علائم ایدز در زنان

اغلب علائم ایدز در زنان و مردان یکسان است، اما ممکن است تفاوت­هایی بین علائم هر جنسیتی وجود داشته باشد. علائم اولیه HIV ممکن است خفیف باشد و به راحتی نادیده گرفته شود، اما حتی بدون علائم قابل توجه، یک فرد HIV مثبت همچنان می­تواند ویروس را به دیگران منتقل کند؛ این یکی از دلایل متعددی است که چرا برای افراد مهم است که وضعیت HIV خود را بدانند. پس بهتر است اگر شک دارید که مبتلا به ویروس HIV هستید، حتما تست بدهید.

ویروس HIV و ایدز چیست؟

ویروس نقص ایمنی انسانی یا HIV به سیستم ایمنی بدن که به مبارزه با عفونت می­پردازد، حمله می­کند. بدون درمان، HIV می­تواند منجر به ایدز (سندرم نقص ایمنی اکتسابی) شود. در آغاز اپیدمی ایدز در دهه 1980، افرادی که به HIV آلوده شده بودند به سرعت به سمت بیماری­های جدی پیشرفت کردند. درمان‌های امروزی به کاهش میزان ویروس در خون کمک می‌کنند؛ بنابراین افرادی که HIV مثبت هستند می‌توانند سالم‌تر و طولانی‌تر زندگی کرده و لزوماً به ایدز پیشرفت نکنند.

تشخیص علائم HIV ممکن است سخت باشد. در طی یک یا دو ماه از ورود HIV به بدن، 40٪ تا 90٪ افراد علائمی شبیه آنفولانزا را تجربه می­کنند که به عنوان سندرم حاد رتروویروسی (ARS) شناخته می­شود. گاهی علائم HIV تا سال­ها یا حتی یک دهه پس از عفونت ظاهر نمی­شود. در ادامه برای شناخت بیشتر نشانه­های ایدز، به علائم ایدز در زنان اشاره کرده­ایم.

علائم بیماری ایدز در زنان چیست؟

نشانه­هایی که فقط در زنان اتفاق می­افتد و اغلب در مراحل پیشرفته­تر عفونت HIV وجود دارد بدین شرح است:

تغییر در دوره ماهانه

تغییراتی در دوره ماهانه زنان ممکن است رخ دهد، به طور مثال ممکن است خونریزی در این دوره خفیف‌تر یا شدیدتر شود. استرس یا بیماری­های مقاربتی که معمولا همراه اچ­آی­وی هستند، می­توانند باعث به وجود آمدن چنین مشکی شود.

تغییر در دوره ماهانه زنان مبتلا به ایدز ممکن است به دلیل اثرات ویروس بر روی سیستم ایمنی و در نتیجه تغییر هورمون‌های فرد نیز رخ دهد.

درد زیر شکم و بیماری التهابی لگن

نشانه دیگر که جزو علائم ایدز در زنان به حساب می­آید، درد زیر شکم است. این مورد یکی از نشانه­های عفونت رحم، تخمدان­ها و لوله­های فالوپ است که به آن بیماری التهابی لگن (PID) نیز می­گویند. PID همچنین می­تواند با موارد زیر همراه باشد:

·         ترشحات غیرمعمول واژن

·         تب

·         پریودهای نامنظم

·         درد هنگام رابطه جنسی

·         درد در قسمت بالای شکم

عفونت­های قارچی واژن

عفونت­های قارچی واژن در بسیاری از زنان مبتلا به HIV دیده می­شود؛ گاهی زنان دارای ایدز چندین بار در سال به این بیماری­ها مبتلا می­شوند. هنگامی که فردی به عفونت قارچی مبتلا شود، می­تواند موارد زیر را داشته باشد:

·         ترشحات سفید غلیظ از واژن

·         درد هنگام رابطه جنسی

·         درد هنگام ادرار کردن

·         سوزش یا درد واژن

تورم غدد لنفاوی

تورم غدد لنفاوی بعد از عفونت حاد می­تواند یکی از اولین علائم ایدز در زنان باشد. به دنبال عفونت حاد HIV، ویروس همچنان به تکثیر خود (اما با سرعت کمتری) ادامه می­دهد. بعد از عفونت حاد ممکن است گردن دقیقاً زیر فک و پشت گوش متورم شود. تورم می­تواند مشکلاتی را در بلع به وجود آورد و ممکن است از چند روز تا چند ماه ادامه پیدا کند.

کاهش وزن سریع

اگر فردی درمان HIV را دریافت نکند، این ویروس می­تواند باعث تهوع، اسهال، جذب ضعیف غذا و کاهش اشتها شود. هر یک از این مسائل می­تواند باعث کاهش وزن سریع فرد شود.

تغییرات در خلق و خو

گاهی اوقات، پیشرفت ایدز می­تواند باعث تغییرات خلقی و اختلالات عصبی در زنان شود. این مورد ممکن است شامل افسردگی باشد که می­تواند باعث احساس ناامیدی و غمگینی شدید شود. افراد همچنین ممکن است استرس و از دست دادن حافظه را تجربه کنند.

تغییرات پوستی

یکی از علائم ایدز در زنان می­تواند وجود لکه­های غیرعادی بر روی پوست باشد. این لکه­ها ممکن است قرمز، صورتی، قهوه­ای یا بنفش باشند. این لکه­ها ممکن است در داخل دهان، پلک­ها یا بینی ظاهر شوند. زخم­ها همچنین می­توانند روی دهان، اندام تناسلی یا مقعد دیده شوند.

درمان و جلوگیری از علائم ایدز در زنان

درمان با داروهای ضد رتروویروسی می­تواند پیشرفت ویروس را کند یا متوقف کند. البته حتی بدون درمان، برخی از افراد تا یک دهه پس از عفونت اولیه علائم اضافی را تجربه نمی­کنند؛ به طور کلی تشخیص زود هنگام ابتلای به ویروس HIV می­تواند از بروز علائم ایدز در زنان و مردان جلوگیری کند. برای تشخیص ویروس HIV لازم است در آزمایشگاه تست مختص به آن را بدهید یا از کیت­های تشخیص استفاده کنید.

 

منابع:

http://www.idph.state.il.us/about/womenshealth/factsheets/aid.htm

https://www.webmd.com/hiv-aids/hiv-symptoms-men-women

https://www.medicalnewstoday.com/articles/323835#hiv-symptoms

 

تاریخ انتشار : سیم تیر ۱۴۰۱

مشاهده جزییات و خرید اینترنتی انواع کیت کیت هپاتیت B و C کیت ایدز


مقاله های مرتبط