زمان جواب آزمایش ایدز

آزمایش HIV یا human immunodeficiency virus وجود ویروسی با­ همین نام را در بدن بررسی می­‌کند. این ویروس به سلول­‌های سیستم‌ایمنی آسیب زده و توانایی بدن در مقابله با انواع بیماری و عفونت­‌ها را کاهش می­‌دهد. درصورتی­‌که این وضعیت درمان نشود، اچ آی وی به‌­تدریج تکثیر شده وسلول­‌های بیش‌تری را درگیر می­‌کند و درنهایت منجر به ایدز یا سندرم ایمنی اکتسابی می­‌شود. درحال حاضر، درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد اما  داروهای موجود می­‌توانند روند پیشرفت بیماری را کند کرده و اکثر افراد مبتلا را قادر به زندگی سالم و طولانی سازند (1،2).

چه‌­موقع نیاز به انجام آزمایش ایدز است؟ 

ویروس HIV ازطریق ارتباطات جنسی، خون و از مادر به کودک (در دوران بارداری، هنگام تولد یا شیردهی) منتقل می­‌شود. به توصیه CDC، نیاز است تمامی افراد بین 13 تا 64 سال، به‌­ویژه افرادی که در ریسک بیش‌­تری برای این بیماری قرار دارند، حداقل یک‌­بار آزمایش HIV را انجام دهند. شرایط زیر، خطر ابتلا به این بیماری و درنتیجه لزوم انجام تست را بالا می­‌برند:

داشتن بیش‌­از یک شریک جنسی

رابطه­‌جنسی محافظت­‌نشده با فردی که ممکن است آلوده به HIV باشد، شامل افرادی که از سابقه‌­جنسی آن­ها اطلاعی ندارید.

تزریق دارو با سوزن یا سرنگ مشترک

انجام تست سل، هپاتیت یا نوعی بیماری­ مقاربتی مانند سیفلیس، سوزاک، کلامیدیا یا تبخال در گذشته یا درحال حاضر.

رابطه‌­جنسی با فردی که ممکن است یکی از موارد فوق را شامل شود (3)

نکته کلیدی در این بیماری، تشخیص به‌­موقع است که می­‌تواند طول عمر فرد مبتلا را به یک طول عمر طبیعی رسانده و آمار مرگ‌ومیر در اثر ایدز را کاهش دهد. بنابراین اگر فکر می­‌کنید که ممکن است به این ویروس آلوده شده باشید، باید آزمایش‌­های مربوطه را پیگیر شوید.

انواع تست­‌های تشخیصی و زمان جواب آزمایش ایدز

تست های مبتنی بر آنتی بادی/آنتی ژن (الایزا): در این گروه از تست­‌ها،­ آنتی‌­بادی و آنتی‌­ژن های HIV همراه­ باهم در خون سنجیده می­‌شوند. آنتی‌­ژن، نوع خاصی از پروتئین­‌های ساختاری ویروس است که باعث تحریک سیستم  ایمنی می­‌شود و آنتی‌بادی، ترکیبی است که بدن در پاسخ به آنتی‌ژن ترشح کرده و در از بین بردن عوامل بیماری‌­زا نقش دارد. در این روش تشخیصی اچ آی وی که به آن الایزا نیز گفته می‌شود، آنتی‌­بادی‌­های ترشح­‌شده علیه ویروس، پس از گذشت 4 هفته الی 3 ماه از ابتلای فرد به بیماری سنجیده می­‌شوند. معمولا نتایج آزمایش پس از 5 روز تا 2 هفته آماده می‌باشد.

آزمایش اسید نوکلئیک (NAT): این آزمایش که با نام تست RNA یا HIVPCR نیز شناخته می‌­شود، شمار ویروس­‌های موجود در بدن را اندازه­‌گیری می‌­کند. تست NAT می­‌تواند تنها 10 روز پس از مواجه با ویروس، مورد استفاده قرار گیرد؛ اما به‌­شدت گران است و معمولا کاربرد عمومی ندارد. اغلب از این تست برای بررسی روند بیماری در فرد مبتلا استفاده می­‌شود. نتایج تست، به‌طورمعمول بین یک تا سه هفته پس از انجام آزمایش، اعلام می‌شود. 

کیت­‌های تشخیصی در خانه: این نوع آزمایش به‌­سادگی و درخانه انجام می­‌شود. کیت­‌های تشخیصی وجود یا عدم وجود ویروس اچ آی وی، در خون یا مایعات دیگری از بدن فرد را اندازه‌­گیری می­‌کنند. شما می‌­توانید این کیت‌­ها را به­‌شکل آنلاین خریداری کنید. پس از انجام تست، حدود 15 تا 20 دقیقه زمان لازم است تا جواب مشخص شود. باید دقت کرد که در انجام این نوع تست، نیاز است حداقل 45 روز از زمان ابتلای احتمالی فرد گذشته باشد تا نتیجه به‌اشتباه، منفی اعلام نشود. (3،4)

تفسیر نتایج آزمایش 

نتیجه مثبت آزمایش، بدین معنا است که  آثاری از ویروس HIV در شما دیده شده­ و نیاز است آزمایش­‌های بعدی برای تایید انجام شوند. باید دقت کرد که نتیجه مثبت، به‌­معنای مبتلا بودن شما به ایدز نیست. درواقع ایدز پیشرفته‌­ترین مرحله بیماری است و درمانِ به­‌موقع می‌­تواند از بروز این مرحله جلوگیری کند. نتیجه منفی آزمایش، به‌­معنای عدم مشاهده این ویروس و آثار آن در بدن شما است. گاهی شش ماه زمان نیاز است تا آنتی­‌بادی کافی تولید شده و نتیجه‌­ی قطعی مشخص شود. بنابراین اگر 3 ماه یا کمتر، از زمان ابتلای احتمالی شما می­‌گذرد و نتیجه آزمایش منفی است، بهتر است پس از گذشت 6 ماه از حادثه مدنظر، مجدد آزمایش دیگری انجام داده و از وضعیت خود اطمینان کامل پیدا کنید (3).

منابع:

1. https://www.nhs.uk/conditions/hiv-and-aids/

2. https://www.healthline.com/health/hiv-aids

3. https://www.webmd.com/hiv-aids/hiv-aids-screening

4. https://medlineplus.gov/lab-tests/hiv-screening-test/

 

تاریخ انتشار : یکم خرداد ۱۴۰۱

مشاهده جزییات و خرید اینترنتی انواع کیت کیت هپاتیت B و C کیت ایدز


مقاله های مرتبط