آزمایش ایدز در خانه

ایدز یا سندرم نقص ایمنی اکتسابی یک بیماری مزمن است که به واسطه فعالیت ویروسی به نام HIV ایجاد می‌شود. HIV یا به‌طور کامل‌تر human immunodeficiency virus به سلول‌های سیستم ایمنی آسیب زده و درنتیجه توانایی بدن در مقابله با انواع بیماری‌ها را پایین می‌آورد. این بیماری یک عفونت مقاربتی است که از طریق روابط جنسی منتقل می‌شود. به علاوه، ویروس مدنظر درنتیجه‌ی تماس با خون آلوده و از مادر به کودک (در دوران بارداری، زایمان یا شیردهی) نیز انتقال پیدا می‌کند (1).

تشخیص HIV

نکته کلیدی در این بیماری، تشخیص به‌­موقع است که می­‌تواند طول عمر فرد مبتلا را به یک طول عمر طبیعی رسانده و آمار مرگ و میر را کاهش دهد. در ادامه با سه نوع اصلی آزمایش‌های مربوط به تشخیص اچ آی وی آشنا می‌شویم:

§       آزمایش­ مبتنی بر آنتی‌بادی: زمانی­‌که بدن درمعرض عامل خارجی قرار می­‌گیرد، سیستم ایمنی شروع به ترشح پروتئین‌­هایی به ­نام آنتی‌­بادی می‌­کند که در ازبین بردن عوامل بیماری‌­زا نقش دارند. در این تست،­ آنتی‌­بادی‌­های ترشح­ شده علیه ویروس HIV در خون یا بزاق فرد سنجیده می‌­شوند. البته توانایی تشخیص ویروس، بلافاصله پس از ورود آن به بدن وجود ندارد و نیاز است مدت زمانی سپری شود تا سطح آنتی‌­بادی­ به میزان قابل قبولی برسد.

§       آزمایش­ مبتنی بر آنتی‌­ژن/ آنتی­‌بادی: در این تست،­ آنتی‌­بادی و آنتی‌­ژن‌های HIV همراه­ باهم در خون سنجیده می‌­شوند. آنتی‌­ژن بخشی از ویروس است که باعث تحریک سیستم  ایمنی می‌­شود. معمولا این آزمایش می­‌تواند ویروس را در عرض 2 تا 6 هفته پس از عفونت تشخیص دهد و از رایج­‌ترین انواع آزمایش اچ آی وی است.

§       بررسی تعداد ویروس HIV: میزان ویروس موجود در بدن را  اندازه‌­گیری می­‌کند که می­‌تواند بلافاصه پس از قرار گرفتن فرد در معرض بیماری مورد استفاده قرار بگیرد و نیاز به گذشت زمان نیست. این آزمایش به‌­شدت گران بوه و معمولا کاربرد عمومی ندارد. اغلب از این تست برای بررسی روند بیماری در فرد مبتلا استفاده می­‌شود. (2)

آزمایش ایدز در خانه

در گذشته تنها روش ممکن برای انجام تست HIV، مراجعه به مطب یا بیمارستان بود؛ اما خوشبختانه امروزه این امر تسهیل شده و افراد می‌توانند در خانه، به وسیله‌ کیت‌های تشخیصی و تنها در 30 دقیقه از وضعیت خود آگاه شوند. این گروه از آزمایشات، تست‌های تشخیصی سریع یا رپید تست نام دارند.

برای انجام این آزمایش تنها نیاز است پس از تهیه کیت، مقدار بسیار کمی از خون انگشت اشاره خود را بر روی کیت ریخته و منتظر مشخص شدن نتیجه باشید. نمایش یک خط به‌معنای منفی بودن شخص برای HIV  است و دو یا سه خط، مثبت تلقی می‌شود (1).

 

منابع:

1. https://www.healthline.com/health/hiv-aids/home-rapid-test#the-process

2. https://medlineplus.gov/lab-tests/hiv-screening-test/

 

 

تاریخ انتشار : سی و یکم مرداد ۱۴۰۱

مشاهده جزییات و خرید اینترنتی انواع کیت کیت هپاتیت B و C کیت ایدز


مقاله های مرتبط