ایدز

بیش‌ترین راه انتقال ایدز در ایران

بیش‌ترین راه انتقال ایدز در ایران

بیشترین راه انتقال ایدز در ایران، استفاده از سوزن مشترک در تزریق مواد مخدر است. اما امروزه، روابط جنسی نیز اهمیت زیادی پیدا کرده و راه اصلی و رایج انتقال این ویروس، به انتقال از طریق روابط جنسی پرخطر، درحال تغییر است.

پس از گذشت سال‌ها، همچنان ایدز در جهان یک چالش بزرگ است؛ حدود ۳۷.۹ میلیون نفر با اچ‌ای‌وی مثبت در جهان زندگی می‌کنند و هر سال حدود 1.7 میلیون نفر جدید به این بیماری مبتلا می‌شوند. با توجه به پیشرفت‌های علمی صورت گرفته در زمینه کنترل و درمان بیماری ایدز، روند ابتلا به این بیماری در بسیاری از کشورهای توسعه یافته رو به کاهش است و عمده موارد مرگ و میر به دنبال بیماری ایدز در کشورهای درحال توسعه با منابع محدود درمانی رخ می‌دهد.

علی‌رغم کاهش جهانی تعداد موارد جددید ابتلا به ایدز، این روند در ایران بالعکس بوده و با افزایش تعداد بیماران ایدز روبه رو هستیم. در مطالعه‌ای در استان فارس که برای بررسی بیشترین راه انتقال ایدز در ایران انجام شده است، جمعیت‌های کلیدی در معرض خطر ابتلا به ایدز مورد مطالعه قرار گرفتند.

مقاله مرتبط:آمار ایدز در ایران

در این مطالعه بیشترین راه انتقال ایدز در میان افراد تزریق‌کننده مواد مخدر، زندانیان بیمارستان‌ها به عنوان جمعیت‌های کلیدی بررسی شده‌اند،که زندان‌ها نقش اساسی در انتقال ویروس اچ‌آی‌وی در ایران را داشته و 74 درصد افراد آلوده به ویروس ایدز در زندان‌ها گزارش شده اند.

استفاده مشترک از سوزن برای تزریق مواد مخدر علاوه بر انتقال HIV، خطر انتقال ویروس هپاتیت  Bو هپاتیت C را هم در ایران افزایش داده است.

افراد مصرف کننده مواد مخدر، درصورت برقراری رابطه جنسی بعد از استفاده از مخدرها، ممکن است کنترل کمتری بر رفتارهای خود داشته و با انجام رابطه‌های جنسی پرخطر، بدون استفاده از وسایل پیشگیری، خود را در معرض خطر  بیشتری برای ابتلا و انتقال ویروس ایدز قرار دهند. رابطه جنسی مقعدی و بدون وسایل پیشگیری، خطرناک‌ترین روش در انتقال ایدز می‌باشند.

منابع:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6085928/

https://www.cdc.gov/hiv/basics/hiv-transmission/ways-people-get-hiv.html

https://www.emro.who.int/emhj-volume-14-2008/volume-14-issue-1/article16.html

این مطلب برایتان مفید بود؟
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *