ایدز

احتمال انتقال ایدز از مرد به مرد

احتمال انتقال ایدز از مرد به مرد

برای اولین بار در ژوئن 1981 در ایالات متحده، جزئیات بیماری ایدز توسط مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های آمریکا (CDC) منتشر شد. اولین موارد ابتلا به این بیماری  در مردان همجنسگرا و مصرف‌کنندگان مواد مخدر گزارش شده‌ است. این بیماری در دهه 1980 بشدت در مردان همجنسگرا گسترش یافت و با گسترش اینترنت و راه‌اندازی سایت‌های دوست‌یابی، پیدا کردن شرکای جنسی جدید در میان هم‌جنس بازان راحت‌تر شد و این موضوع باعث شیوع بیشتر ویروس ایدز در بین مردان همجنسگرا شد. در آن زمان، ایدز با نام طاعون همجنسگرایان نیز شناخته می‌شد (1). در ادامه نیز به بررسی احتمال انتقال ایدز از مرد به مرد می پردازیم.

اکثر مردان همجنسگرای مبتلا به ایدز، از طریق تماس جنسی به ویژه رابطه جنسی مقعدی، به این ویروس مبتلا شده‌اند.  رابطه جنسی مقعدی خطرناک ترین نوع رابطه جنسی برای ابتلا یا انتقال ویروس اچ‌آی‌وی است.در  این نوع از رابطه جنسی، فرد مفعول (پذیرنده) نسبت به فرد فاعل ۱۰ تا ۱۵ برابر بیشتر در معرض خطر ابتلا به ویروس اچ‌آی‌وی است.

همچنین رابطه جنسی در بین مردان همجنس‌گرا باعث افزایش بیماری‌های مقاربتی در این افراد شده و وجود بیماری‌های مقاربتی احتمال ابتلا به ایدز را افزایش می‌دهد. استفاده از کاندوم یا مصرف داروهای پیشگیری ایدز (داروهایPEP)، احتمال انتقال از مردی به مرد دیگر و احتمال ابتلا به بیماری‌های مقاربتی را کاهش می‌دهد (۲).

بر اساس گزارش‌های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC)، 70 درصد از کل موارد جدید ابتلا به ایدز در سال 2019، مردان همجنس‌گرا یا دوجنسه بوده‌اند. همچنین به گزارش این سازمان، در سال 2018 میزان ابتلا مردان به بیماری‌های مقاربتی سفلیس و سوزاک از زنان بیشتر بوده است (۱).

چرا احتمال انتقال ایدز از مرد به مرد در رابطه مقعدی بیشتر است؟

از دلایل اصلی که خطر ابتلا به ایدز در رابطه مقعدی را بیشتر می‌کند ، ساختار  رکتوم (قسمت انتهایی راست روده که به مقعد متصل می‌شود) است. درواقع دیواره داخلی واژن با لایه‌ای متراکم از سلول‌ها پوشانده شده و دیرتر دچار آسیب‌دیدگی می‌شود؛ بنابراین نوعی مقاومت دربرابر ورود ویروس به بدن وجود دارد. اما دیواره داخلی راست روده تنها یک ردیف از سلول‌های مذکور را دارد و درنتیجه ویروس HIV به راحتی وارد بدن می‌شود.

به عبارت دیگر، از آنجایی که بافت‌ رکتوم نسبت به واژن نازک‌تر و بیشتر مستعد زخمی شدن است؛ ویروس اچ‌آی‌وی راحت‌تر از سد سلول‌های پوششی عبور کرده و خود را به  غدد لنفاوی داخل رکتوم (پلاک‌های پی‌یر ،Peyer’s ‌Patches) می‌رساند.  در غدد لنفاوی، تعداد زیادی از گلبول‌های سفید سیستم ایمنی به نام سلول‌های CD4 T حضور دارن که بهترین میزبان برای ویروس اچ‌آی‌وی و تکثیر آن می‌باشند. ویروس به وسیله سلول های CD4 به سرعت در بدن گسترش پیدا می‌کند.

مطالعات انجام‌شده بر نمونه‌های حیوانی نشان داده‌ اند که ویروس اچ‌آی‌وی پس از ورود به رکتوم، در صورت آسیب‌دیدگی دیواره آن، می‌تواند طی یک ساعت سیستم ایمنی بدن را آلوده کرده و پس از 24 ساعت، در سراسر بدن پخش شود (۳).

افزایش احتمال انتقال ایدز از مرد به مرد به واسطه مصرف مواد مخدر

قوانین و فرهنگ کشورها (به‌ویژه در کشورهای درحال توسعه) و انگ از طرف جامعه باعث انزوا و افسردگی افراد همجنسگرا و به دنبال آن، استفاده از مواد مخدر و مشروبات الکلی می‌شود. در این صورت احتمال روابط جنسی پر خطر بخاطر رفتارهای احساسی و هیجانی بیشتر می‌شود و افراد در خطر ابتلا به ایدز قرار می‌گیرند. حتی ممکن است احتمال استفاده از سرنگ مشترک برای تزریق مواد مخدر بیشتر شود.

آزمایش غربالگری ایدز در بین افراد همجنسگرا به دلیل انگ و تبعیض از طرف جامعه، کمتر انجام می‌شود. بنابراین، این افراد در صورت ابتلا از داروهای لازم استفاده نکرده و احتمال انتقال ویروس HIV در بین همجنس‌گراها با داشتن شرکای جنسی جدید بیشتر می‌شود (۴).

منابع:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3492719/
  2. https://www.cdc.gov/hiv/group/gender/men/index.html
  3. https://www.verywellhealth.com/why-do-gay-men-have-an-increased-risk-of-hiv-3132782
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3492719/

 

این مطلب برایتان مفید بود؟
[کل: 0 میانگین: 0]

یک نظر در “احتمال انتقال ایدز از مرد به مرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *