ایدز

دلایل عدم تمایل افراد به انجام آزمایش ایدز

دلایل عدم تمایل افراد به انجام آزمایش ایدز

تمام افراد باید آزمایش ایدز بدهند، چه علائم داشته باشند چه نداشته باشد چه رفتار پرخطر داشته باشند چه نداشته باشند. در خصوص دلایل عدم تمایل افراد به انجام آزمایش ایدز باید گفت همه افراد یعنی همه افراد، چون 60 تا 70 درصد مبتلایان به ایدز ( ایدز ؛ علائم، راه‌های انتقال، تشخیص و درمان و پاسخ به سوالات متداول ) در ایران از آلودگی خود اطلاعی ندارند و رفتار‌های پرخطر نیز در چند سال گذشته افزایش یافته است . در اینجا ما ده دلیل توجیه آزمایش ایدز ندادن را آورده ایم!

  • من از سوزن خوشم نمی آید و میترسم:

در جواب باید گفت برای انجام تست ایدز یک قطره خون بیشتر نیاز نیست و سوزن بسیار کوچکی است و اینقدر سریع است که دردی را متوجه نمی‌شوید. اگر دیر ایدز تشخیص داده شود صدها سوزن بیشتر باید بخورید. ( آموزش نحوه کار با کیت تست ایدز )

  • من نمیخواهم بدانم!

ندانستن شما چیزی را حل نمی‌کند و درمان فرد را سخت تر می‌کند و نزدیکان نیز در خطر بیشتری برای ابتلا هستند. افراد HIV مثبت که در سال اول تشخیص داده می‌شوند بسیار بیشتر از افرادی که در سال دهم تشخیص داده می‌شوند، عمر می‌کنن.

  • من در خطر ایدز نیستم. من خیلی بچه مثبتم

هرکسی که فعالیت جنسی دارد و داشته است، آرایشگاه ، تیغ مشترک ، تاتو ، انتقال خون داشته یا زالودرمانی را تجربه کرده و یا مدتی آسیب دیدگی و زخم پوست داشته بنوعی در خطر آلودگی است. ( راه‌های انتقال ویروس HIV  )

  • من تا حالا با کسی رابطه نداشتم که ایدز نداشته باشه!

اولا همیشه افراد بهت حقیقت شرایطشون رو نمی‌گویند دوما اغلب افراد از شرایط خودشون هم خبر ندارن! سوما افراد اچ آی وی مثبت خود اغلب قربانی هستند و ممکن است ناخواسته شما را آلوده کنند.

  • من سالم و خوشتیپ هستم و اصلا حس نمیکنم ایدز دارم!

پس از آلودگی با ویروس ایدز در هفته های دوم تا شش علائم بالینی غیر اختصاصی ایجاد می‌شود که این علایم ایدز ممکن است ظاهر نشود.

بعد از این علائم اولیه ویروس وارد مرحله کمون می‌شود و پنج تا پانزده سال ویروس مخفی است و فرد کاملا سالم بنظر می‌رسد. پانزده سال آزمایش ایدز ندادن سالانه یعنی پانزده سال فرصت برای آلوده کردن مردم و خانواده و فرزندان…

  • من با تعداد افراد کمی رابطه جنسی داشته ام

متاسفانه شما می‌توانید با اولین نفری که رابطه جنسی داشته اید از بد شانسی ایدز بگیرید. هرچقدر تعداد رابطه جنسی‌تان زیاد می‌شود باید بیشتر به فکر چک سالیانه ایدز خود باشید و یا هر موقع پارتنر جنسی خود را عوض می‌کنید باید حتما آزمایش ایدز دهید.

اگر فکر می‌کنید از نظر بلوغ به درجه ای رسیده‌اید که می‌توانید رابطه جنسی داشته باشید به همان اندازه هم باید مراقب ایدز باشید.

  • من خیلی سرم شلوغه. وقت نمی‌کنم

با کیت ایدز می‌توانید خودتان هر موقع وقت دارید آزمایش ایدز خود را انجام دهید کل فرایند آزمایش کمتر از 15 دقیقه طول می‌کشد و کاست کیت آزمایش با کیت مورد استفاده در مراکز مشاوره بیماری‌های رفتاری یکسان می‌باشد.

گذشته از این حرف‌ها اگر زمان برای رابطه جنسی دارید حتما زمانی نیز برای مراقب و چک خود از ایدز نیز دارید. می‌توانید قبل از سکس با کیت خانگی آزمایش ایدز خود و پارتنر خود را چک کنید.

  • من شنیده‌ ام این کیت اصلا دقیق نیست:

آزمایش ایدز اگر به موقع و بعد از دوره پنجره انجام شود با همه روش ها کاملا دقیق و قابل اعتماد است.

طبق پروتکل مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های آمریکا 45 روز پس از تاریخ احتمال آلودگی کیت ایدز معتبر است و بهتر است در سه ماهگی نیز تکرار شود.

کیت های ایدز در بسیاری از کشور‌ها شامل انگلیس، چین، آمریکا، آفریقای جنوبی و… در انواع برنامه‌های غربالگری ایدز استفاده می‌شوند و سال‌هاست استفاده از آن توسط WHO توصیه می‌شود.( مقاله: کیت خودارزیابی ایدز ) شما به هر روشی که دوست داری آزمایش ایدز بده، فقط آزمایش ایدز رو بده!

  • من باکره هستم!

تا حالا با هیچ کسی رابطه نداشتین؟ با هیچ مایع یا ترشح خون کسی تماس نداشته‌اید؟ مطمئن؟! خب تاتو نداشتید؟ یا هرگونه سوزن یا تیغ یا زالو یا نیدل استیک شدن؟ اکی خدا رو شکر ممکن است آزمایش نیاز نداشته باشین ولی اگه خواستین برنده باشین، سمت کار درست‌تر رو انتخاب کنید!

هیچ عذری برای آزمایش ایدز ندادن نیست.دلیل تاکید ما بر این موضوع، راحتی انجام دادن یک آزمایش و تست ایدز در مقابل سختی و بیماری خطرناک ایدز است.

درصد زیادی از افراد مبتلا از آلودگی خود خبر ندارند  ( آمار مبتلایان به ایدز در ایران )و این افراد بصورت ناخواسته باعث آلودگی پارتنر، زن ، شوهر و فرزندان خود می‌شوند و همه‌ی این مشکلات احتمالی در آینده را می‌توان با استفاده از یک آزمایش ساده ، از بین برد و پیشگیری کرد.

کجا آزمایش HIV انجام بدم؟

شما می‌توانید از پزشکتان درخواست کنید داخل دفترچه بیمه برایتان درخواست آزمایش ایدز بنویسد .فقط نکته مهم این است که حتما بگویید آزمایش ایدز وگرنه شما اگر بخاطر درد پای خود آزمایش انجام دهید نتیجه اون هیچ ربطی به ایدز ندارد.

مرکز مشاوره بیماری‌های رفتاری هم تست ایدز را انجام می‌دهند ولی در همه شهر‌ها این مراکز نیست. کیت ایدز و بنوعی کیت‌خانگی آزمایش ایدز هم هست که می‌توانید خودتان آزمایش ایدز خودتان را انجام دهید و بصورت آنلاین سفارش دهید تا بصورت محرمانه برایتان فرستاده شود.

 

این مطلب برایتان مفید بود؟
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *