو درد در ایدز و  دیگر علائم عفونت اچ‌ای‌وی غیراختصاصی هستند و تشخیص بیماری با توجه به این علائم امکان‌پذیر نمی‌باشد. برخی افراد ممکن است این نشانه‌ها را در مراحل اولیه بیماری تجربه کنند.

روابط جنسی محافظت نشده مقعدی، واژینال و استفاده از سوزن مشترک برای تزریق مواد مخدر از مهم‌ترین راه‌های انتقال اچ‌آی‌وی است. درصورت بروز علائم شبیه آنفلوانزا در افرادی که در معرض راه‌های انتقال ویروس اچ‌آی‌وی قرار گرفته‌اند، تنها راه تشخیص قطعی انجام آزمایش اچ‌ای‌وی ۲۳ تا ۹۰ روز پس از برخورد احتمالی با ویروس است.

قابل ذکر است که تشخیص عفونت اچ‌ای‌وی بلافاصله پس از ابتلا به بیماری، با هیچ روش آزمایشگاهی امکان‌پذیر نمی‌باشد. درواقع ایدز داری یک دوره پنجره است که در این دوره بدن شروع به تولید پروتئین‌هایی به نام آنتی‌بادی علیه ویروس HIV می‌کند. بعد از دوره پنجره، تعداد ویروس و آنتی‌بادی‌های تولیدشده بر ضد ویروس به سطحی رسیده که قابل تشخیص بوده و می‌توان آن را با روش‌های آزمایشگاهی مانند کیت‌های خودارزیابی ایدز شناسایی کرد.

منابع:

  1. https://www.nhs.uk/conditions/hiv-and-aids/symptoms/
  2. https://www.shimclinic.com/singapore/hiv-sore-throat
  3. https://www.healthline.com/health/hiv/oral-thrush-hiv
  4. https://www.aidsmap.com/about-hiv/oral-sex-and-risk-hiv-transmission

 

این مطلب برایتان مفید بود؟
[کل: 0 میانگین: 0]

2 نظر در “نوع گلو درد در ایدز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *