ایدز

بیماری ایدز از کجا شروع شد؟

بیماری ایدز از کجا شروع شد؟

ایدز دراثر فعالیت ویروسی به نام HIV، به وجود می‌آید. این ویروس به سیستم ایمنی بدن حمله کرده و باعث اختلال در عملکرد آن می‌شود. درصورتی‌که بیماری کنترل نشود، پیشرفت کرده و درنهایت سندرم نقص ایمنی اکتسابی یا ایدز را به‌وجود می‌آورد. متاسفانه، درحال حاضر، درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد، اما داروهای موجود می‌توانند روند بیماری را بسیار کند کرده و طول عمر فرد مبتلا را به یک طول عمر طبیعی برسانند. 

درواقع امروزه، افراد مبتلا به HIV که درمان موثری را دریافت می­‌کنند، می‌­توانند زندگی طولانی و سالمی داشته و از شرکای جنسی خود محافظت کنند. در ادامه به بررسی این موضوع که آیا بیماری ایدز از کجا شروع شد و مردم کشورهای مختلف را گرفتار کرد، می‌پردازیم.

HIV، نخستین بار کجا دیده شد؟

این ویروس برای اولین بار در آفریقا و در اوایل قرن بیستم، از شامپانزه‌­ها به انسان­‌ها منتقل شد. تا به امروز، اولین مورد شناخته شده عفونت HIV-1 در خون انسان، از نمونه‌ای است که در سال 1959 از مردی که در کینشاسا (در کنگوی بلژیکی) گرفته شد. 

اولین فرد مبتلا به ایدز، یک مرد پرتغالی معروف به سنهوره خوزه (Mr. Joseph) است که پس از مرگ، علت فوت وی بررسی شد. او شخصی بود که پس از تحقیق به عنوان اولین عفونت شناخته شده HIV-2 تأیید شد. گفته می‌شود که این مرد در سال 1966 در گینه بیسائو در معرض این بیماری قرار گرفته بوده است.

ویروس HIV از کجا آمده است؟

عفونت HIV در انسان از نوعی شامپانزه در آفریقای مرکزی نشات گرفته است. احتمالا نسخه شامپانزه‌­ای این ویروس (به نام ویروس نقص ایمنی میمون یا simian immunodeficiency virus :SIV) زمانی به انسان منتقل شد که انسان این شامپانزه‌­ها را برای گوشت شکار کرده و در این حین با خون آلوده آن‌ها تماس پیدا کرده است. مطالعات نشان می‌دهند که ممکن است اچ آی وی از اواخر دهه 1800 به انسان منتقل شده باشد. برای سال‌های متمادی، نوع انسانی HIV تنها در بخشی دورافتاده از آفریقا وجود داشت، ما با بهبود ارتباطات و طی دهه‌های اخیر، HIV به آرامی در سراسر آفریقا و سپس به سایر نقاط جهان حتی ایران گسترش یافت.

چگونه HIV به ایدز تبدیل می­‌شود؟

سلول­‌های CD4 نوع خاصی از سلول­‌های خونی هستند که نقش کلیدی در مبارزه بدن با بیماری­‌ها دارند و HIV این سلول­‌ها را از بین می­برد. به مرور با کشته شدن سلول‌­های CD4 بیشتر، سیستم ایمنی ضعیف‌تر شده و در نهایت وضعیتی به نام ایدز را به‌وجود می‌آورد. بنابراین ممکن است فرد سال‌ها قبل از ابتلا به ایدز، به عفونت اچ آی وی، مبتلا شده باشد. برای اطمینان میتوانید از کیت های خود ارزیبابی استفاده کنید.

داروهای ضد رتروویروسی برای درمان HIV و کاهش علائم ایدز

بسیاری از داروهای ضد رتروویروسی برای کنترل پیشرفت HIV تایید شده‌­اند. این داروها در جلوگیری از تکثیر ویروس اچ‌­آی‌­وی و تخریب سلول‌­های CD4 نقش دارند. داروهای مذکور به کاهش خطر ابتلا به عوارض عفونت hiv و ایدز و همچنین کاهش خطر انتقال ویروس به دیگران، کمک می‌کنند. 

ضد رتروویروس ها در هفت گروه قرار می‌گیرند:

  • مهارکننده‌­های نوکلئوزیدی رونوشت معکوس (NRTIs)
  • مهارکننده‌­های ترانس کریپتاز معکوس غیر نوکلئوزیدی (NNRTIs)
  • مهار کننده‌­های پروتئاز
  • مهارکننده­‌های همجوشی
  • آنتاگونیست‌­های CCR5 که به عنوان بازدارنده نیز شناخته می‌­شوند
  • مهارکننده­های انتقال رشته اینتگراز
  • مهار کننده­‌های attachment

منابع:

Pence GE (2008). “Preventing the Global Spread of AIDS”. Medical Ethics Accounts of the Cases That Shaped and Define Medical Ethics. New York, NY: McGraw-Hill. p. 330.

https://www.ecohealthalliance.org/2017/12/world-aids-day

https://www.hiv.gov/hiv-basics/overview/history/hiv-and-aids-timeline

https://www.healthline.com/health-news/how-aids-epidemic-actually-began

 

این مطلب برایتان مفید بود؟
[کل: 0 میانگین: 0]

یک نظر در “بیماری ایدز از کجا شروع شد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *